زائر محترم عمره ۲۸/۱۲/۱۳۹۰

سلام علیکم :

احتراما- کلاسهای آموزشی شمادر تاریخ های ذیل برگزار میگردد.باتوجه به روحانیت این جلسه خواهشمند است با رعایت کلیه شئون اسلامی وارد جلسه شوید.

مدیر دفتر زیارتی گیل راه منتظران - عبداله آقایی زاده

۱- جلسه اول

تاریخ۵/۱۲/۱۳۹۰ روز جمعه ساعت ۹صبح در مهدیه رشت (همایش سراسری ۱۵۰۰نفری)

 

۲- جلسه دوم

تاریخ ۱۱/۱۲/۱۳۹۰روز پنج شنبه ساعت سه عصردر مهدیه رشت

 (توضیح اینکه جلسه تاریخ ۱۲/۱۲/۹۰جمعه به دلیل انتخابات مجلس به تاریخ۱۱/۱۲/ روز پنج شنبه۹۰موکول شده است)

۳-جلسه سوم

تاریخ ۲۵/۱۲/۱۳۹۰ روز پنج شنبه ساعت ۳۰/۳عصر در مهدیه

 

+ نوشته شده توسط در شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:49 |
گزارش تصویری:دلنوشته های زائران بیت الله الحرام  

[1390/11/28 - 11:57 ]

زائران بیت الله الحرام در ایستگاه های دلنوشته که توسط مسئولان فرهنگی هتل ها راه اندازی شده است، به بیان احساسات خود می پردازند که دلنوشته زیر مربوط به هتل کریستالات مکه است... ...
+ نوشته شده توسط در شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 10:12 |
دختر بچه 8 ساله:از خدا خواستم که 300 بار به مکه بيايم
 

[1390/11/28 - 20:22 ]

هنگامی که می پرسم آیا دوست داری بازهم به این سفر بیایی، با ناز می گوید: بعله دوست دارم 300 بار دیگر بیام، دوست دارم خیلی بیام خونه خدا. ...


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج، هانیه رنجبر تنها 8 سال دارد و در مسجد الحرام کنار پدرش که در حال قرائت قرآن بود نشسته بود و بازیگوشی می کرد.وقتی از او پرسیدم که این سفر چطور بود و از خدا چه چیزی خواستی، با زبان شیرین کودکانه و با کمی شرم و حیا و خجالت، روسری کوچکش را جلوتر کشید و گره آن را محکم تر کرد و گفت: خیلی خوب بود؛ همه چیز از خدا خواستم یعنی از خدا خواستم که مریض ها را شفا بدهد، زودتر آقا امام زمان ظهور کند، قرآن را حفظ کنم و خیلی چیزهای دیگر خواستم که الان یادم نیست.


وقتی می پرسم شما چند سالته، اینطور می گوید: کلاس اول هستم و در مدرسه محبوب اصفهان درس میخوانم. آهان! راستی برای  برای دوستام هم طواف رفتم که از او می خواهم چند نفر از دوستانش را نام ببرد که آنها را آتنا، نفیسه، مبینا، نیلوفر، فرناز، ملیکا و سما عنوان می کند.


جایزه هم در این سفر گرفته است و در مدینه  یک قاب درب خانه خدا جایزه گرفته است و در مکه هم در هتل مرجانه الاصیل که محل اقامتشان است نقاشی کرده است و مادرش هم دلنوشته ای را به رشته تحریر درآورده است، درباره نقاشی اش می گوید: نقاشی کعبه را کشیدم، نقاشی ام عالی است و چون نوشته هایش را نمی دانستم چند خط که شبیه آن بود را کشیدم (البته این جمله آخر را با انگشت کوچکش که به سمت کعبه دراز شده است، نشان می دهد)


هنگامی که می پرسم آیا دوست داری بازهم به این سفر بیایی، با ناز می گوید: بعله دوست دارم 300 بار دیگر بیام، دوست دارم خیلی بیام خونه خدا.
رو به پدر هانیه می کنم که نامش حسن رنجبر است از اینکه مزاحم قرائت قرآنش شده ام عذرخواهی می کنم، روز های آخر حضورش در مکه را سپری می کند، و حرف هایش بوی حسرت می دهد؛ می گوید: مدینه خوب بود، و بیشتر غم در آنجا حاکم بود ولی من در مکه بیشتر استفاده کردم.


وی ادامه می دهد: هرچند در ابتدای ورود با خستگی سفر از مدینه به مکه روبرو بودیم اما همه خستگی روز اول به این مکان می ارزد و ارزش آن را دارد و روز اول که آدم وارد می شود و عظمت را می بیند حال و هوای دیگری دارد. به طور کلی طواف و اعمال متنوع آن آرامش خاصی دارد البته برای من اینطور بود بود و ممکن است برای دیگران به نحو دیگری باشد.

پدر 32 ساله هانیه می گوید که این سفر یکی از آرزوهایم بوده است و خدا دعوت کرد که به همراه فرزند و همسر و پدر و مادر همسرم به این سفر بیاییم البته ما 8-9 نفری هستیم که با هم هستیم.


وی در مورد برنامه های فرهنگی در سرزمین وحی خاطرنشان می کند که یکی از بهترین برنامه های مکه که وجه تمایز آن با مدینه است و خیلی استفاده کردیم، همین قرائت قرآن و تفسیر آن بود که در هتل اجرا شد علاوه برآنکه هانیه و همسرم هم از برنامه نقاشی و دلنوشته راضی بودند.

پدربزرگ هانیه هم نامش علیرضا رضایی است یادآوری می کند که از خدا می خواهیم که سال دیگه هم قسمتمان شود به خانه خدا بیاییم؛ ما سال اولمان است و هنوز خوابیم و نمی دانیم که کجا آمده ایم و فکر کنم وقتی به ایران برگردیم تازه می فهمیم که در کجا چند روز سکونت داشتیم.


 + نوشته شده توسط در شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 10:11 |
مرکز درمانی در مکه به زائران خدمات پزشکی رايگان ارائه می کنند/3553 نفر در 9 روز گذشته به درمانگاه های مکه مراجعه کرده اند  

[1390/11/28 - 12:39 ]

مسئول هیئت پزشکی مکه مکرمه از راه اندازی 4 مرکز درمانی از 18 بهمن ماه در این شهر برای خدمت رسانی به زائران بیت الله الحرام به صورت رایگان خبر داد... ...


دکتر منعم شمشادی در گفتگو با خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج گفت: تاکنون با گذشت 9 روز از استقرار تیم پزشکی 3553 نفر به این درمانگاه ها مراجعه کرده اند که از این تعداد 3207 نفر را پزشک عمومی، 245 نفررا پزشک متخصص داخلی و 101 نفر را پزشک متخصص زنان مورد معاینه قرار داده اندو البته 14 نفر نیز توسط رابطین به بیمارستان های سعودی اعزام شده اند.

وی در مورد محل استقرار این درمانگاه ها گفت: درمانگاه مرکزی حضرت فاطمه زهرا(س) در هتل ماسات الاصیل مکه به صورت شبانه روزی به ارائه خدمات پزشکی می پردازد.

وی افزود: در این درمانگاه علاوه بر 3 پزشک عمومی ، یک متخصص زنان و یک متخصص داخلی  نیز حضور دارند.

شمشادی سایر کادر پزشکی این درمانگاه را شامل دو پرستار مرد و 3 پرستار زن عنوان کرد و گفت: حضور یک تکنیسین فوریت های پزشکی برای همراهی آمبولانس های موجود در این درمانگاه و دو تکنیسن امور دارویی و نیز دو رابط عرب زبان که وظیفه ارتباط و انتقال بیماران به بیمارستان سعودی را برعهده دارند، کادر پزشکی این درمانگاه را تشکیل می دهند.

مسئول هیئت پزشکی مکه مکرمه درمانگاه امام علی(ع) در هتل دارهادی را دومین درمانگاه راه اندازی شده در مکه ذکر کرد و گفت: این درمانگاه با حضور یک پزشک و یک پرستار به صورت 12 ساعته به مهمانان خانه خدا خدمت رسانی می کند.

وی با بیان اینکه در هتل ابراج التیسیر نیز درمانگاهی به نام امام مهدی(عج) و با حضور 2 پزشک عمومی و 2 پرستار راه اندازی شده است، گفت: این درمانگاه که هم اکنون به صورت 16 ساعته یعنی از ساعت 8 صبح تا تا 12 شب خدمات پزشکی ارائه می کند و در صورت لزوم 24 ساعته خواهد شد.


شمشادی درمانگاه امام صادق(ع) را یکی دیگر از مراکز درمانی در مکه دانست که در هتل ثمر می باشد و گفت: این مطب با حضور یک پزشک عمومی به صورت 8 ساعته از  ساعت 8 صبح تا 12 و بعد از ظهر از ساعت 16 تا 20 به رفع مشکلات زائران می پردازد.


مسئول هیئت پزشکی مکه مکرمه با ابراز خشنودی از اینکه تاکنون هیچ مورد فوتی در مکه گزارش نشده است، گفت: دو مورد بستری در طول این مدت بوده است که یک مورد آن به سرعت مرتفع شد و یک مورد دیگر که خانمی بود ، بر اثر شکستگی استخوان پا مورد عمل جراحی در بیمارستان عبدالعزیز قرار گرفت و طبق گزارش واصله، حال عمومی وی خوب است و تا 2 یا سه روز دیگر مرخص خواهد شد و انشاءالله به ایران انتقال می یابد.

 


+ نوشته شده توسط در شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 10:7 |
مراسم روحبخش دعای کميل در مکه برگزار شد+عکس  

[1390/11/28 - 20:27 ]

مراسم روحبخش دعای کمیل به همت دفتر بعثه مقام معظم رهبری پنج شنبه شب مصادف با 27 بهمن ماه 90 در مکه مکرمه برگزار شد. ...


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی بعثه مقام معظم رهبری، در این مراسم که باحضور انبوه زائران در سالن اجتماعات هتل دارهادی مکه برگزار شد، حجت الاسلام شیرازی ارفع به بیان موضوعات اخلاقی با توجه به روایات ائمه معصومین (ع) پرداخت.


وی بر اهمیت حفظ زبان در زندگی انسان تاکید کرد و گفت: یکی از شرایط قبولی عمره ترک گناهانی است که تا پیش از عمره به آن مبتلا بوده ایم لذاباید همه زائران سرزمین وحی سعی کنند این گناهان که بیشتر مربوط به زبان است را از خود دور کنند.


در ادامه قرائت دعای کمیل توسط یکی از مداحان اهل بیت عصمت و طهارت در فضایی روحانی و معنوی و با شور و حال خاصی انجام شد.


 + نوشته شده توسط در شنبه ۲۹ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 10:4 |
تصاويري از وضعيت گذشته،حال و آينده مسجدالحرام  

هم اکنون مسجدالحرام بنایی است بسیار عظیم، که مساحت کل آن (با احتساب طبقات) ۳۵۶۸۰۰ متر مربع است و گنجایش یک میلیون نمازگزار را دارد. مسجدالحرام شامل سه طبقه است، که طبقه سوم یعنی بام آن محوطه بسیار وسیعی است. ...

 


گروهی از حجاج در فرودگاه بیروت


یک تصویر قدیمی از کعبه


 

 


وضع کنونی:
هم اکنون مسجدالحرام بنایی است بسیار عظیم، که مساحت کل آن (با احتساب طبقات) ۳۵۶۸۰۰ متر مربع است و گنجایش یک میلیون نمازگزار را دارد. مسجدالحرام شامل سه طبقه است، که طبقه سوم یعنی بام آن محوطه بسیار وسیعی است. در وسط آن حیاطی به ابعاد تقریبی ۱۰۰×۱۵۰ متر وجود دارد، که کعبه در وسط آن حیاط است. حیاط مسجد از سایر نقاط آن پایین‌تر است.
مسجدالحرام دارای ۶۲ درب است. سه درب اصلی مسجد که از همه بزرگتر و باشکوه‌تر هستند، با نامهای باب‌العمره، باب‌السلام و باب ملک عبدالعزیز شناخته می‌شوند. گفته می‌شود که مستحب است زائرین از باب بنی‌شیبه وارد و از باب بنی مخزوم خارج شوند.
در زاویه شرقی کعبه، یعنی پشت مقام ابراهیم و به فاصله حدود ۵۰ متری دیوار کعبه دو پلکان وجود دارد، که به زیر حیاط می‌رود و چاه زمزم در آنجا قرار دارد.
صفا و مروه که در گذشته از مسجدالحرام جدا بودند، اکنون وصل به مسجد می‌باشند؛ به طوری که صفا در شمال شرقی کعبه قرار دارد. هفت مناره به ارتفاع ۹۲ متر، با قاعده ۷×۷ در اطراف مسجد قرار دارد، که یکی از مناره‌های که به صورت تک می‌باشد، بر فراز صفا قرار گرفته است. سرویس‌های بهداشتی در اطراف مسجد در اختیار زائرین قرار دارد تا قبل از ورود به حرم غسل زیارت انجام دهند.
 


 

مسجد الحرام در آینده
 
شیخ الحصین، متولی آستان حرمین شریفین، در مصاحبه‌ای برنامه توسعه مسجدالحرام را توصیف کرد.
وی در این گفت‌وگو بیان كرد: در طول، 100 متر به مسجد الحرام افزوده مي‌شود همچنين در طول نيز 150متر به صورت صحن مسجد الحرام درمي‌آيد.
در سومین بخش پروژه افزایش وسعت حرم شریف که از سوی عربستان سعودی اجرا می‌شود، بیش از هزار هتل و بنا تخریب خواهند شد تا ظرفیت این مکان مقدس به یک میلیون نفر افزایش پیدا کند.
در کنار بناهای قدیمی، هتل‌های پنج ستاره‌ای همچون «مکه رویال» و «شرایتون هتل» و حتی هتل‌هایی که سال گذشته افتتاح شده است، از بین خواهند رفت. در نتیجه این پروژه بازسازی، سیصد هزار متر مربع به حیاط مسجد الحرام اضافه خواهد شد.
 
 

دکتر اسامه بن فاضل البار، شهردار مکه، بخش‌های مختلف این پروژه را تشریح کرد.
در نتیجه فعالیت‌های آغاز شده، تخلیه هتل‌ها و ساختمان های اطراف حرم به سرعت در حال پیگیری است. به گفته وی، برخی از کسبه به محل‌های دیگری منتقل خواهند شد.
در این پروژه، پلی که در طبقه دوم حرم شریف قرار دارد و به درب مروه و طبقه تراس ختم می‌گردد، تخریب می‌شود و در کنار آن، محوطه سعی قدیمی تخریب و یک ساختمان چهار طبقه برای سعی احداث خواهد شد. در حین ادامه عملیات ساختمانی، تپه صفا که در منطقه سعی قدیمی وجود دارد، از بین برده خواهد شد.
در این پروژه بخشی از بناهای موجود در مناطق غزه، المدیع، شامیه، القراره و خیابان خالد بن ولید تخریب خواهد شد. شهردار مکه مکرمه همچنین قیمت هر متر مربع زمین در اطراف حرم را 500 هزار ریال سعودی معادل 133 هزار و 300 دلار عنوان نمود. وی افزود: برای خرید زمین های اطراف حرم شریف نزدیک به 2 میلیارد دلار به صاحبان زمین ها پرداخت خواهد شد.

 
 
 

دکتر اسامه گفت: پروژه وسعت بخشی حرمین شریفین تحت هدایت خادم حرمین «عبدالله بن عبدالعزیز» دو سال است که شروع شده است و اولین بخش پروژه نیز با وسعت بخشی به جمرات در منا آغاز شده بود و به این ترتیب در هر ساعت پانصد هزار حاجی می‌توانند بدون هیچ زحمتی، رمی جمره کنند.
به گزارش روزنامه «واکیت»، دومین بخش پروژه نیز به بهبود و وسعت بخشی به میدان مسجد نبوی، احداث اتوپارک و وصل کردن این مجموعه به جاده های اطراف عنوان کرد. با پایان یافتن این پروژه، زائران مسجد نبوی با راحتی می توانند این مسجد را زیارت کنند.
دکتر اسامه گفت: پروژه وسعت بخشی مسجدالحرام را نیز از سال گذشته آغاز کردیم و این پروژه از محوطه سعی آغاز شد. عرض محوطه سعی جدید 40 متر خواهد بود و مجموع طبقات با احتساب تراس، 4 طبقه است. ضمن آنکه یک طبقه همکف نیز برای ارتباط شرق محوطه با محوطه طواف استفاده خواهد شد.
 
شهردار مکه مکرمه افزود: برای حاجیان کهنسال و معلول نیز در محوطه سعی در طبقه زیرین یک محوطه 3 متری رفت و یک محوطه 3 متری برگشت تعبیه خواهد شد. در طبقات دوم و سوم نیز برای این حاجیان راهبر برقی نصب خواهد شد و به این ترتیب این زائران سختی های گذشته را نخواهند داشت.
وی ادامه داد: این پروژه با لحاظ تمام موازین شرعی و علمی انجام شده است و در موسم حج امسال اگر پروژه تمام نشود، بخش بزرگی از آن به اتمام خواهد رسید. بعد از اتمام پروژه بیش از 200 هزار زائر به طور همزمان می توانند سعی کنند.
دکتر البار درباره تاریخچه پروژه‌های بهبودسازی مکان های مقدس گفت: دولت عربستان نخستین پروژه بهبودسازی را در سال 1954 انجام داد و در سایه این پروژه، ظرفیت مسجدالحرام به 300 هزار نفر افزایش یافت. پروژه دوم در دوره شاه فهد انجام شد و ظرفیت این مکان مقدس از 300 هزار به 630 هزار نفر افزایش پیدا کرد.
به گفته شهردار مکه مکرمه، با اتمام سومین پروژه عمرانی در این مکان مقدس ظرفیت آن به بیش از 1 میلیون نفر افزایش خواهد یافت. وی همچنین گفت: در منطقه جبل عمر برای 200 هزار زائر هتل احداث خواهد شد و در آینده ای نزدیک برای سهولت دسترسی، جاده خلیل در جنوب مسجدالحرام و جاده شاه عبدالعزیز به اتوبان های مسجدالحرام و جده - مکه وصل خواهند شد.


 

+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 19:16 |
درباره خانه كعبه بيشتر بدانيم  

[1390/11/27 - 16:59 ]

بناي خانه كعبه بر روي پايه‌اي از سنگ مرمر است و آن پايه را «شاذروان» مي‌گويند. ساختمان مربع شكل خانه كعبه با زاويه‌هاي آن، چنان است كه بتواند فشار بادهاي سخت را بشكند و خانه را از آسيب نگاه دارد. بلندي خانه كعبه تقريباً پانزده متر است.. ...


كعبه شناسي

گروه تاریخ و اماکن اسلامی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - كعبه، بيت‌الله الحرام، بيت العتيق، بيت‌الله، خانه خدا، دومين قبله مسلمانان، ساختمان چهار گوشه مسقفي است در داخل مسجدالحرام. نماي ظاهري خانه از سنگ سبز مايل به خاكستري است كه از كوه‌هاي مكه آورده‌اند. خانه كعبه در تمام مدت سال با پرده‌اي سياه كه حاشيه فوقاني آن قلاب دوزي شده پوشيده است.

بناي خانه كعبه بر روي پايه‌اي از سنگ مرمر است و آن پايه را «شاذروان» مي‌گويند. ساختمان مربع شكل خانه كعبه با زاويه‌هاي آن، چنان است كه بتواند فشار بادهاي سخت را بشكند و خانه را از آسيب نگاه دارد. بلندي خانه كعبه تقريباً پانزده متر است.

دَرِ خانه بر ضلع شرقي قرار دارد و بلندي آن از زمين دو متر است. براي در آمدن به خانه، بايد از نردبان استفاده شود. دَرِ خانه كعبه در تمام مدت سال بسته است، مگر هنگامي كه بخواهند داخل خانه را شست‌وشو كنند (اين مراسم در اين سال‌ها معمولاً در دو نوبت برگزار مي‌گردد) و يا شخصيت‌هاي بزرگ اسلامي را به زيارت درون خانه مشرف سازند. اما در سال‌هاي پيش، گاه خادمان كعبه در مقابل دريافت پول از زائران، رخصت مي‌داده‌اند تا به درون خانه بروند.

ركن‌ها

اگر خط‌هايي از مركز كعبه به چهار گوشه آن امتداد دهيم، اين خطوط در امتداد جهت‌هاي چهارگانه اصلي قرار مي‌گيرد، و اين گوشه‌ها ركن نام دارد. هر يك از چهار ضلع خانه يا چهار ركن آن به نامي موسوم است: ركن شمالي را عراقي، ركن غربي را شامي، ركن جنوبي را يماني و ركن شرقي را اسود مي‌نامند. اين ركن را اسود گويند، چون حجرالاسود در آن است. درون خانه كعبه مربع شكل و مسقف است. و كف خانه با سنگ مرمر سفيد و سياه فرش شده، در وسط آن سه ستون از چوب عود قرار دارد كه بسيار گران‌بهاست و گويند از عهد «عبدالله بن زبير» همچنان باقي است. سقف و ديوارهاي خانه از پرده‌هاي حرير سرخ پوشيده شده است. اين سقف در دوره سلطان عثماني به سال 959 تعمير شده. پرده‌ها را «سلطان عبدالعزيز» از پادشاهان عثماني در آن‌جا آويخته است. بر ديوارهاي دروني خانه لوحه‌ها نصب شده كه نام تعمير كنندگان و يا هديه كنندگان زيور در آنها ثبت شده است.

حجرالاسود

حجرالاسود در ركن شرقي به ارتفاع يك متر و نيم از زمين قرار گرفته است و آن سنگي است سياه، مايل به سرخي، بيضي شكل به قطر سي سانتي‌متر كه در آن نقطه‌هاي قرمز ديده مي‌شود و در پوششي از نقره است و علامت شكستگي دارد، علت اين شكستگي آسيب‌هايي است كه در طول زمان بر اين سنگ مقدس وارد آمده است.

نخستين آسيبي كه تاريخ اسلام آن را نشان مي‌دهد، ضربه‌هايي است كه به وسيله سنگ پرتاب، هنگام محاصره «حجاج بن يوسف ثقفي» بدان رسيد. ديگر شكستگي‌هاي آن از فتنه قرامطه است. در اين فتنه، قرمطيان بر مكه تاختند، مردمِ آن را كشتند، به خانه كعبه بي‌حرمتي كردند و حجرالأسود را با خود به بحرين بردند. حجرالأسود مدت بيست و دو سال در بحرين قرار داشت و سپس در سال 329 هجري قمري نخست به كوفه و سپس به مكه منتقل شد و روز سه شنبه دهم ذوالحجه همان سال در محل خود نصب گرديد.

ميزاب

ناودان يا ميزاب، بر بام خانه بين ركن شمالي و غربي و بر فراز جايي است كه به نام حجر اسماعيل است. گويند اين ناودان را نخست حجاج بن يوسف نهاد تا باران بر بام خانه جمع نشود، سپس «وليد بن عبدالملك» آن را در زر گرفت. به سال 455 هجري قمري بنوالطيب آن را به يمن بردند كه حاكم يمن آن را خريد و به مكه برگرداند. به سال 959 هجري قمري «سلطان سليمان قانوني»، ميزاب را از نقره ساخت و به سال 1021 «سلطان احمد» آن را به ناوداني از نقره منقش به طلا و مينا و لاجورد تبديل كرد. در سال 1273 «سلطان عبدالمجيد» ميزابي از طلا براي خانه كعبه فرستاد كه هم اكنون باقي است.

حطيم و حجر اسماعيل(ع)

درباره تحديد حطيم اختلاف است. بيشتر اهل سنّت به مقابل ديواري كه حجر اسماعيل(ع) ناميده مي‌شود حطيم مي‌گويند، ولي شيعيان حطيم را ميان حجرالاسود و مقام ابراهيم(ع) و در كعبه مي‌دانند. حجر اسماعيل(ع) با ديواري به ارتفاع 31/1 محدود است. مؤلف «معجم معالم الحجاز» مي‌نويسد: امروز نزد مردم مكه معروف است كه حطيم ميان ركن و زمزم و مقام ابراهيم(ع) است كه طواف از آن‌جا آغاز مي‌شود.

ملتزم

آن قسمت از ديوار خانه كه پشت ديوار كعبه نزديك ركن يماني واقع است، ملتزم نام دارد. آن را ملتزم گويند چون حاجيان خود را موظف مي‌دانند كه در آن‌جا دعا كنند.

+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 18:49 |
بین‌الحرمین کربلا سه طبقه می شود  

[1390/11/27 - 00:52 ]

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات از اجرای پروژه 3 طبقه کردن بین‌الحرمین در کربلای معلی توسط ستاد بازسازی عتبات خبر داد. ...


حسن پلارک در گفت‌وگو با فارس با اعلام این خبر اظهار داشت: بر اساس طرحی که توسط طرف عراقی و تولیت حرم مطهر سید‌الشهدا(ع) تهیه و ارائه شده است، بین‌الحرمین در کربلای معلی به صورت 3 طبقه درخواهد آمد.

وی خاطرنشان کرد: تولیت حرم مطهر امام حسین(ع) اجرای این پروژه را به ستاد بازسازی عتبات عالیت واگذار کرده است و در حال حاضر نقشه‌برداری اولیه برای اجرای این پروژه انجام شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات تصریح کرد: ستاد بازسازی عتبات عالیات قبلا چند طرح برای اجرای پروه بین‌الحرمین به دیوان وقف شیعی عراق ارائه کرده بود که این طرح‌ها هم‌اکنون در حال بررسی و نهایی شدن است.

پلارک یادآور شد: اجرای پروژه 3 طبقه کردن بین‌الحرمین بخشی از طرح توسعه حرم سید‌الشهدا(ع) در کربلای معلی است.+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۲۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 18:46 |

تلاش برای افزایش سهمیه عمره مفرده در سال های آینده

محمد حسینی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت به استقبال غیر قابل پیش بینی ثبت نام عمره مفرده در سال جاری اشاره کرد و افزود: با توجه به حجم ثبت نام صورت گرفته برای عمره مفرده چاره ای جز این نبود که همه افراد را در قرعه کشی شرکت داده و اولویت بندی کنیم. وی توضیح داد اگر قرار بود بر اساس پیش بینی یعنی ثبت نام دو میلیون و چهار صد هزار نفر عمل شود می بایستی تعداد مازاد بر آن محروم می شدند که این قطعا اعتراض هایی را به همراه داشت لذا تصمیم بر آن شد تا همه شش میلیون و ششصد هزار نفر ثبت نام شده در قرعه کشی و اولویت بندی شرکت داده شوند. حسینی خاطر نشان کرد با مشخص شدن اولویت ها هر کس که تمایل به انصراف داشته باشد می تواند اصل سپرده را به همراه سود تعلق گرفته به آن از بانک عامل باز پس گیرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تبلیغات منفی و فضا سازی برخی پایگاه های خبری مبنی بر اهداف اقتصادی دولت در این خصوص اشاره کرد و گفت: برخی سایت های خبری طوری وانمود کردند که انگار قرار است مبلغ سپرده های مردم به جیب سازمان حج و زیارت یا وزارت ارشاد واریز شود و این در حالی است که سپرده ها به حساب خود افراد است و هر زمان که تمایل داشته باشند می توانند به بانک مراجعه کرده و آن را باز پس بگیرند لذا هیچ بحث اقتصادی برای دولت مطرح نبوده است. وی در خصوص ثبت نام جدید عمره اظهار کرد: تا زمانی که میزان و تکلیف سهمیه سال های آتی مشخص نشده برنامه ای برای این کار نداریم. حسینی یادآور شد این وضعیت در زمان ثبت نام گذشته عمره مفرده هم اتفاق افتاد و در آن زمان که سهمیه اعزام سالیانه 300 هزار نفر بود حدود 3 میلیون نفر ثبت نام کردند که انتظار ده ساله برای اعزام ها مطرح بود اما به حول و قوه الهی با افزایش سهمیه ها این زمان کوتاه تر شد که امیدواریم سهمیه 800 هزار نفری کنونی، در سال های آینده بیشتر شود تا مردم زودتر به مقصود خود برسند.+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 13:27 |
مدیرکل حوزه ریاست وروابط عمومی سازمان حج وزیارت:

37 هزار زائر ایرانی به عمره مفرده اعزام شدند
علی‌اکبر غیرتی با بیان این مطلب اظهار داشت: اعزام زائران عمره مفرده 90 و 91 از یازدهم بهمن ماه جاری آغاز شده است و در دور نخست، این اعزام‌ها تا اردیبهشت ماه 91 ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: از آغاز زمان اعزام زائران تا به امروز در مجموع از استان‌های مختلف کشور 37 هزار زائر عمره‌گذار به مناسک عمره اعزام شده‌اند.

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت تصریح کرد: 37 هزار زائر کشورمان در قالب 106 پرواز از 17 ایستگاه پروازی به عربستان منتقل شد‌ه‌اند.

غیرتی یادآور شد: اولویت‌های پس از 250 بعد از تعطیلات نوروزی اعلام خواهد شد.+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 13:24 |
عراق صدام؛ زندانی بزرگ + عکس  

[1390/11/26 - 09:23 ]

عراق در دوران صدام حسین زندانی بزرگ بود که در آن ملتی با ریشه های تاریخی به قل و زنجیر کشیده شده بود. صدام مانند همه ی حکومت گران مستبد ، تشکیلات خفیفه ویژه ای برای خود داشت که در همه ی لایه های زندگانی مردم سر می کشیدند و کافی بود فقط چیزی بشنوند که حتی تعبیرش این باشد که علیه صدام و حکومت بعث است . ...


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به کربلای معلی ، عراق در دوران صدام حسین زندانی بزرگ بود که در آن ملتی با ریشه های تاریخی به قل و زنجیر کشیده شده بود. صدام مانند همه ی حکومت گران مستبد ، تشکیلات خفیفه ویژه ای برای خود داشت که در همه ی لایه های زندگانی مردم سر می کشیدند و کافی بود فقط چیزی بشنوند که حتی تعبیرش این باشد که علیه صدام و حکومت بعث است .

به لحاظ تعداد زندانهای رسمی ، عراق در دوران صدام حسین رکوردار بود . کسی از تعداد زندانهای مخفی و غیر آشکار رژیم بعثی اطلاع دقیق و درستی ندارد ، اما نشانه های بسیار تایید می کند که در هرکجای عراق که چند نفری دور هم بودند ، حتما ماموری از ماموران خفیه صدام بود و زندانی نیز داشتند تا مخالفان را در آن به بند  بکشند .

یکی از این زندانهای مخفی رژیم صدام را زائران ایرانی که به کربلا مشرف می شوند ، بسیار می بینند اما شاید کمتر کسی لحظه ای تحمل کرده و تابلوی بزرگ روی دیوار این ساختمان را که به زبان عربی است ،خوانده باشد و در یابد که در همین محل چه تعداد انسان ! توسط صدامیان به بند کشیده شدند و چه تعداد از آنها نیز شهید و یا به زندانهایی فرستاده شدند که کس نه خبری از آن شنید و نه خبری خواند.

این زندان درست روبرو خیمه گاه امام حسین (ع) واقع شده است ، جایی که اینک روزانه هزاران نفر برای زیارت و به جای آوردن نماز ، به آن می روند.  محل زندان حالا به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شده است و تابلوی روی دیوار آن می گوید ؛ این محل در دوره صدام شعبه پنجم پلیس امنیت عمومی کربلا بوده است .

این زندان دو اتاق به هم پیوسته به 75/2 متر در 2 متر و 5/2در 2 متر داشت و توالت در انتهای اتاق کوچک تر بود. به طور معمول بین 30تا 36 نفر !! دراین زندان ( به صورت ایستاده !) نگهداری می شدند و در آن کارهای مقدماتی و پرونده سازیها صورت می گرفت و زندانی با پرونده ساخته شده برای او که معلوم نبود چند روز به طول خواهد انجامید ، درنهایت به ابوغریب در نزدیکی بغداد تحویل می شد که خود از دو بخش  امنیتی و فوق امنیتی تشکیل شده بود.

بیشتر زندانی های این زندان را آنطور که در راهنمای زندان گفته شده است ؛ طلاب علوم دینی و افرادی تشکیل می دادند که برای زیارت امام حسین (ع) می آمدند. زندان در دوره خیزش عمومی مردم کربلا علیه حکومت صدام در سال 1991  هر لحظه از زندانی پر ، و با تخلیه آنها به زندانهای بزرگتر ، زندانی های دیگر جای آنها را می گرفتند. نوشته شده است که در این محل چند زندانی براثر شکنجه بعثی ها کشته شده اند .

 یک تابلو براساس خاطرات زندانیانی نشان می دهد که زندانی ها در طول شبانه روز برای خواب ناچار بوده اند تا  درنوبت قرار داشته باشند. در آن حال ، 12 زندانی ، هر طرف شش زندانی در دو سوی اتاق می ایستادند تا نفراتی که نوبت خواب آنها بود و حداکثر نیز شش نفر می توانستند باشند ، دراز بکشند و در اتاق دیگر زندان هم به همین ترتیب و در کنار توالتی که برای بیش از 30 نفر بود ، زندانی ها می توانستند ساعتی را بخوابند.

سهمیه غذایی زندانی ها در این زندان بسیار محدود و فقط در حدی بوده است که جان زندانی از تن او بیرون نرود تا بتواند به سوالات بازجوها پاسخ دهد و شکنجه ها را تحمل کند. زندان کاملا تاریک بود و گذشت زمان در آن احساس نمی شد و زندانیان نمازهای خود را بر اساس حدث و باور نسبت به ورود به وقت نماز اقامه می کردند.
زائرانی که در کربلا توفیق زیارت خیمه گاه امام حسین (ع) را پیدا می کنند ، به هنگام خروج ، زندان اداره امنیت کربلا را درست مقابل خود می بینند .
+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۲۶ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:57 |
برای این تصویر تیتر بنوبیسد  

[1390/11/24 - 08:29 ]

لطفا تیتر پیشنهادی خود را در قسمت نظرات و پیشنهادها بنویسید. ...السلام عليك يارسول الله السلام عليك يا محمدبن عبداله ورحمت اله وبركاته.
+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۲۴ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:39 |
نماز زائران در صحن جدید حرم امام حسین(ع) شکسته است نه تمام!  

[1390/11/24 - 11:08 ]

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات در همایش مداحان و روحانیون عتبات عالیات گفت: درباره شکسته یا تمام خواندن نماز در حرم مطهر حضرت سیدالشهدا(س) باید به نظر مراجع عظام تقلید مراجعه نمود که در این میان تمام مراجع تقلید فرموده‌اند که نماز در صحن مسقف جدید حرم مطهر سیدالشهدا(س) شکسته است و نمی‌توان آن را تمام خواند. ...


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع‌رسانی حج به کربلای معلی، همایش مداحان و روحانیون عتبات عالیات با حضور حجت الاسلام و المسلمین "سید احمد حسینی شریف" نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات و جمع کثیری از روحانیون و مبلغان عتبات عالیات روز گذشته در سالن اجتماعات بعثه مقام معظم رهبری در کربلای معلی برگزار شد.

 

 حجت الاسلام و المسلمین حسینی شریف در این مراسم پس از ذکر روایتی از امام صادق(ع) در فضیلت زیارت امام حسین(ع) که توسط یکی از روحانیون انجام گرفت، به ذکر احکام نماز مسافر در کربلا و حرم حضرت سیدالشهدا(س) پرداخت و گفت: با آنکه در گذشته درباره حکم نماز مسافر در حرم امام حسین(ع) نکاتی گفته شده است اما هنوز هم اختلاف نظر بسیاری در میان زائران درباره کیفیت نماز خواندن در حرم امام حسین(ع) به صورت شکسته یا تمام وجود دارد.

 

وی در ادامه افزود: درباره شکسته یا تمام خواندن نماز در حرم مطهر حضرت سیدالشهدا(س) باید به نظر مراجع عظام تقلید مراجعه نمود که در این میان تمام مراجع تقلید فرموده‌اند که نماز در صحن مسقف جدید حرم مطهر سیدالشهدا(س) شکسته است و نمی‌توان آن را تمام خواند.

 

نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات ضمن تذکر نکات یاد شده و نظرات مراجع تقلید از جمله حضرت امام خمینی(ره) و حضرات آیات عظام خامنه‌ای، فاضل لنکرانی، بهجت، سیستانی، وحید خراسانی و نوری همدانی به شرح نظر آیت الله مکارم شیرازی در این باره پرداخت و گفت: طبق سوالی که از دفتر ایشان شده است، معظم له فرموده‌اند که مسافر می‌تواند در کنار حرم مطهر سیدالشهدا(س) نماز را تمام بخواند اما نماز در صحن مسقف جدید حرم مطهر شکسته است.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی شریف همچنین در فضیلت نماز جماعت گفت: نماز شکسته ای که زائر به صورت جماعت در صحن مطهر امام حسین(ع) می‌خواند نسبت به نماز تمامی که فرادا آن را در اطراف ضریح مطهر اقامه می‌کند، افضل تر است لذا لازم است تا مبلغان و روحانیون کاروان‌ها زائران را به خواندن نماز جماعت در حرم مطهر تشویق نمایند.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی شریف در ادامه سخنان خود از حضور حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رییس سازمان حج و زیارت و رییس سازمان شمسا در چند روز آینده در کربلای معلی خبر داد و گفت: حضور حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسگر و دیگر همراهان ایشان به جهت تغییر و تحول در بخش‌هایی از نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عتبات عالیات صورت می‌پذیرد.

 

در پایان این همایش نیز مبلغان و روحانیون کاروانهای عتبات به ذکر مشکلات و مسائل مربوط به زائران پرداختند که حجت الاسلام والمسلمین حسینی شریف از بررسی آنها در آینده خبر داد.

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۲۴ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:37 |
آيا بوسيدن قبر پيامبر شرک است؟  

[1390/11/24 - 11:39 ]

حضرت آيت‌الله سبحاني به شبهه وهابيت مبني بر شرک دانستن تبرک جستن از آثار اولياء در زمان حيات و بعد از مرگ پاسخ گفتند. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، حضرت آيت‌الله سبحاني به شبهه وهابيت مبني بر شرک دانستن تبرک جستن از آثار اولياء در زمان حيات و بعد از مرگ پاسخ گفتند.

متن سئوال و پاسخ حضرت آيت الله سبحاني به شرح ذيل است.

* پرسش: آيا تبرك به آثار اولياء در زمان حيات و مرگشان موجب شرك است؟       

پاسخ: گروه وهابي تبرك به آثار اوليا را شرك مي دانند و كسي را كه محراب و منبر پيامبر را ببوسد مشرك مي خوانند، هرچند در آن به هيچ نوع الوهيت معتقد نباشد; بلكه مهر و مودت به پيامبر سبب شود كه آثار مربوط به شخص مورد علاقه را ببوسد. ولي آنان درباره ي پيراهن يوسف چه مي گويند؟!

يوسف مي گويد: پيراهن مرا ببريد و بر ديدگان پدرم بيفكنيد تا او بينايي خود را باز يابد. يعقوب نيز پيراهن يوسف را كه بافته ي جداتافته اي نبود، بر ديدگان خود مي افكند و در همان دم بينايي خود را باز مي يابد. اگر يعقوب چنين كاري را در برابر نجدي ها و پيروان محمد بن عبد الوهاب انجام مي داد، با او چگونه معامله مي كردند؟ و عمل پيامبر معصوم ومصون از گناه و خطا را چگونه توصيف مي نمودند؟

حالا اگر مسلماني خاك قبر و ضريح و مرقد خاتم پيامبران را بر ديده بگذارد و قبر و ضريح پيشوايان را به عنوان احترام ببوسد و يا به آن ها تبرك بجويد وبگويد: خداوند در اين خاك اثر گذارده است و در اين كار از يعقوب زمان پيروي نمايد، چرا بايد مورد سب و لعن و تكفير واقع شود( [1]).

 [1] . ر.ك: تبرّك الصحابة  باثار رسول اللّه (صلي الله عليه وآله وسلم) ، تأليف: شيخ محمد طاهر مكي.
+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۲۴ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:35 |
زائران عتبات عالیات باید به چه نکات بهداشتی توجه کنند؟  

[1390/11/24 - 11:36 ]

زائران عتبات عالیات برای بهره‌مندی بیشتر از این سفر معنوی باید به نکاتی توجه داشته باشند تا در ایام زیارت موجب پیشگیری از به خطر افتادن سلامت آنان می‌شود. گزیده ای از این نکات بهداشتی را در ادامه می‌خوانید. ...


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع‌رسانی حج به کربلای معلی، سفر به عتبات عالیات دارای فضیلت های بسیاری است که در احادیث و روایات بسیاری از پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) درباره آن نقل شده است و از جمله سفرهای به یادماندنی است که هر فردی در زندگی خود از آن به شیرینی و صفا یاد می‌کند. به همین جهت زائران برای بهره‌مندی بیشتر از این سفر معنوی باید به نکاتی توجه داشته باشند تا در ایام زیارت موجب پیشگیری از به خطر افتادن سلامت آنان می‌شود.

خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع‌رسانی حج به کربلای معلی گفت و گویی با خانم "مه پاره حقی مقدم" مسئول کمیته کنترل عفونت و دبیر کمیته آموزش بیمارستان خاتم الانبیاء(ص) تهران داشته‌ است که ایشان نکات بهداشتی مورد نیاز قابل توجهی را به زائران توصیه نموده که متن آن را در ادامه می‌خوانید.

زائران عتبات عالیات باید به چه نکات بهداشتی توجه نمایند؟ در سفر اخیری که مدتی قبل به عتبات داشته‌ام، لازم می‌دانم تا نکاتی را به زائران محترم یادآوری کنم که رعایت این نکات موجب پیشگیری از بسیاری بیماریها می‌شود. این نکات عبارتند از:

-        زائران باید از مصرف غذاهای رو باز و نامطمئن پرهیز کنند و تا حد امکان از غذاهای پیش بینی شده در کاروان های ایرانی استفاده کنند.

-        مهم‌ترین اقدامات بهداشتی زائران شستن دستها، نوشیدن مکرر آب و مواظبت در زمینه تماس با افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی می باشد.

-        رعایت بهداشت فردی و بهداشت عمومی در داخل اتوبوس، ریختن زباله در داخل سطل های زباله در اتوبوس بسیار مهم و اساسی است.

-        زائران تا حد امکان روزی یک بار حمام کنند و مسواک زدن را نیز فراموش نکنند.

-        لباسهای خود را مکرر تعویض و بشویند.

-        در هوای گرم، استحمام در اولین فرصت ممکن پس از ورود به هتل به افرادی که اضافه وزن دارند توصیه می شود.

-        در صورت بروز بیماری و هر نوع ناراحتی، آنرا فوراً به مدیران کاروان ها اطلاع دهند تا در اسرع وقت جهت درمان، آنها را به یکی از پایگاه های درمانی ارجاع دهند.

-        به منظور پیشگیری از بیماری وبا(التور) همواره داشتن چند عدد لیمو ترش یا مصرف آب لیمو با غذا و مایعات ضروری است.

-        همچنین به منظور پیشگیری از بیماری وبا(التور) از مصرف شیر، بستنی و سایر لبنیات غیر پاستوریزه جداً خودداری و از خرید مواد غذایی و خوراکی از فروشندگان دوره گرد جداً پرهیز نمایید.

-        در طول مسیر از سرویس‌های بهداشتی که توسط مدیران کاروان توصیه می‌شود استفاده نمایند.

-        قبل از مصرف هر غذا و همچنین پس از بازگشت از سرویس بهداشتی، دستهای خود را حتماً با آب و صابون بشویند و در صورت عدم دسترسی به آب از محلول های ضد عفونی کننده دست استفاده کنند.

-        10روز قبل از حرکت، واکسن آنفولانزا و مننژیت تزریق و کارت واکسیناسیون را همراه داشته باشند.

-        زائران باید حتماً توجه داشته باشند که از خرید اغذیه و شیرینی هایی که در فضای آزاد و به دور از گزند حشرات موزی قرار دارند خودداری نمایند که در غیر این صورت خطر مسمومیت برای آنها زیاد خواهد بود.

-        همیشه در تمام مراحل سفر در بین راه و هتل از آب بطریهای پلمپ شده مصرف نمایند.

-        در هیچ شرایطی از لیوان و حوله مشترک با دیگران استفاده نکنند.

-        برای احتیاط مقداری آب و تنقلات فاسد نشدنی مانند بیسکویت، توت خشک، آلو خشک، پسته و ... همراه داشته باشند و همچنین همراه داشتن قرص سرماخوردگی، ضد اسهال و مسکّن ساده نیز توصیه می شود.

-        به همراه داشتن لیوان، مسواک، شانه، حوله، دو عدد ملحفه به منظور رعایت بهداشت فردی توصیه می شود.

-        از بردن غذا به اتاق هتل خودداری کنند زیرا احتمال فاسد شدن و آلودگی آن بسیار زیاد است.

-        در صورت استفاده از غذاهای کنسروی یا بسته بندی شده به تاریخ انقضای مصرف آن دقیقاً توجه نمایند.

-        در طول سفر خود با رعایت بهداشت مراقب سلامت خود باشند و افرادی که بیماریهای خاصی دارند و جهت کنترل آن دارو مصرف می کنند لطفا داروهای مورد استفاده خود را به همراه داشته باشند و یا در کیف دستی خود نگه دار کنند تا دچار مشکل نشوند.

امید است که زائران با رعایت نکایت بهداشتی ذکر شده، بتوانند از معنویات این سفر ارزشمند بهره مند شوند.+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۲۴ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:28 |
+ نوشته شده توسط در یکشنبه ۲۳ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 16:42 |
تلاش برای افزایش سهمیه عمره مفرده در سال های آینده  

[1390/11/23 - 12:18 ]

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اعلام اولویت ها و احتمال به طول انجامیدن اعزام های عمره مفرده تا 10 سال آینده گفت: انشاالله بتوانیم سهمیه سالانه اعزام ها را در سال های آینده افزایش دهیم تا زائران بیت الله الحرام بتوانند سریع تر به آرزویشان برسند. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، محمد حسینی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت به استقبال غیر قابل پیش بینی ثبت نام عمره مفرده در سال جاری اشاره كرد و افزود: با توجه به حجم ثبت نام صورت گرفته برای عمره مفرده چاره ای جز این نبود كه همه افراد را در قرعه كشی شركت داده و اولویت بندی كنیم.
 
وی توضیح داد اگر قرار بود بر اساس پیش بینی یعنی ثبت نام دو میلیون و چهار صد هزار نفر عمل شود می بایستی تعداد مازاد بر آن محروم می شدند كه این قطعا اعتراض هایی را به همراه داشت لذا تصمیم بر آن شد تا همه شش میلیون و ششصد هزار نفر ثبت نام شده در قرعه كشی و اولویت بندی شركت داده شوند.
 
حسینی خاطر نشان كرد با مشخص شدن اولویت ها هر كس كه تمایل به انصراف داشته باشد می تواند اصل سپرده را به همراه سود تعلق گرفته به آن از بانك عامل باز پس گیرد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تبلیغات منفی و فضا سازی برخی پایگاه های خبری مبنی بر اهداف اقتصادی دولت در این خصوص اشاره كرد و گفت: برخی سایت های خبری طوری وانمود كردند كه انگار قرار است مبلغ سپرده های مردم به جیب سازمان حج و زیارت یا وزارت ارشاد واریز شود و این در حالی است كه سپرده ها به حساب خود افراد است و هر زمان كه تمایل داشته باشند می توانند به بانك مراجعه كرده و آن را باز پس بگیرند لذا هیچ بحث اقتصادی برای دولت مطرح نبوده است.
 
وی در خصوص ثبت نام جدید عمره اظهار كرد: تا زمانی كه میزان و تكلیف سهمیه سال های آتی مشخص نشده برنامه ای برای این كار نداریم.
 
حسینی یادآور شد این وضعیت در زمان ثبت نام گذشته عمره مفرده هم اتفاق افتاد و در آن زمان كه سهمیه اعزام سالیانه 300 هزار نفر بود حدود 3 میلیون نفر ثبت نام كردند كه انتظار ده ساله برای اعزام ها مطرح بود اما به حول و قوه الهی با افزایش سهمیه ها این زمان كوتاه تر شد كه امیدواریم سهمیه 800 هزار نفری كنونی، در سال های آینده بیشتر شود تا مردم زودتر به مقصود خود برسند.
 


+ نوشته شده توسط در یکشنبه ۲۳ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 16:39 |
رشت -خبرگزاری مهر : راهپیمایی یوم الله 22 بهمن صبح امروز شنبه با حضور گسترده مردم در رشت برگزار شد.

 

 

 

+ نوشته شده توسط در شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 18:1 |
نخستين گروه دانش‌آموزان عمره‌گزار وارد مدينه منوره شدند+گزارش تصويري  

[1390/11/20 - 19:50 ]

نخستين گروه دانش‌آموزان عمره‌گزار عصر روز پنج‌شنبه با استقبال مسئول بعثه مقام معظم رهبري در مدينه منوره و مسئولان ستاد عمره وارد اين شهر شدند. ...نخستين گروه دانش‌آموزان عمره‌گزار عصر روز پنج‌شنبه با استقبال مسئول بعثه مقام معظم رهبري در مدينه منوره و مسئولان ستاد عمره وارد اين شهر شدند.
به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني حج، اين تعداد از دانش‌آموزان كه نخستين گروه از 4500 نفر از دانش‌آموزان عمره‌گزار در سال جاري هستند عصر امروز وارد هتل محل اقامت خود شدند.
در مراسم استقبال از دانش‌آموزان عمره‌گزار كه حجت‌الاسلام و المسلمين نجفي روحاني و چندتن از مسئولان ستاد عمره حضور داشتند يكي از دانش‌آموزان به بيان احساسات خود از ورود به اين شهر مقدس پرداخت.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمين نجفي روحاني طي سخنان كوتاهي ضمن توصيه قدردانستن لحظه‌هاي حضور دانش‌آموزان در اين شهرگفت:شما جوانان عزيز مهمان حضرت رسول و ائمه هدي هستيد،پس سعي كنيد زينت آنها باشيد.
وي به دانش‌آموزان توصيه كردقوانين كشور عربستان را به دقت رعايت كنند تا خاطره خوشي از اين سفر براي هميشه در اذهانشان باقي بماند.

 + نوشته شده توسط در شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:45 |
گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در مسجدالنبی  

[1390/11/22 - 11:22 ]

زائران ایرانی خانه خدا مقارن ظهر امروز با حضور منظم در مسجدالنبی و قرائت قران کریم یاد و خاطره امام راحل و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی را گرامی داشتند. ...


زائران ایرانی خانه خدا مقارن ظهر امروز با حضور منظم در مسجدالنبی و قرائت قران کریم یاد و خاطره امام راحل و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی را گرامی داشتند.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج از مدینه منوره، هزاران نفر از زائران ایرانی حاظر در مدینه همزمان با روز 22 بهمن با حضوری منظم و رعایت قوانین کشور میزبان به صورت گرو های مختلف در مسجدالنبی حضور یافته و با اهدای ثواب قرائت قران کریم به روح پرفتوح امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب را گرامی داشتند.
این گزارش حاکی است در این برنامه زائران از خدای متعال پیروزی و سربلندی همه مسلمانان جهان بویژه ملت غیور ایران اسلامی را خواستار شدند و برای طول عمر مقام معظم رهبری دعا کردند.

گفتنی است طی دیروز و شب گذشته در بسیاری از هتل های محل اقامت زائران ایرانی برنامه های متنوع فرهنگی و دینی به منسابت سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد.

 


+ نوشته شده توسط در شنبه ۲۲ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:43 |

   

  : به منظور انتخاب مدیران کاروانهای حج تمتع سال 91 بررسی شرایط شرکت کنندگان آزمون در دستور کار قرار گرفت...
 
   

بدینوسیله به اطلاع می رساند کلیه شرکت کنندگان آزمون مدیریت کاروان حج تمتع در فراخوان مدیر کاروان حج تمتع 91 شرکت داده شده اند تا شرایط نامبردگان با ضوابط تعیین شده برای مدیریت کاروان حج تمتع مطابقت داده شود و هر شخص از وضعیت شرایط خود آگاهی یابد.

از اینرو همه شرکت کنندگان آزمون در صفحه شخصی خود و در لیست فراخوان های ثبت نام شده، فراخوان مدیر کاروان حج تمتع 91 را می بینند و با استفاده از دکمه انتخاب می توانند جزئیات شرایط خود را در این فراخوان مشاهده نمایند. چنانچه شخصی در یکی از شرایط رد شده باشد به منزله غیرواجد شرایط بودن وی بوده و قطعا به عنوان مدیر کاروان حج تمتع سال 1391 انتخاب نخواهد شد و درصورتیکه شرایط وی تایید شده و استعلامات انجام شده نیز مثبت باشد و گزارش عملکردی منفی در پرونده وی ثبت نشده باشد در لیست مدیران مطرح برای مدیریت حج سال 1391 قرار می گیرند تا به تعداد نیاز هر شهر از بین واجدین شرایط و با رعایت امتیاز نامبردگان دعوت بعمل آید؛ فلذا قبولی اشخاص در شرایط و استعلامات به منزله انتخاب قطعی به عنوان مدیر کاروان حج نبوده و تعهدی برای نامبردگان ایجاد نخواهد کرد.

انشاءالله به زودی بررسی نهایی بعمل آمده و برای پذیرفته شدگان قطعی از سوی دفاتر حج و زیارت استانهای مربوطه دعوت نامه الکترونیکی از طریق سامانه کارگزاران ارسال خواهد شد.

 
+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۲۰ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:56 |
معاون جدید حج و عمره، عتبات سازمان حج منصوب شد  


مراسم تودیع و معارفه معاون حج و عمره،عتبات در سازمان مرکزی برگزار شد. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، در این مراسم غلامرضا رضائی به عنوان معاون حج و عمره، عتبات سازمان حج و زیارت توسط معاون وزیر و ریاست سازمان حج و زیارت انتصاب و معرفی گردید.

براساس این گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت ریاست سازمان حج و زیارت ضمن تقدیر و تشکر از عملکرد مطلوب آقای علیزاده معاون پیشین حج و عمره، عتبات با بیان اینکه سازمان دارای ظرفیت های بسیاری می باشد و اینکه سیاست ایشان بهره برداری هرچه بیشتر از نیروی کارشناس و متعهد درون سازمانی می باشد مختصری از سوابق جناب آقای رضائی اشاره و گفت: سازمان حج و زیارت به داشتن چنین کارمندان متعهدی بر خود می بالد.

غلامرضا رضائی که دارای سابقه طولانی مدت کار و مدیریت در سازمان حج و زیارت را در کارنامه خود دارد و آخرین پست ایشان مدیرکل فنی و کارگزاران سازمان حج و زیارت بوده است، که از این پس هدایت معاونت حج و عمره، عتبات سازمان را بر عهده دارد.

در حاشیه این مراسم جناب آقای حمیدرضا محمدی به عنوان سرپرست اداره کل فنی و کارگزان زیر نظر مستقیم ریاست سازمان برگزیده و از طرف علی لیالی حکم انتصاب خود را دریافت نمود.

حمیدرضا محمدی نیز از کارشناسان خبره در زمینه امور زیارتی و کرگزان است که سابقه خدمت در بسیاری از پست های سازمانی در کارنامه خود دارد واز کارشناسان برجسته دراین زمینه محسوب می گردد.

(اینجانب نیز انتخاب شایسته حاج غلامرضا رضایی را تبریک عرض می نمایم- عبداله آقایی زاده-کاروان ۲۸۱۲۵رشت)+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۲۰ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:17 |
جشن برزرگ هفده ربيع الاول در مدينه منوره برگزار شد  

[1390/11/20 - 10:44 ]

جشن بزرگ ولادت نبي مكرم اسلام و امام جعفر صادق شب گذشته با حضور زائران ايراني در محل بعثه مقام معظم رهبري مدينه منوره برگزار شد. ...


به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، در اين مراسم كه از سوي بعثه مقام معظم رهبري در هتل بدرالمحمديه برگزار شد صدهاتن از زائران ايراني خانه خدا حضور داشتند.
در ابتداي اين مراسم حجت الاسلام محمودي يكي از اعضاي بعثه مقام معظم رهبري به تشريح وظايف زائران ايراني پرداخت.
وي گفت: حضور تك تك زائران در اين سرزمين مقدس به دعوت رسول اكرم و ائمه معصومين است و بايد شكرگزار اين دعوت بزرگ باشيم.اين سفر تفرب به خداست  و در ميفات يعني وعده گاه خدا لباس احرام مي پوشيم.
مسئول امور روحانيون بعثه مقام معظم رهبري در مدينه گفت: از ديگر روش‌هاي شكرگزاري اين دعوت بزرگ اين است كه سعي كنيم به صورت واقعي زندگي آن بزرگواران را الگوي خود قرار دهيم.
وي گفت: حسن خلق و رفتار نيكو با خانواده و ساير افراد از جمله ويژگي هاي اخلاقي نبي مكرم اسلام و ائمه معصومين است.
گفتني است اين مراسم با مديجه سرايي مداح اهل بيت جناب آقاي رضوانفر و با حال و هواي خاص معنوي به پايان رسيد.+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۲۰ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 12:12 |
کدام یک از ائمه به حج نرفت؟

[1390/11/18 - 00:42 ]

امام حسن عسکری (ع) تنها امامی است که به علت محاصره و زندانی شدن در سامرا نتوانست به حج بروند! هر چند که آنان خود فرزندان زمزم و منا هستند . ...


سید اسلام نظر پور در وبلاگ ' نزدیک خدا ' نوشت:

«در میان مردم براي (اداي‏) حج بانگ برآور تا (زائران‏) پیاده و (سوار) بر هر شتر لاغري- که از هر راه دوري مي‏آیند- به سوي تو روي آورند» [حج/27]

حالا از آن روزهایی که این آیه ها برجدّت محمّدامین نازل می شد،چیزی دوروبر 250سال میگذرد.

نوادگان عمویت عباس،همان که پسرش ابن عباس بوددرلشکرامام حسن،تورا منع کرده اندازهمه چیز ویکی ازآن همه ،همین حج است که همه میگویندتنها امامی هستی که ازخانه خدا محرومت کردندوحج نرفته ای.
«کساني که کافر شدند، و مؤمنان را از راه خدا بازداشتند، و (همچنین) از مسجد الحرام، که آن را براي همه مردم، برابر قرار دادیم، چه کساني که در آنجا زندگي مي‏کنند یا از نقاط دور وارد مي‏شوند (، مستحقّ عذابي دردناکند)» [حج/25]

نه اینکه هراس دردلشان باشدازلشکرکشی ات، نقشه داشت برایت فرعون عباسی وچشم برنمیداشت لحظه ای ازخانه ات که سالهاست به اوگفته اندازهمین حسن بن علی عسکری فرزندی است که درهم می پیچدبساط هرچه ظلم وجور است.

ازترس تعبیرخوابش،چقدرنوزاد را سربرید فرعونی که دست آخر موسی درخانه خودش،بیخ گوش سنگینش متولدشدو ازطور که برگشت درهم پیچید بساط تاج وتختش را با همان عصایی که برگ می تکاند برای گوسفندانش.

سرگذشت موسی وآنهمه مادران حامله که خنجرفرعون شکمشان را درید،به گوش این پسرعموهای نمازخوانت هم رسیده بودولی اینان گوشهایي دارند که با آن نمي‏شنوند، آنان همچون چهارپایان، بلکه گمراه‏ترند، آنان همان غافلانند:«لَهُمْ آذانٌ لا یَسْمَعُونَ بِها أُولئِکَ کَالْأَنْعامِ بَلْ هُمْ أَضَلُّ أُولئِکَ هُمُ الْغافِلُون‏» [اعراف/179]

وهمین چهارپا بودنشان دست آخرکاردست هرچه فرعون است دادودرقلب آنهمه لشکرگاهی که شب وروزچشم ازتو برنمی داشتند،موعودهمه پیامبران چشم به جهان گشودوسالهاست مانده مستضعفین دنیا درانتظار شکافتن نیل وغرق شدن لشکر تادندان مسلح فرعون که خدا وعده اش راداده ست به ما :

« وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَي الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِین‏» [قصص/5]

وخداوند هرگز از وعده خود تخلف نخواهد کرد.
«وَ لَنْ یُخْلِفَ اللَّهُ وَعْدَه‏» [حج/47]


+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 21:53 |

+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 19:59 |
قبل از سفر به عمره این کتاب ها را مطالعه کنیم  

[1390/11/18 - 11:47 ]

سفرهاي عمره آغاز شد و طبق برنامه امسال 800 هزار ايراني توفيق عمره گزاري را خواهند يافت. سفرهايي اين چنين بايد كه سفري معرفت زا و تحول آفرين در زائر باشد و با اين نگاه همه ي برنامه ها و اقدامات هم بايد در مسير معرفت افزايي و بصيرت بخشي قرار گيرد. ...


بعثه مقام معظم رهبري در سالهاي اخير كتابهاي بسياري در اين باره منتشر كرده است كه هم به صورت مكتوب و هم ديجيتالي در دسترس علاقه مندان قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری ، نسخه هاي چاپي اين كتابها در كتابفروشي هاي معتبر و نيز نشر مشعر وابسته به حوزه نمایندگی ولی فقیه در امورحج و زیارت، به متقاضيان ارايه مي شود و نسخه ديجيتال آنها در كتابخانه تخصصي حج در پايگاه اطلاع رساني بعثه مقام معظم رهبري به آدرس www.hajj.ir در دسترس مي باشد و به رايگان امكان دريافت ، ذخيره سازي و استفاده از آنها وجود دارد.

شایان ذکر است کتابخانه آنلاین حج به نشانی hajj.ir/hadjwebui/library/wfViewLibraryList.aspx در فضای مجازی قابل دسترسی است.

در كتابخانه تخصصي حج و زيارت بيش از 2000 كتاب و مقاله درباره حج و عمره وجود دارد . برخي از اين كتاب‌ها را كه كاربرد عمومي تري دارند و كارشناسان مطالعه آنها را توصيه مي كنند به شما معرفي مي كنيم :

* عرفان عمره ، عبدالله جوادي آملي
در اين كتاب نكاتي بديع از حضرت استاد آمده است كه از آغاز تا انجام سفر عمره را در برمي گيرد و در آن جايگاه، فضيلت عمره، معارف، اسرار، شرايط، اوصاف و مراتب عمره گزاران بيان شده است.

* با قرآن در سرزمين وحي ، نوشته محسن قرائتي
مؤلف از اثر «تفسير نور» خويش برخي از آيات را براي زائران و روحانيون محترم گزينش كرده و اين اثر را سامان داده اند.
نموداري از مباحث كتاب، اين عناوين است: قبل از سفر، اهميت و ضرورت حج، اخلاص، حكمت هاي حج، مدينه، اهل بيت(عليهم السلام)مسجدالنبي و مساجد ديگر، ميقات و احرام، مكه، مسجدالحرام و كعبه، مقام ابراهيم، سعي صفا و مروه، عرفات و مشعر، مني و قرباني و حلق، بازگشت به مكه، پايان حج.

* فرهنگ زيارت ، جواد محدّثي
خواننده محترم در اين كتاب با مباحث زير آشنا مي شود: زيارت و فلسفه تربيتي آن; زيارت و ابعاد اجتماعي، سياسي و تاريخي آن; زيارت و محتواي اعتقادي آن; زيارت و موقعيّت زائر و مكانتِ مكان هاي زيارتي; زيارت و آداب آن.

* آشنايي با اسرار معارف و احكام عمره، ويژه دانش آموزان ، روزبه بركت رضائي
كتاب حاضر تلاشي است براي آشنايي اين نوسفران گرانقدر به لطائف، دقايق، اسرار، رموز عرفاني و معنوي عمره مفرده.
همچنين به احكام مورد نياز عمره نيز اشارات هايي شده است و اماكن مدينه منوره و مكه مكرمه را نيز توضيح داده است.
از ويژگي هاي اين كتاب انتقال نكات و تجارب اين سفربه نسل جوان مي باشد.

* پلي به سوي ملكوت (راهنماي معنوي زائران) ، فاطمه كريمي
خواننده در اين كتاب با اهمّ آداب و برنامه هاي روزانه حج به طور مفصّل آشنا مي شود. مقدّمات معنوي و مادّي سفر حج، تقويم حج، تصحيح و بازشناسي وضو و غسل، تصحيح قرائت نماز، اعمال و آداب در مدينه و مكه مكرمه و دعاهاي وارده در اماكن و زمان هاي خاص، از جمله مواردي هستند كه نويسنده محترم به آنها اهتمام ورزيده و خواننده را در هرچه بهتر انجام دادن اعمال حج ياري مي كند.

* مناسك عمره مفرده ، محمد حسين فلاح زاده
با توجه به ضرورت مناسك مراجع عظام ، كتاب حاضر نيز تدوين گرديد كه مطابق با فتاواي امام خميني(قدس سره) است و موارد اختلاف فتاواي آيات عظام: خامنه اي، خوئي، بهجت وسيستاني درپانوشت، ذكر شده است.

* مناسك عمره مفرده ويژه بانوان، محمدحسين فلاح زاده
اين نوشته شامل سه بخش است: 1ـ اعمال عمره مفرده. 2 ـ محرمات احرام. 3 ـ عمره كودكان و برخي مسائل مورد نياز ديگر كه براي استفاده بانوان نگاشته شده و دربردارنده مسائلي است كه غالباً بانوان در عمره مفرده به آنها نياز دارند.

* مناسك مصوّر عمره مفرده ، محمدحسين فلاح زاده
اين كتاب آداب سفر، محرمات احرام، آموزش اعمال مفرده به صورت تصويري و تذكرات لازم را همراه با تصاوير گويا آورده است.

* مناسك مختصر عمره مفرده ، محمد حسين فلاح زاده
از آن جا كه همراه داشتن كتاب هاي پرحجم و حفظ همه مطالب آن براي زائر مشكل است، مؤلف محترم فشرده اي از مطالب مورد نياز زائران را در اين مجموعه گردآوري كرده است; تا در مراحل عمره، راحت تر بتوانند اعمال و آداب را بجاي آورند.

* مناسك عمره مفرده ، محمدرضا محمودي خميني
كتاب حاضر، مجموعه مناسك عمره مفرده است كه سعي شده به گونه اي نگاشته شود كه براي همگان قابل استفاده باشد. احكام شرعي عمره گذاران از قبيل: تقليد، نحوه اصلاح حمد و سوره، وضو، نماز مسافر و غسل در اين مجموعه آمده است.
در بخش مناسك نيز، محرّمات و واجبات احرام به طور تفصيلي، حكم عمره بانوان معذور و احرام و عمره كودكان آمده است.
در بخش پاياني نيز برخي از زيارات، ادعيه و نمازهاي مربوط به مكّه و مدينه را آورده است كه قابل استفاده است.
آيين وهابيت ، جعفر سبحاني
كتاب حاضر، پاسخ به شبهاتي است كه از ناحيه محمد بن عبدالوهاب موسس فرقه وهابيت به شيعه نسبت داده شده است.
«وهابيان و تعمير قبور اولياي خدا»، «زيارت قبور مؤمنان از نظر كتاب و سنّت» و «توسّل به اولياي الهي» از فصول اين كتاب است.

* پاسخ هاي ما (پاسخ به چند پرسش فقهي و اعتقادي) ، علي عطايي اصفهاني
مؤلف محترم كه توفيق مكرّر تشرف به حج و عمره را جهت پاسخگويي به مسائل شرعي داشته در اين كتاب، مسائل محل خلاف بين شيعه و سني را كه چشمگير و مورد توجه عموم است، بررسي كرده است.

* شيعه شناسي و پاسخ به شبهات ، علي اصغر رضواني
فهرست اجمالي جلد اول و دوم به ترتيب بدين شرح است:
جلد اول: شيعه شناسي، اعتقادات، صفات الهي، نبوت، قرآن، امامت، صفات امام و امام علي(عليه السلام).
جلد دوم: اهل بيت(عليهم السلام)، مهدويت، مرگ و معاد، احكام اذان، احكام نماز و مقدمات آن، متعه حج تمتع ـ متعه زنان، وهابيت، حكمت ها، متفرقات كه شامل مبحث سنت و بدعت، حصر اجتهاد، برپايي مراسم جشن و تقيه در اسلام است.

* وهابيت در ترازوي نقد ، علي محمدي آشناني
شناخت مسلك وهابيت اگرچه براي همه به ويژه نسل پرسشگر دانشجو يك ضرورت است، براي دانشجوياني كه به سرزمين وحي سفر مي كنند بدان جهت كه بنيان نظام فكري، مذهبي و سياسي عربستان بر آيين وهابيت پي ريزي شده است اهميتي افزون تر دارد; اين اثر كه با همكاري ستاد عمره دانشجويي سامان يافته در پاسخ به اين ضرورت است.

* شيعه و پاسخ به چند پرسش ، رضا استادي
در اين كتاب به بيش از 20 اشكال كه از طرف وهابي ها بر مكتب تشيع و بر اذهان شيعيان وارد كرده اند پاسخ داده شده است. آشنا بودن زائرين با اينگونه مطالب قبل از سفر حج و عمره، بسيار مناسب است.

* گزيده راهنماي حقيقت ، جعفر سبحاني
مركز تحقيقات حج با توجه به اهمّيت بعضي پرسش ها و براي سهولت و دستيابي آسان تر به آن ها، بعضي از پرسش و پاسخ ها را از كتاب راهنماي حقيقت گزينش نموده و در اختيار علاقه مندان قرار داده است.

* حج و عمره در قرآن و حديث ، محمد محمدي ري شهري
نويسنده محترم، با بهره گيري از آيات قرآن كريم و احاديثي كه محدّثان شيعه و سنّي نقل كرده اند بخشي از مهم ترين مسائل حج را با شيوه اي نو در اختيار امّت اسلامي قرار داده است. اين كتاب از پانزده فصل و سه بخش: مكّه مكرمه، حج و عمره و مدينه منوره، تشكيل شده است.

* بركات سرزمين وحي ، نوشته محمد محمدي ري شهري
مؤلف ارجمند به دليل مسؤوليت خويش (نمايندگي محترم ولي فقيه در امور حج و زيارت) و ارتباط با زائران خانه خدا به گزارش هاي فراواني از كرامات سرزمين وحي دست يافته و بخشي از آن را در اين مجموعه گرد آورده است.
كتاب حاضر، زائران خانه خدا را با بركات سرزمين وحي آشنا مي سازد و راه و روش دستيابي به بركات اين سرزمين را نشان مي دهد. نشر اين كرامات مي تواند در تقويت مباني اعتقادي جامعه، به خصوص نسل جوان مفيد و مؤثر و سازنده باشد.

* پاسخ جوان شيعي به پرسش هاي وهابيون ، محمد طبري
بعضي از فرق غير منطقي سعي مي كنند با شبهه افكني، جدل و مغالطه اذهان مسلمانان را مشوش و شيعه را تضعيف نمايند. مؤلف محترم در اين مجموعه به بسياري از شبهات اصلي آن ها پاسخ داده است.

* شناخت عربستان ، علي محمدي آشناني
اين كتاب در سه فصل به شناسايي عربستان سعودي، مي پردازد:
فصل اول: درباره جغرافياي طبيعي، جغرافياي انساني، جغرافياي سياسي، جغرافياي اجتماعي و جغرافياي آموزشي و فرهنگي.
فصل دوم: تاريخ فراز و فرود حاكمان آن سامان از سال هاي 1140 تا عصر حاضر. مؤلف بيشتر از منابع وهابيان استفاده كرده و در بيان تاريخ نقلي است نه تحليلي. ساختار سياسي و اركان حاكميت عربستان و قواي حكومتي، اهرم هاي قدرت، قوه مجريه، مقننه و قوه قضائيه در اين فصل آمده است.
فصل سوم: مذهب اهل حديث (مذهب حاكم) و پيشينه وهابيت و همكاري رجال دين و دولت. در چاپ جديد اين كتاب، تغييرات اصلاحاتي صورت گرفته است.

* در حريم حرم ، جواد محدّثي
اين كتاب در جستجوي اهداف و حكمت هاي مراسم و اسرار حج و اماكن تاريخي آن است و در قالب سفرنامه است و بيشتر به رخدادهاي اجتماعي و بايدهاي اين سفر عبادي، اجتماعي، سياسي و تربيتي پرداخته است و گزارشي از حج اين سال نيز به شمار مي رود.

* سفر عشق (خاطرات دانشجويي از سفر عمره) ، جمعي از دانشجويان
بيان خاطرات معنوي از زبان و قلم دانشجويان زائر، بيانگر اين حقيقت است كه در فضاي ملكوتي و عرفاني مكه و مدينه، اين جوانان پرشور و شعور، حقايق دروني خود و رمز و راز پنهاني اين سفر را از راه بينش و شهود، دريافته و ابراز نموده اند.
اين كتاب كه با همكاري ستاد عمره دانشجويي سامان يافته، لحظه هاي حضور دانشجوياني را كه ايمان آميخته با بينش و بصيرت را منش خود قرار داده اند در اختيار تمامي ره پويان و مشتاقان سفر عشق قرار مي دهد.

* دلباختگان ديار نور ، سمانه تقوي ميلاني
اين نوشتار سفرنامه عمره مفرده مي باشد كه به طور خلاصه ديدار مدينه و مكه را روايت كرده است.

* او و ديگر هيچ ، سعيد طاهريان
كتاب حاضر به صورت سفرنامه نويسي با سبك داستاني، گزارشي از سفر به مدينه و مكه دارد و نسبتاً با قلمي روان و جذاب نگارش يافته است شايد بتوان گفت نويسنده از روش خسي در ميقات جلال آل احمد سرمشق گرفته است.

* زمزم ياد ، مركز تحقيقات حج
كتاب حاضر مجموعه اشعار جمعي از شعرا مي باشد كه به مناسبت مسابقه بزرگ شعر حج چاپ شده است و اشعار گوناگون در موضوعات مرتبط با مدينه منوره و مكه معظمه و سفر حج جمع آوري شده كه اشعار جالب و خواندني را در خود جاي دارد.

* اطلس مدينه منوّره ، محمّد شوقي بن ابراهيم مكّي
مؤلّف در اين اطلس، عناوين زير را با شرحي كوتاه، همراه با نقشه هايش آورده است:
مكان شناسي، آب و هوا، خاكشناسي، زمين شهري، وضع طبيعي، زمين شناسي، املاك وقفي، كوي هاي مدينه، مدينه و مناطق آن، رشد جمعيت، نمودار جمعيت، تراكم جمعيت، رشد عمراني مدينه منوّره، توسعه مدني مدينه منوره، بازارها، مكان هاي بارز اسلامي در مدينه، صنعت ها و پيشه ها و رشد منطقه مركزي.
+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۱۸ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 19:50 |
طرح یك مهندس ایرانی در فراخوان طرح های زیبا سازی مكه مكرمه انتخاب شد  

[1390/11/17 - 09:44 ]

طرح یك مهندس معمار ایرانی در فراخوان طرحهای زیبا سازی 'مكه مكرمه' حائز رتبه برتر در بین442شركت كننده از 24 كشور جهان شد... ...


طرح یك مهندس معمار ایرانی در فراخوان طرحهای زیبا سازی 'مكه مكرمه' حائز رتبه برتر در بین442شركت كننده از 24 كشور جهان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، این طراح در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این طرح كه نام آن را ' دیوارهای وحدت آفرین ' انتخاب كرده ام ، پارسال از سوی داوران بین المللی فراخوان طرحهای زیبا سازی مكه مكرمه به عنوان یكی از 10 طرح زیبا سازی برنده و انتخاب شد.

مهندس محمد رضا كرباسچی افزود: این طرح برای زیبا سازی پل 'عزیزیه' در مكه مكرمه با الهام گرفتن از آیه 38 سوره یاسین ( و القمرو قدرنه منازل حتی عاد كالعرجون القدیم) ارایه شد كه در طراحی آن از هلال ماه استفاده گردیده است.

وی گفت : در این طرح هلال ماه از ابتدای ماه قمری تا انتها بر دیواره پل عزیزیه به تصویر كشیده شده و نورپرداری آن نیز با استفاده ازاین هلال ها صورت می گیرد به گونه ای كه هلال شب چهاردم پور نور ترین هلال است .

كرباسچی افزود: طراحی به گونه ای است كه وقتی عابران و وسائط نقلیه وارد پل می شوند طلوع ماه ( هلال اول ماه ) را در مدخل ورودی و غروب آن ( هلال شب سیم ) را در هنگام خروج مشاهده می كنند.

وی اظهارداشت : طرح دیوارهای وحدت آفرین در روزنامه های چاپ عربستان از جمله عكاظ و الریاض نیز رسانه ای شد.

وی گفت : مسابقه زیبا سازی مكه به نام 'لحب مكه' تحت سرپرستی امیر مكه با هدف تبدیل جای جای این شهر امن به موزه فرهنگ و هنر اسلامی از طریف فراخوان بین المللی اینترنتی انجام شد و مقامات سعودی 12سایت برای شركت افراد طراحی كرده بودند كه شامل چهار سایت 30 هزار دلاری ، چهار سایت 25 هزار دلاری و چهار سایت 20 هزار دلاری بود.

وی در توضیح این سایت ها گفت : به برندگان طرحهای ارایه شده در این سایت ها 20 ، 25 و 30 هزار دلار جایزه داده می شد كه طرح ' دیوارهای وحدت آفرین در زمره طرحهای 30 هزار دلاری قرار گرفت كه تا كنون جایزه آن پرداخت نشده است .

وی در ادامه اظهارداشت : جزئیات طراحی و مصالح مورد نیاز نیز به طرف سعودی اعلام شد و آمادگی اجرای طرح توسط طراح نیر وجود دارد اما تاكنون جوابی دریافت نشده است .

مهندس كرباسچی فارغ التحصیل مقطع فوق لیسانس از دانشكده هنرهای زیبای دانشگاه تهران ، عضو هیات علمی موسسه غیر انتفاعی توس مشهد، مشاور معماری مركز مدیریت حوزه های علمیه منطقه كاشان است و همكاری با طرحهای معماری اسلامی حرم مطهری رضوی را در كارنامه كاری خود دارد.

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 11:0 |
طرح کامل توسعه حرم پیامبر(ص) آماده می شود  

[1390/11/17 - 08:37 ]

مسئولان مدینه منوره با اشاره به تصمیم برای آماده کردن طرح کامل برای توسعه حرم شریف پیامبر(ص) از انتقال طرحهای توسعه مدینه به مراحل پیشرفته خبر دادند. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از الوطن، عبدالعزیز بن ماجد امیر مدینه منوره در پی بازدید از طرحهای توسعه این منطقه گفت بسیاری از طرحهای توسعه در این منطقه در حال انتقال به مراحل پیشرفته است.

وی که طرح فراگیر توسعه مدینه منوره تا سال 1462 هجری قمری را اعلام می کرد که شرکت سرمایه گذاری کانادایی "MMM" ارائه کرده است.

وی افزود : هدف از این طرح پیشرفت و  توسعه مدینه متناسب با جایگاه دینی و تاریخی و فرهنگی آن در جهان است که اصالت تاریخی و میراث قدیمی واصیل شهر را با نوسازی شهری در هم می آمیزد.

امیر مدینه گفت این پروژه ها و طرحها نشان دهنده میزان توجه پادشاه عربستان به منطقه مدینه است که قلوب میلیونها نفر در طول سال برای آن می طپد.

از سوی دیگر محمد مدنی العلی دبیر شورای توسعه مدینه منوره اعلام کرد دیدگاه آتی درباره توسعه مدینه منوره در تحقق موازنه و تعادل میان نیازهای معنوی و طبیعی و عمرانی شهر نهفته و به معنای تحقق اصول موازنه و تعادل و عمومیت یافتن میان توسعه منطقه دینی معنوی که شامل مسجد شریف نبوی(ص) و صحنها و منطقه اطراف آن و همچنین دیگرمناطق و محله های مسکونی و خدماتی و تاسیسات در این شهر است.

العلی گفت این مسئله به طور کلی بر تعداد اصول اساسی تکیه دارد که مهمترین آن احترام به مقدس بودن مسجد شریف نبوی(ص) و فراهم کردن نیازهای توسعه آن و نیازهای تعداد روزافزون حجاج و عمره گزاران است.

دبیر شورای توسعه مدینه خاطر نشان کرد یکی از مهمترین توصیه ها درباره طرح توسعه مدینه منوره، آماده کردن طرح کاملی برای توسعه مسجد شریف نبوی(ص) و توسعه منطقه مرکزی است که شامل توسعه صحنها وتبدیل منطقه به محیط امن برای افراد پیاده و تکمیل آن با ایستگاههای حمل ونقل عمومی و حرکت خودروها است.


+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 10:57 |
اعزام اولویتهای 300 تا 600 عمره از سال 92  

[1390/11/17 - 00:00 ]

اعزام متقاضیان دارای اولویتهای 300 تا 600 که از سوی سازمان حج و زیارت اعلام شده از سال 92 آغاز و حدودا تا سال 1399به طول می‌انجامد. ...


به گزارش خبرنگار مهر ، مراسم قرعه کشی حدود 6 میلیون و 600 هزار نفر از متقاضیانی که در دور جدید سفر به عمره در بانکهای ملی و ملت سپرده گذاری کرده بودند در 28 دیماه انجام و روز شنبه 15 بهمن ماه اولویت های این افراد نیز از سوی بانکهای عامل ملی و ملت اعلام شد.

اعلام نتایج قرعه کشی به روشهای گوناگون مانند مراجعه به شعب مختلف ، سایت و پیامک امکان پذیر بوده است که البته در روز اول اعلام اولویتها بدلیل حجم بالای مراجعه کنندگان امکان ورود به سایت برای متقاضیان وجود نداشت و این مسئله آنها را با مشکل مواجه کرده بود که پس از یک روز تقریبا مشکل برطرف شد.

اولویت متقاضیان بدون زمان اعزام به آنها اعلام شده است و در حال حاضر هیچیک از آنان نمی دانند که چه زمانی به عمره مفرده مشرف می شوند.

این موضوع یکی از عمده مشکلاتی است که سپرده گذاران با آن مواجه شده اند بطوریکه یکی از متقاضیان به خبرنگار مهر در این خصوص گفت: پس از چند روز بلاتکلیفی سرانجام اولویتهای عمره مشخص شد اما باز هم با عدم اعلام زمان اعزام دچار سردرگمی شده ایم بطور مثال سال اعزام اولویت 537 چه زمانی است.

ف.ط افزود: سازمان حج باید درمورد اعزام زائران اطلاع رسانی دقیق و درستی داشته باشد، شفاف سازی کند و تکلیف مردم را روشن کند که هر اولویت چه زمانی اعزام می شود تا براساس آن برنامه ریزی کند و یا اینکه سپرده خود را از بانک پس گیرد.

اما در همین رابطه رئیس سازمان حج و زیارت در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد زمان اعزام سپرده گذاران گفت: عنوان شده بود که اعزام زائران جدید عمره از سال 93 باشد اما با توجه به افزایش ظرفیت اعزام و همچنین بدلیل اینکه برخی از متقاضیان ثبت نام نکرده اند به احتمال زیاد اعزام بخشی از زائران عمره زودتر از موعد مقرریعنی از سال 92 آغاز خواهد شد .

علی لیالی با اشاره به اینکه هر اولویت شامل 22 هزار نفر می شود ، افزود: با توجه به روند افزایشی 100 هزار نفری زائران عمره ، امیدواریم طی سه سال آینده بتوانیم سه میلیون زائر به سرزمین وحی اعزام کنیم.

برهمین اساس چنانچه سالانه بتوانیم 900 هزار نفر به عمره اعزام کنیم بنابراین 6 میلیون و 600هزار سپرده گذاری که تعیین اولویت شده اند طی 7 سال اعزام خواهند شد یعنی اعزامها از سال 92 آغاز و تا سال 1399 ادامه دارد.

البته لیالی عنوان کرد که بدلیل اینکه نمی دانیم سالهای آینده ظرفیت اعزام چقدر خواهد بود نمی توان زمان مشخصی برای اعزام های زائران در نظر گرفت به همین دلیل است که زمان دقیقی برای اولویتها اعلام نشده است.

به گفته رئیس سازمان حج و زیارت، ما تمامی متقاضیان و سپرده گذاران را در قرعه کشی شرکت داده ایم اما این اختیار هم داده شده است که هر فردی که بخواهد می تواند سپرده خود را از بانک باز پس گیرد .

در مجموع با توجه به اینکه هر اولویت 22 هزار نفر را شامل می شوند بنابران با یک حساب سرانگشتی می توان دریافت که هر 100 اولویت شامل 2 میلیون و 200 هزار نفر می شود و هر 40 تا 50 اولویت در یک سال اعزام خواهند شد که اعزامها نیز از سال 92 آغاز می شود.

اعزام افراد دارای اولویت 300 تا 320 در سال 92 ، اولویت 320 تا 360 در سال 93، اولویت 360 تا 400 در سال 94، اولویت 400 تا 440 در سال 95، اولویت 440 تا 480 در سال 96 ، اولویت 480 تا 520 در سال 97، اولویت 520 تا 560 در سال 98 خواهد بود و در نهایت در سال 99 نیز افراد دارای اولویت 560 تا 600 اعزام می شوند.

البته اعزام زائران بر اساس این سالها در شرایطی است که افزایش اعزامها ادامه داشته باشد زیرا در صورت کاهش اعزامها به تعداد سالهای انتظار افزوده می شود.
+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 10:50 |

دریافت سیم کارت عراقی ، ممنوع

نامه الکترونیک چاپ

هیچ مقام عراقی حق دریافت " سیم کارت " های عراقی را ندارد
وزارت گردشگری ( سیاحه) عراق در دستور العملی به نمایندگی های خود در مرزهای با ایران تاکید کرد که هیچ مامورعراقی حق دریافت سیم کارت عراقی زائران را ندارد.
مدتها بود که در بازگشت ، ماموران عراقی سیم کارت عراقی زائران ایرانی را در نزدیکی مرکز به بهانه هایی مانند اجازه نداشتن برای بردن آن به ایران ،  از آنها می گرفتند.
این سیم کارتها و شارژ موجود در آن ظاهرا دوباره می توانست دربازار مورد معامله قرار گیرد .
نمایندگی سازمان حج و زیارت درعراق متعاقب ابلاغ وزیر گردشگری این کشور ، از کلیه مدیران کاروانها ایرانی خواست تا در صورت برخورد مجدد با این مساله و یا هر مساله دیگری که خلاف مقررات و قوانین باشد ، سریعا نمایندگان وزارت گردشگری عراق را مطلع و فرد خاطی را معرفی نمایند.
اسامی نمایندگان وزارت گردشگری عراق در مرزهای با ایران و شماره تلفن های آنها با این ترتیب است :
1- رعد عبدالجبار 07903498023 مرز مهران
2- سامی جاسب 07906821818  مرز شلمچه
3- عبدالکریم محمد کاظم 07901675706 مرز چزابه

چهارشنبه 90/11/12

منبع : حج

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:59 |

امام علی(ع) از دیدگاه دانشمندان اهل سنت

نامه الکترونیک چاپ

احمد بن حنبل (پیشوای مذهب حنبلی) او می گوید: آن همه فضیلتها که برای علی بن ابی طالب بوده و نقل شده برای هیچ یک از اصحاب رسول خدا نبوده است. (1)
همچنین وی از پیامبر اکرم(ص) نقل کرده که به فاطمه(س) فرمود: «آیا راضی نمی شوی که من تو را به کسی تزویج کنم که اولین مسلمان است و علمش از همه بیشتر و حکمتش از همه عظیم تر است.» (2)
محمد بن ادریس (پیشوای مذهب شافعی)
دربارۀ علی(ع) سروده ای دارد که چنین است:
لَو اَنَّ المُرتَضَی اَبدَی مَحَلَّهُ
لَصَارَ النَّاسُ طُرّاً سُجّداً لَهُ
وَ مَاتَ الشَّافِعِی وَ لَیسَ یَدْرِی
عَلِیٌّ رَبُّهُ اَمْ رَبُّهُ الله
«هرگاه علی جایگاه و حقیقت خویش را برای مردم آشکار کند، هر آینه مردم دسته دسته در برابر او به سجده خواهند افتاد، شافعی مُرد و عاقبت نفهمید علی(ع) پروردگار است، یا الله پروردگار اوست.» (3(
همچنین از سروده های اوست:
عَلِیٌّ حُبُّهُ جُنُّة
اِمَامُ النَّاسِ وَ الجَنَّة
وَصِیُّ المُصطَفَی حَقّاً
قَسِیمُ النَّارِ وَ الجَنَّة (4)
«دوستی علی سپر آتش دوزخ است؛ او امام انسانها و پریان است؛ او در حقیقت جانشین مصطفی و تقسیم کننده بهشت و دوزخ است.»
همچنین امام شافعی در جای دیگر می گوید: به من گفته‌اند رافضی شدی (از حق روی گرداندی)؛ گفتم: هرگز دین و اعتقادم رفض نیست؛ ولی بدون شک دوست می دارم بهترین امام و بهترین هادی را. اگر معنی رفض، دوستی وصیّ پیامبر (علی بن ابیطالب) است، به درستی که من رافضی تر از همه مردم هستم. (5)
ابن صبّاغ مالکی (اندیشمند مالکی مذهب)
وی دربارۀ فضایل امام علی(ع) می گوید: «حکمت از گفتارش چیده می شد و دانشهای آشکار و نهانی به قلبش بسته بود، همیشه از سینه اش دریاهای علوم، جوشان و امواجشان خروشان بود، تا آنجا که رسول خدا(ص) فرمود: «أَنَا مَدِينَةُ الْعِلْمِ وَ عَلِيٌّ بَابُهَا؛ من شهر علمم و علی(ع) باب آن است.» (6)
ابن ابی الحدید (شارح نهج البلاغه و دانشمند معتزلی مذهب)
او می گوید: «وَ مَا أَقُولُ فِي رَجُلٍ أَقَرَّ لَهُ أَعْدَاؤُهُ وَ خُصُومُهُ بِالْفَضْلِ وَ لَمْ يُمْكِنْهُمْ جَحْدُ مَنَاقِبِهِ وَ لَا كِتْمَانُ فَضَائِلِهِ؛ چه بگویم دربارۀ مردی که دشمنانش به فضایل و مناقب وی اعتراف می کنند و هرگز برای آنان مقدور نشد که مناقبش را انکار نموده و فضایلش را بپوشانند!
آن گاه می افزاید: تو خود می دانی که بنی امیّه، زمامداری اسلام را در شرق و غرب روی زمین به دست آوردند و با هر نوع حیله گری در خاموش ساختن نور او کوشیدند و هرگونه لعن و افترا را بر علی(ع) بالای منابر ترویج نمودند، هر کس که او را مدح و توصیف می کرد، مورد تهدید قرار می گرفت. هر روایتی که فضیلت علی(ع) را بازگو می کرد، ممنوع ساختند. حتی از نامگذاری به نام علی جلوگیری کردند. همه این اقدامات و تلاشها جز ظهور عظمت و جلالت شخصیت علی(ع) نتیجه ای در پی نداشت... در حقیقت این همه نابکاریهای بنی امیه مانند پوشانیدن آفتاب با کف دست بود... .
من چه بگویم دربارۀ مردی که همۀ فضیلتها به او منتهی می شود و هر مکتب و هر گروهی خود را به او منسوب می نماید. آری اوست رئیس همۀ فضیلتها... .» (7)
من چه بگویم دربارۀ مردی که اهل همه مذاهب غیراسلامی که در جوامع اسلامی زندگی می کنند، به او محبت می ورزند و حتی فلاسفه ای که از ملت اسلامی نیستند، او را تعظیم می نمایند... . (8)
همچنین می نویسد: «چه بگویم در حق کسی که از دیگران در هدایت پیشی گرفت، به خدا ایمان آورد و او را عبادت نمود، در حالی که تمام مردم سنگ را می پرستیدند... .» (9)
او در عبادت، عابدترین مردم شمرده می شد؛ نماز و روزه اش از همگان بیشتر بود و مردم نماز شب و ملازمت بر اذکار و مستحبات را از آن حضرت آموختند (10)
«مبادی جمیع علوم به او بازمی گردد. او کسی است که قواعد دین را مرتب و احکام شریعت را تبیین کرده است. او کسی است که مباحث عقلی و نقلی را تقریر نموده است.» (11) آن گاه کیفیت رجوع هر یک از علوم را به امام علی(ع) توضیح می دهد.
عبدالله بن عباس
وی که از جمله مفسّران بزرگ مسلمان – به ویژه اهل سنّت – محسوب می شود، علم خود و صحابه را در برابر علم علی(ع) چونان قطره ای از دریا می داند و در مورد آن حضرت می گوید: «آیه ای در قرآن نیست، مگر آنکه علی، مصداق بارز آن است، خداوند یاران پیامبر را در جاهای بسیاری مورد سرزنش قرار داده است، ولی دربارۀ علی(ع) جز خیر و نیکی یاد نکرده است.» (12(
فخر رازی (دانشمند و مفسّر معروف اهل سنّت(
«هر کس در دین خود، علی بن ابی طالب را پیشوای خود قرار دهد، همانا رستگار شده است؛ زیرا پیامبر(ص) فرمود: «اللَّهُمَّ أَدِرِ الْحَقَّ مَعَ عَلِیٍّ حَيْثُ دَار؛ (13) خداوندا! علی هرگونه باشد، حق را بر محور وجودش بچرخان.»
خوارزمی (ادیب و خطیب مشهور اهل سنّت(
آیا چون ابوتراب، جوانمردی هست؟ آیا چون او پیشوای پاک سرشتی روی زمین وجود دارد؟ چشم مرا هر گاه درد فراگیرد، توتیایش خاکی است که پای او بدان رسیده باشد. علی همان است که شبانگاه در محراب از دل می خروشید و می گریست و روز با چهره ای خندان در گرد و غبار میدان جنگ فرو می رفت.
او از زرد و سرخ بیت المال مسلمین بهره ای نمی گرفت. او همان شکننده بتها بود؛ هنگامی که بر دوش پیامبر پا نهاد. گویا همه مردم بسان پوستند و مغز، مولای ما علی است... .» (14(
زمخشری (ادیب و دانشمند اهل سنّت(
وی دربارۀ شخصیت امام علی(ع) می گوید: من چه بگویم دربارۀ مردی که فضایل او را دشمنانش از راه کینه جویی و حسد انکار کردند و دوستانش از بیم جان، باز از این میان آن قدر فضیلتهای وی انتشار یافته که شرق و غرب عالم را فراگرفته است. (15(
همچنین این اندیشمند اهل سنت ضمن نقل حدیث قدسی: «مَنْ اَحَبَّ عَلِیّاً أَدْخَلَهُ الْجَنَّةَ وَ إِنْ عَصَانِي وَ مَنْ أَبْغَضَ عَلِيّاً أُدْخِلُهُ النَّارَ وَ إِنْ أَطَاعَنِي؛ (16) یعنی خداوند فرمود: هر کس علی را دوست بدارد، او را وارد بهشت می کنم، هر چند مرا نافرمانی کند و هر کس علی را دشمن بدارد، او را به آتش جهنم درآورم، ولو اینکه مرا اطاعت کرده باشد.»
نکته شایان توجه اینکه دوستی و ولایت آن امام همام سبب کمال ایمان است و با کمال ایمان، معصیت در فرعی از فروع، زیانبخش نیست؛ ولی با فقدان ولایت و محبت آن حضرت ایمان ناقص است؛ از اینرو فاقد آن، مستحق آتش جهنم خواهد بود.
جاحظ (ادیب، سخندان و سخن شناس معروف(
وی می گوید: «عَلِیِّ ابْنِ اَبِیطَالِب کَرَّمَ الله وَجْهَهُ، پس از رسول خدا از همگان فصیح تر، دانشمندتر و زاهدتر و در رابطه با حق سخت گیر است و پس از پیامبر(ص)، امام خطبای عرب به طور مطلق به شمار می رود.» (17(
این اندیشمند اهل سنت می گوید: «سخن گفتن دربارۀ علی(ع) ممکن نیست. اگر قرار است حق علی ادا شود گویند غلوّ است و اگر حق او ادا نشود دربارۀ علی(ع) ظلم است.» (18(
بیهقی (دانشمند نامی اهل سنت(
وي دربارة فضايل امام علي(ع) چنين روايت نموده كه پيامبر اكرم(ص) فرمود: «مَن اَحَبَّ أَنْ يَنْظُرَ إِلَى آدَمَ(ع) فِي عِلْمِهِ وَ إِلَى نُوحٍ(ع) فِي تَقْوَاهُ وَ إِلَى إِبْرَاهِيمَ(ع) فِي حِلْمِهِ وَ إِلَى مُوسَى(ع) فِي هَيْبَتِهِ وَ إِلَى عِيسَى(ع) فِي عِبَادَتِهِ فَلْيَنْظُرْ إِلَى عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ(ع)؛ (19) هر كس دوست دارد به علم و دانش آدم(ع) بنگرد و مقام تقوا و خود نگهداري نوح(ع) را [مشاهده نمايد] و بردباري حضرت ابراهيم(ع) را [نظاره كند] و به عبادت موسي(ع) [پي ببرد]، بايد به علي بن ابي طالب نظر بيندازد.»
اين روايت بيانگر اين حقيقت است كه حضرت علي(ع) جامع صفات پيغمبران اولوالعزم است. از اين رو، در روايت طولاني ديگري از «صعصعۀ بن صوحان» آمده است كه خود حضرت نيز به اين حقيقت اشاره نموده است:
«اگر چه تمجيد و تجليل از خويشتن زشت است، ولي از باب اظهار نعمت الهي مي‌گويم كه من بر موسي، عيسي، ابراهيم، آدم، نوح، سليمان و ... برتري دارم.» (20(
شيخ محمد عبده (21(
وي مي‌گويد: در هنگام مطالعه نهج البلاغه، گاهي يك عقل نوراني را مي‌ديدم كه شباهتي به مخلوق جسماني نداشت، اين عقل نوراني از گروه ارواح و مجردات جدا شده و به روح انساني پيوسته و آن روح انساني را از لباسهاي طبيعت تجريد نموده و تا ملكوت اعلا بالا برده و به عالم شهود و ديدار روشن‌ترين انوار نائل ساخته است و با اين وصف شگفت‌انگيز، پس از رهايي از عوارض طبيعت در عالم قدس آرميده است.
لحظات ديگري صداي گوينده حكمت را مي‌شنيدم كه واقعيات صحيح را به پيشوايان و زمامداران گوشزد مي‌كرد و موقعيتهاي ترديدآميز را به آنان نشان مي‌داد و از لغزشهاي اضطراب‌آور بر حذرشان مي‌داشت و آنان را به دقايق سياست و طرق كياست راهنمايي مي‌كرد و به مقام واقعي رياست آشنا مي‌ساخت و به عظمت تدبير و سرنوشت شايسته بالا مي‌برد. (22(
وي در مقدمه شرح نهج البلاغه مي‌نويسد: «در همه مردم عرب زبان، يك نفر نيست مگر اينكه معتقد است سخن علي(ع) بعد از قرآن و كلام نبوي، شريف‌ترين، بليغ‌ترين، پرمعني‌ترين و جامع‌ترين سخنان است.» (23(
عبدالفتّاح عبدالمقصود (نويسنده و دانشمند مشهور مصري(
او مي‌نويسد: من همواره اخلاق و موهبتهاي الهي و آنچه را كه تشكيل دهنده شخصيت است، مقياس شناخت عظمت انساني قرار مي‌دهم؛ از اينرو بعد از پيامبر(ص) كسي را نديده‌ام كه شايسته باشد پس از او قرار گيرد يا بتواند در رديفش بيايد جز پدر فرزندان پاك و برگزيدة پيامبر؛ يعني «علي بن ابي طالب»، و من در اين سخن به طرفداري از تشيّع وارد نشده‌ام، بلكه اين رأيي است كه حقايق تاريخ گوياي آن است.
امام، برترين مردي است كه مادرِ روزگار تا پايان عمر خود چون او نزايد، و اوست كه هرگاه هدايت‌طلبان به جستجوي اخبار و گفتارش برآيند، از هر خبري براي آنان شعاعي مي‌درخشد. آري او مجسمه‌اي از كمال است كه در قالب بشريت ريخته است. (24(
دوستی علی سپر آتش دوزخ است؛ او امام انسانها و پریان است؛ او در حقیقت جانشین مصطفی و تقسیم کننده بهشت و دوزخ است
امام علي(ع) از ديدگاه برخي از مخالفانش
معاوية بن ابي سفيان
معاويه از بزرگ ترين دشمنان امام علي(ع) است و پيوسته در كنار پدرش) ابوسفيان) با مسلمانان جنگيده و سرانجام در «فتح مكّه» كه سال هشتم هجرت بود، به ناچار «اسلام» را پذيرفت، ولي در باطن «كفر» خود را حفظ نمود. (25(
مخالفتهاي آشكار و پنهان معاويه و عمّال وي و طغيانهاي بي‌حدّ و حساب آنان در برابر امام علي(ع) به گونه‌اي است كه خاص و عام به آن اعتراف مي‌كند و كسي نيست كه اين واقعيت را انكار نمايد. دشمني معاويه نسبت به امام علي(ع) از حدّ فزون است، تا آنجا كه دشمنيهاي او نسبت به امام علي(ع) و يارانش در مقايسه با عداوتها و ظلمهاي پدرش ابوسفيان نسبت به پيامبر اكرم(ص) و مسلمانان بيشتر بوده است.
مگر «معاويه» و دار و دسته‌اش هشتاد سال بر ضدّ امام علي(ع) قيام نكردند؟ مگر آنان در منابر رسمي و نماز جمعه‌ها بر سبّ و ناسزاگويي مولا علي(ع( بسيج نشدند؟
مگر سرمايه‌ها و درهم و دنانير «بني اميه» براي نابود كردن فضايل و مناقب اميرالمؤمنين(ع) به كار گرفته نشد؟
مگر معاويه نبود كه در مقابل امام علي(ع) صف آرايي كرده و جنگيد و سرانجام، مسلمانان را نيز فريب داد و با حيله و نيرنگ به مسند خلافت رسید .

یکشنبه 90/11/16

منبع : زائرین

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:47 |
+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:30 |
گذرنامه حاملان مواد مخدر باطل و از سفر به عمره باز خواهند ماند  

[1390/11/12 - 07:42 ]

رئیس پلیس فرودگاه های کشور گفت: پلیس برای عملیات عمره و مقابله با حمل مواد مخدر آمادگی کامل دارد. ...


رئیس پلیس فرودگاه های کشور گفت: پلیس برای عملیات عمره و مقابله با حمل مواد مخدر آمادگی کامل دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، سردار ”نبی الله حیدری“ در کارگاه آموزشی مدیران پلیس فرودگاه های کشور با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته، هیچ زائر عمره و تمتع توسط پلیس عربستان دستگیر نشده است، گفت: موفقیت کنونی مدیون تلاش و حضور پر رنگ پلیس فرودگاه ها در جلسات توجیهی کاروانها، آموزش همگانی، تبلیغات، هشدارهای پلیسی  است که این اتفاق  باعث عزتمندی نظام جمهوری اسلامی ایران در آنسوی مرزها شد.
 
سردار حیدری از آمادگی کامل پلیس فرودگاه به منظور خدمات رسانی به حجاج عمره مفرده خبرداد و افزود: مصمم هستیم اقدامات خود را سختگیرانه اما مودبانه انجام دهیم.
 
رییس پلیس فرودگاه های کشور با اشاره به بازنگری قانون مبارزه با مواد مخدر گفت: بر طبق ماده 17 این قانون چنانچه هر تبعه ایرانی با هر قصدی اقدام به حمل یا قاچاق مواد مخدر به هر میزان کند و در فرودگاه‌های کشور دستگیر شود گذرنامه وی باطل و از یک سال تا 5 سال ممنوع‌الخروج می‌شود.
 
وی ادامه داد: برای بار دوم، چنانچه فرد مزبور به هر مقداری که مواد مخدر داشته باشد در پرواز خارجی اگر دستگیر شود گذرنامه وی باطل و از 5 تا 15 سال ممنوع‌الخروج می‌شود.
 
به گفته سردار حیدری‏، در صورتی که در پروازهای داخلی و خارجی اعم از سیاحتی و زیارتی حتی اگر یک گرم مواد مخدر کشف شود مسافر از ادامه سفر  باز می ماند و در صورتی که پرواز خارجی باشد گذرنامه و ویزای وی باطل می‌شود.
 
وی در ادامه با بیان اینکه حمل متادون بدون مجوز در پروازهای داخلی جرم محسوب می شود و مجازات دارد، گفت:این گروه از مسافران فقط در صورت داشتن کارت درمان از کلینک‌های خودمعرف وزارت بهداشت و درمان و یا سازمان بهزیستی می‌توانند با خود متادون حمل کنند.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: البته در پروازهای خارجی متادون کشف شده ضبط می‌شود زیرا در برخی کشورها از جمله کشورهای حاشیه خلیج‌فارس متادون را معادل روانگردانها می‌‌دانند.
 
به گزارش مهر، رییس پلیس فرودگاه های کشور با اشاره به نوسازی و بازسازی دستگاه های کمک بازرسی فرودگاه از قبیل بادی اسکنر، بیوسونسر، ایکس ری؛ آموزش ماموران پلیس در 17 فرودگاه کشور و آشنایی آنها با انواع جاسازی موادمخدر تصریح کرد: با توجه به پیچیدگی جاسازی موادمخدر ، پلیس با دقت عمل و نصب دستگاه های پیشرفته نسبت به کشف و ضبط مواد اقدام خواهد کرد.
 
سردار حیدری با اشاره به همکاری دستگاه‌های مختلف از جمله ستاد مبارزه با مواد مخدر و وزارت امور خارجه خطاب به فرماندهان پلیس فرودگاه های کشور گفت: باید عزم خود را جزم کنیم که اگر یک گرم هم مواد مخدر در سفر عربستان کشف شود از ادامه سفر، فرد مزبور جلوگیری شود و از سه سال گذشته تا امروز یک نفر ایرانی هم در عربستان به خاطر مواد مخدر دستگیر نشده است.+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:27 |

شرایط و تعهدات بیه زائرین عمره 91-90 اعلام شد

الف ) پوشش¬های بیمه زائرین عمره سال 91-90:

1-بیمه درمان، عمر و حوادث (سرمایه و تعهدات)

(2-1) در صورت فوت به هر علت هر یک از بیمه شدگان پرداخت غرامت عمر به مبلغ 100,000,000 ریال(3-1)در صورت بروز حادثه منجر به نقص عضو تا سقف100,000,000 ریال(4-1) در صورت بروز حادثه منجر به از کارافتادگی دائم و کامل پرداخت غرامت به مبلغ100,000,000 ریال تبصره: مجموع تعهد بیمه در خصوص بندهای (3-1) و (4-1) مبلغ 100,000,000 ریال برای هر نفر و حسب نظر پزشک معتمد بیمه گر خواهد بود .(5-1) در صورت بستری شدن هر یک از بیمه شدگان در مراکز درمانی ایران به علت بیماری یا حادثه پرداخت غرامت تا سقف 80,000,000 ریال* مشروط بر اینکه بیمار در بیمارستانهای مرکز پزشکی حج ( اعم از بیمارستانهای ایرانی یا بیمارستانهای طرف قرارداد) پذیرش و جهت ادامه درمان نیاز به بستری در بیمارستانهای داخل کشور داشته باشد و از طریق مرکز پزشکی حج معرفی شوند .(6-1) در صورتی که زائرین بیمار یا حادثه دیده که از عربستان به ایران منتقل می¬شوند جهت ادامه درمان نیاز به استفاده از خدمات سرپایی همچون فیزیوتراپی / رادیولوژی یا اینکه به جهت طول درمان در مقاطع مختلف نیاز به استفاده از خدمات درمانی داشته باشند تا پایان درمان تحت پوشش هزینه¬های درمان سرپایی بوده و تا سقف 8,000,000 ریال جبران خسارت خواهد شد .(7-1) هزینه مراجعت زائر بیمار ، مصدوم و یا فوت شده به شهر محل اعزام تا سقف4,500,000 ریال خواهد بود .(8-1) کلیه زائرین 48 ساعت قبل از پرواز تا دو هفته بعد از بازگشت تحت پوشش بیمه¬ای بوده مشروط بر اینکه در عربستان بیمار یا مصدوم و در مرکز پزشکی ایران در عربستان تحت مداوا قرار گرفته و به ایران منتقل و در مراکز بیمارستانی ایران با معرفی نامه مرکز پزشکی جهت ادامه درمان بستری شوند.(9-1) در صورتی که زائرین با معرفی نامه مرکز پزشکی حج مبنی بر مصدومیت یا بیماری به ایران منتقل و پس از بستری شدن در بیمارستان¬های داخل کشور فوت نمایند تحت پوشش بیمه¬های درمان، عمر و حادثه بوده و در غیر آن جبران خسارت امکانپذیر نخواهد بود.(10-1) کلیه عوامل ستادی و اجرائی عمره سال 91-90 که در ایران یا عربستان مشغول بکار بوده و همچنین زائرین کاروانهای دانشجویی و دانش¬آموزی و طلاب بدون پرداخت حق بیمه تحت پوشش کلیه امورات بیمه¬ای می¬باشند .(11-1) هزینه¬های مربوط به حمل و نقل بیماران در عربستان یا تهیه داروهای مصرفی زائرین با دستور پزشکان مرکز پزشکی حج تا سقف 400 ریال سعودی به ازای هر نفر از طریق بیمه گر قابل پرداخت می¬باشد. تبصره : در صورت حضور نمایندگان شرکت بیمه ایران در ستادهای مکه و مدینه هزینه مذکور از سوی ایشان پرداخت خواهد شد و در غیر آن می¬بایست مدیران محترم ثابت هتل با اخذ مشخصات زائر بیمار اعم از نام و نام خانوادگی، نام مدیر راهنما و آژانس اعزام کننده ، تاریخ تشرف به عربستان نسبت به پرداخت هزینه مذکور اقدام و نهایتاً از طریق دفتر نمایندگی سازمان در عربستان با ارائه تصویر گذرنامه و مشخصات زائرین نسبت به تسویه حساب اقدام خواهند نمود .(12-1) شرکت بیمه ایران متعهد گردیده در کلیه ایستگاههای پروازی عمره نسبت به استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با تجهیزات مناسب ( برابر استاندارد اعلام شده از سوی وزارت بهداشت و درمان ) در زمان رفت و برگشت زائرین محترم جهت ارائه خدمات درمانی و انتقال بیماران به بیمارستانها تا پایان عملیات عمره اقدام نمایند .(13-1) بیمه¬گر متعهد گردیده نسبت به تهیه اقلام تدارکاتی ، تبلیغاتی و فرهنگی زائرین عمره مانند جاکفشی، جای گذرنامه و بروشورهای تبلیغاتی اقدام نماید .(14-1) ضمناً یادآور می¬شود حق بیمه جهت پوشش¬های عمر، حادثه، درمان و باربری به ازای هر یک از زائرین مبلغ 000/30 ریال تعیین شده که در هزینه¬های ثبت نام محاسبه و اخذ گردیده است .ب- بیمه باربری (سرمایه و تعهدات)

1- اموال هر نفر از زائرین در زمان رفت تامبلغ 3,000,000 ریال و در زمان برگشت تا مبلغ10,000,000 ریال تحت پوشش بیمه باربری می¬باشد .(1-1) حداکثر تعهدات بیمه گر در طول این قرارداد مبلغ 6,000,000,000 ریال می باشدکه این مبلغ بین کلیه زائرین مال¬باخته به تناسب تقسیم خواهد شد.(2-1)پرداخت غرامت گوشی تلفن همراه و دوربین عکاسی و فیلمبرداری تا سقف 60% قیمت روز بازار و حداکثر تا مبلغ1,500,000 ریال از سوی بیمه گر محاسبه و پرداخت خواهد شد . با عنایت به سقف پرداختها و محدودیت ها در خصوص پوشش بیمه باربری به زائرین پیشنهاد می¬گردد از همراه داشتن گوشی تلفن همراه ودوربینهای گرانقیمت خودداری نمایند.(3-1) مدت قرارداد بیمه باربری زائرین عمره برای هر یک از زمان تحویل بار به فرودگاه تا زمان بازگشت از سفر (تحویل از فرودگاه)خواهد بود.تبصره 2: در صورت مفقودی اشیاء و لوازم زائرین ، مدیران موظفند ضمن مراجعه به ستادها در عربستان و یا در ایران به دفاتر حج و زیارت استانها نسبت به تکمیل فرم الکترونیکی در نرم¬افزار بیمه¬ای و اخذ کد رهگیری اقدام نمایند.ج : استثنائات:موارد ذیل تحت پوشش¬های بیمه ای نخواهد بود :-خسارات ناشی از جنگ و اعتصاب ، اغتشاش و بلوا ، اقدامات احتیاطی نظامی و انتظامی-کلیه هزینه¬های ناشی از خود کشی-عمد بیمه شده در تحقق خطر-کلیه هزینه¬های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله و آتشفشان-خسارات ناشی از انفجار، تشعشعات اتمی و رادیواکتیو-زیانهای عدم¬النفع ناشی از خسارت-هر گونه حادثه¬ای که خارج از محدوده قرارداد باشد.-خسارات ناشی از عدم صداقت در امانت عاملین اجرائی-هزینه¬های درمان بیماریهای مزمن ، مادرزادی و بیماریهای قلبی ( به استثنای موارد اورژانس ) و کلیه مواردی که هیچ ارتباطی به سفر عمره نداشته باشد .

-وجوه نقد، طلاجات ، جواهرات و سایر اقلام قیمتی ، اوراق بهادار ، کامپیوتر قابل حمل، سمعک، ساعت مچی، عینک، عصا، واکر، مواد غذایی، دندان مصنوعی، خودکار و خودنویس، ویلچر و کالسکه بچه و هر آنچه که ماهیت بار ندارد.-موارد ضبط شدن توسط گمرک-کلیه لوازم و تجهیزات جانبی موبایل ، دوربین مانند هندزفری و پایه دوربین.

-هزینه اتاق خصوصی و همراه مگر در مواردی ضروری و به تشخیص پزشک معالج

-کلیه هزینه های دندانپزشکی بجز کشیدن دندان، جراحی و اقدامات پزشکی بر روی دندان حاصل از حادثه ایجاد شده.

- چنانچه بیمه شده در حین رانندگی دچار حادثه گردد و دارای گواهینامه رانندگی مجاز و متناسب آن وسیله نقلیه نباشد.

د- بیمه تکمیلی انفرادی (سرمایه و تعهدات) 1- زائرین عمره می¬توانند در صورت تمایل ، علاوه بر پوششهای فوق¬الذکر بصورت انفرادی و جداگانه نسبت به خرید بیمه نامه حوادث انفرادی و تکمیلی به شرح ذیل اقدام نمایند :

(1-1)هزینه پزشکی هر نفر در هر حادثه تا مبلغ 10,000,000 ریال.

(2-1) غرامت فوت و نقص عضو دائم هر نفر در هر حادثه در ماههای عادی و حرام تا مبلغ 150,000,000 ریال.

(3-1) غرامت نقص عضو جزئی هر نفر در هر حادثه در ماههای عادی و حرام تا مبلغ 100,000,000 ریال.

(4-1) جبران خسارت به سرقت رفتن، مفقود شدن و یا جاماندن تلفن همراه، دوربین عکاسی و فیلم برداری حداکثر تا مبلغ 000/000/2 ریال.

(5-1) جبران خسارت ناشی از آتش سوزی، زلزله و سرقت منزل مسکونی زائر در ایران در طی مدت اقامت در کشور عربستان سعودی، ساختمان و تأسیسات حداکثر تا مبلغ 000/000/30 ریال و اثاثیه حداکثر تا مبلغ 000/000/20 ریال. 2-حق بیمه تکمیلی انفرادی برای هر فقره بیمه نامه با پوشش¬های فوق مبلغ800/72 ریال می باشد.

تبصره 1: با توجه به هماهنگی¬های بعمل آمده مقرر گردیده نمایندگان بیمه ایران در استانهای مختلف ضمن مراجعه به کاروانها با هماهنگی مدیران محترم راهنما و دفاتر خدمات زیارتی نسبت به توجیه زائرین اقدام نمایند و همچنین در صورت خرید بیمه نامه حوادث انفرادی تکمیلی نیاز است مدیران محترم راهنما نسبت به جمع آوری و نگهداری تصویر بیمه نامه های زائرین اقدام نمایند .در پایان مجدداً متذکر می¬شود جهت ایجاد پرونده و ثبت اطلاعات اولیه زائرینی که نیاز به خدمات بیمه¬ای دارند می-بایست مدیران کاروان با مراجعه به ستادهای مکه و مدینه و همچنین دفاتر حج و زیارت استان¬ها نسبت به ثبت اطلاعات در سیستم نرم¬افزار بیمه¬ای اقدام نمایند. در صورت عدم ثبت اطلاعات از طریق نرم¬افزار بیمه¬ای امکان جبران خسارت مقدور نخواهد بود.


+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۱۲ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:25 |
ولایت

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۰ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:51 |
زائران محترم؛ اعتماد همراه با هوشیاری خوب است  

در پی مواردی از دزدی از زائران ایرانی در سفر به عراق ، تحلیل انتظامی و امنیتی این حوادث از سوی مسئولین و متخصصان ، نشان می دهد که قربانیان ، همگی فریب اعتماد زیاد خود را به افراد خورده اند . ...


در پی مواردی از دزدی از زائران ایرانی در سفر به عراق ، تحلیل انتظامی و امنیتی این حوادث از سوی مسئولین و متخصصان ، نشان می دهد که قربانیان ، همگی فریب اعتماد زیاد خود را به افراد خورده اند .

یک مقام ارشد انتظامی کربلا روز شنبه به پایگاه اطلاع رسانی حج گفت ؛ این نکته متاسفانه درست است که ایرانی ها از جمله افرادی هستند که در عراق بیشتر هدف افراد کلاهبردار و دزد قرار می گیرند و دلیل اصلی آن هم اعتماد زیاد است.

وی که در پلیس کربلا مسئولیت دارد و خواست نامش برده نشود ، گفت : ما در نجف و کربلا اخیرا با مساله ای روبرو شده ایم که زائری را با جلب اعتماد ، افراد بزهکار به گوشه ای و نطقه ای پرت کشیده و سپس با صحنه سازی و با کشیدن پارچه ای به سر او ، تمام دارایی اش را به غارت برده اند.

وی گفت ؛ زائران باید هنگام خروج از هتل وسایل گرانبهای خود را حتما در داخل هتل و صندوق امانات بگذارند و زمانی هم که داخل هتل هستند ، وسایل با ارزش و نیز پول و گذرنامه خود را تحویل مدیر هتل و یا مدیر کاروان بدهند.

این افسر پلیس کربلا به زائران توصیه کرد ؛ هرگز به محله هایی که نمی شناسند و رفت و آمد در آنها کم است ، نروند و گفت که شرایط امنیتی کربلا و نجف اگر چه الحمدالله بسیار بهتر از دیگر نقاط عراق است ، ولی رعایت نکات امنیتی لازم است که دقیقا رعایت شود.

وی از زائران خواست تا شب ها دیر وقت به زیارت و خرید نروند و اگر هم بنای بر این کار به هر دلیلی دارند ، به صورت دستجمعی اقدام کنند.

در جلسه مبلغان کاروانهای ایرانی که روز پنجشنبه در بعثه مقام معظم رهبری در کربلا برگزار شد ، مبلغان به مواردی از سرقت از زائران ایرانی در سفر به عراق اشاره کردند که به گفته آنها ایجاب می کند مدیران کاروانها رعایت بیشتر نکات امنیتی را به زائران تذکر دهند.

 در سفر اخیر خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج به نجف اشرف و گفت و گویی که وی با مسئولین انتظامی این شهر داشت آنها هم وقوع تعداد زیادی سرقت از زائران و از جمله زائران ایرانی را تایید کردند و دلیل آنرا "شرایط ویژه اقتصادی عراق در دوران گذر "خواندند.


+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۰ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:32 |

اطلاعیه روابط عمومی سازمان حج و زیارت در خصوص اعزام زائر به کشور سوریه

در پی انتشار خبری مبنی بر ((توقف اعزام زمینی زائران ایرانی به سوریه )) که توسط برخی خبرگزاری ها منتشر گردیده است روابط عمومی سازمان حج و زیارت اطلاعیه ای در این خصوص به شرح زیر به اطلاع میرساند:

به اطلاع کلیه هموطنان عزیز میرساند سازمان حج و زیارت همچنان در حال اعزام زائر به کشور سوریه می باشد و منظور از خبر درج شده در برخی از رسانه ها((توقف اعزام زمینی زائران ایرانی به سوریه )) به منظور هشدار و جلوگیری از عزیمت زائرین عزیز ازتوسط دفاتر غیر مجاز و خارج از حوزه دفاتر زیارتی تحت نظارت سازمان حج و زیارت بوده است .

لذا به اطلاع میرساند سازمان حج و زیارت در حال حاضر از توسط دفاتر زیارتی مجاز و تحت نظارت ،زائرین محترم ایرانی را از طریق هوائی و زمینی به کشور سوریه اعزام و هیچگونه تغییری در روند اعزام زائرین محترم به کشور سوریه بوجود نیامده است.

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۰ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 8:26 |
احتمال اعزام زائران عمره مفرده از ۱۰ بهمن  

[1390/11/08 - 08:21 ]

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پیش بینی می شود حداکثر بتوانیم از ۱۰ بهمن نخستین گروه از زائران ایرانی به عمره مفرده اعزام شوند . ...


رئیس سازمان حج و زیارت گفت: پیش بینی می شود حداکثر بتوانیم از ۱۰ بهمن نخستین گروه از زائران ایرانی به عمره مفرده اعزام شوند .

لیالی در حاشیه دیدار با وزیر راه عراق در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر گفت: اگر در این امر مشکلاتی ایجاد شد که موفق به اعزام زائران در تاریخ اعلام شده نشویم ، قطعا به اطلاع مردم می رسانیم .

وی گفت: همانطورکه اعلام شده کار ثبت نام و دریافت گذرنامه های زائران عمره برای سال۹۰- ۹۱ انجام شده است و حداکثر تا ۱۰ بهمن کار صدور روادید آغاز می شود و متعاقب با آن ، زائران در گروهای تعیین شده اعزام می شوند .

لیالی افزود : هم اکنون برنامه ریزی برای اعزام ۸۰۰ هزار نفر همانند سال گذشته است ولی برنامه هایی در دست داریم که در صورت محقق شدن ، این تعداد افزایش می یابد و در صورتی که موفق به تامین ظرفیت و امکانات شدیم به اطلاع مردم خواهیم رساند .

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: شرایط برای اغاز عملیات اعزام زائران مهیاست و امیدواریم با توجه به امادگی سازمان حج و زیارت و با توجه به حمایت و کمک بعثه مقام معظم رهبری برای پیشبرد برنامه های اعزام زائران ، ‌بتوانیم امسال کارنامه خوبی درخصوص اعزام زائران ایرانی به عمره داشته باشیم .

وی درخصوص دیدار امروز خود با العامری وزیر راه عراق هم گفت: در سفر وزیر راه عراق به ایران یکی از موضوعاتی که در دیدار وی با مسئولان ایرانی مطرح شد مشکلات اعزام زائران ایرانی و حضور انان در اماکن مقدسه عراق بود .

رئیس سازمان حج و زیارت افزود : وزیر راه عراق جلساتی را با وزیر راه کشورمان داشت و در این جلسه درخصوص انتقال و حمل و نقل زائران توافق های خوبی انجام شد که امیدواریم با اجرای انها ، تسهیلات بهتری برای خدمات رسانی به زائران ایرانی به عراق داشته باشیم.

لیالی گفت : توافق های وزرای راه ایران و عراق درخصوص حمل و نقل هوایی و دایر شدن حمل و نقل ریلی برای اعزام زائران بود که این امر برای ما خیلی ارزشمند است به این علت که یکی از مشکلات ما چگونگی اعزام زائر است و این توافق ها می تواند بسیار راهگشا باشد و امیدواریم بزودی شاهد اثار این توافق ها باشیم .
+ نوشته شده توسط در شنبه ۸ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 11:48 |
افزایش سهمیه اعزام نوروزی به عتبات‌عالیات  

[1390/11/06 - 10:37 ]

مدیرکل بین‌الملل و راهبری امور زیارتی سازمان حج و زیارت از افزایش میزان اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات در ایام نوروز امسال خبر داد. ...


مدیرکل بین‌الملل و راهبری امور زیارتی سازمان حج و زیارت از افزایش میزان اعزام زائران ایرانی به عتبات عالیات در ایام نوروز امسال خبر داد.

حجت‌الاسلام مهدی شهسواری در گفت‌وگو با فارس با بیان این مطلب اظهار داشت: پیش‌ ثبت‌نام‌های جدید عتبات عالیات از ابتدای بهمن ماه جاری آغاز شده و این ثبت‌نام‌ها تا 19 بهمن ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: زمان اعزام افرادی که در این دور از پیش‌ ثبت‌نام‌ها پذیرفته شوند از 19 اسفند ماه آغاز می‌شود.

مدیرکل بین‌الملل و راهبری امور زیارتی سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تلاش داریم میزان اعزام روزانه زائران به عتبات عالیات را برای ایام تعطیلات نوروزی از 25 اسفند 90 تا 10 فرودین 91 افزایش دهیم که البته هنوز میزان دقیق این افزایش ظرفیت مشخص نشده است.

حجت‌الاسلام شهسواری یادآور شد: پس از اتمام فرصت پیش‌ثبت‌نام‌های اخیر، در روز 20 بهمن مشخصات ثبت شده متقاضیان با پایگاه ثبت احوال کشور مطابقت داده می‌شود و نتایج قرعه‌کشی 23 بهمن از طریق سامانه پیش ثبت‌نام اعلام خواهد شد.+ نوشته شده توسط در جمعه ۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 19:12 |
باد و باران، هوای کربلا را لطیف کرد، زائران لباس مناسب یادشان نرود  

[1390/11/06 - 12:57 ]

بارش باران و وزش باد به نسبت شدید ، از غلظت آلاینده ها در هوای کربلای معلی کاست . ...


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به کربلای معلی ، بارش باران و وزش باد به نسبت شدید ، از غلظت آلاینده ها در هوای کربلای معلی کاست . روز پنجشنبه هوای کربلا تا حدود زیادی از آلاینده  ذرات معلق که بویژه در فضای مرکزی این شهر بواسطه ساخت وسازها همواره زیادتر از دیگر نقاط شهر است ، پاک بود.

 باران چهارشنبه شب و تا ساعات ابتدایی روز پنجشنبه در کربلا بارید.

دمای هوای کربلا در روز پنجشنبه حداکثر 14 درجه سانتی گراد بالای صفر پیش بینی شده است . دمای هوای کربلا شب ها به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و زائران لازم است با خود پوشاک مناسب داشته باشند.


+ نوشته شده توسط در جمعه ۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 19:10 |
پیش ثبت‌نام "عتبات عالیات" ادامه دارد  

[1390/11/07 - 14:00 ]

پیش ثبت‌نام‌های جدید عتبات عالیات که از اول بهمن ماه آغاز شده بود تا نوزدهم بهمن ادامه خواهد داشت. ...


پیش ثبت‌نام‌های جدید عتبات عالیات که از اول بهمن ماه آغاز شده بود تا نوزدهم بهمن ادامه خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، متقاضیان پیش‌ ثبت‌نام عتبات عالیات از امروز می‌توانند از طریق سامانه پیش ثبت‌نام به آدرس اینترنتی http://atabat.haj.ir اقدام به پیش‌ ثبت‌نام کنند.

روز پنج‌شنبه 20 بهمن مشخصات ثبت شده متقاضیان با پایگاه ثبت احوال کشور مطابقت داده شده و افرادی که اطلاعات آنها مغایرت داشته باشد از سیستم حذف خواهند شد و نتایج قرعه‌کشی 23 بهمن ماه از طریق سامانه پیش ثبت‌نام اعلام خواهد شد.

متقاضیان می‌توانند به 2 صورت پیش ثبت‌نام گروهی از یک تا 7 نفره و یا پیش ثبت‌نام گروهی فقط 35 نفره اقدام به پیش‌ثبت‌نام کنند.

لازم به یادآوری است داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ اعزام ضروری است.
+ نوشته شده توسط در جمعه ۷ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 19:7 |
معاون حج و عمره مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر:

شیوه نامه انجام معاینات عمره گذاران تدوین می شود' ولید دنده بر' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، افزود: براساس این شیوه نامه متقاضیان اعزام به عمره مفرده به پزشکان معتمد در شهرستان های محل سکونت خود مراجعه کرده و از لحاظ سلامت مورد معاینه قرار می گیرند. وی گفت: پیش تر معاینات قبل از تشرف متقاضیان عمره مفرده به صورت پراکنده و غیرهمسان انجام می گرفت و این روش پاسخگوی نیازهای متقاضیان این سفر معنوی نبود و مشکلات عدیده ای را برای زائران در طول سفر فراهم می‌آورد. دنده بر اظهار امیدواری کرد با تدوین این شیوه نامه و ابلاغ آن به نمایندگان استانی، از بروز و تشدید بیماری های زائرین در طول ایام عمره مفرده جلوگیری شود. این مقام مسوول در مرکز پزشکی حج و زیارت ادامه داد: با تدوین شیوه نامه انجام معاینات عمره مفرده همه پزشکان معتمد مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در سراسر کشور بر اساس این شیوه نامه با یک رویه مشترک، معاینات متقاضیان سفر عمره مفرده را انجام خواهند داد. سالانه 800 هزار ایرانی به عمره مفرده مشرف می شوند.


+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۵ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 18:32 |
حلول ماه ربیع الاول ماه شادی اهل بیت (ع) برعموم مسلمین مبارک باد

مژده رسیدن ماه ربیع الاول،، این روزها که سپری می شود، حال و هوای دلم جور دیگری است. »»

+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۵ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:58 |
 

[1390/11/05 - 10:23 ]

توسعه حرم حضرت عباس (عليه السلام) / تصويري ...+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۵ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:43 |
اجرای سیستم الکترونیک در موسم عمره  

[1390/11/05 - 10:54 ]

حاتم القاضی معاون وزارت حج عربستان تاکید کرد برنامه روند الکترونیک که در حج گذشته فعال شد، می تواند در موسم عمره هم اجرا شود. ...


برنامه سیستم الکترونیکی که در موسم حج گذشته برگزار شد در موسم عمره نیز به اجرا در می آید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از عکاظ، حاتم القاضی معاون وزارت حج عربستان تاکید کرد برنامه روند الکترونیک که در حج گذشته فعال شد، می تواند در موسم عمره هم اجرا شود.

این برنامه، نظام و سیستمی است که دستگاههای دولتی و خصوصی ذیربط را به ارائه خدمات خود از طریق سیستم الکترونیک پیوسته و منسجم میان یکدیگر ملزم می کند که کاهش زمان تشریفات ورودی، وضوح در شفافیت و نظم در خصوص بسته خدماتی شامل اسکان، حمل و نقل، معاش و دستگاههای مسئول در ارائه این خدمات را محقق می کند.


پیشنهاد برای ارائه مشوق به شرکتهای هواپیمایی خارجی

حاتم قاضی تصریح کرد مسئولان شورای هواپیمایی غیر نظامی و هواپیمایی عربستان پیشنهاد داده اند به شرکتهای هواپیمایی خارجی در صورت پایبندی به ارائه جدول پروازهای زودهنگام و منظم مشوقهایی ارائه شود همچنین از شرکت فعال سازی سالنهای حج و عمره خواستند درصد نیروی انسانی تمام دستگاههای ذیربط از 70 درصد ظرفیت آنها در موسم حج کمتر نباشند.

الخضیری معاون  امارت مکه مکرمه نیز بر ضرورت توجه به آموزش تمام عناصر و نیروهای دست اندرکار موسم عمره تاکید کرد.+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۵ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:40 |
اعزام زائران به عمره به‌محض دريافت رواديد  

[1390/11/05 - 12:47 ]

ثبت نام در كاروان‌هاي عمره كم و بيش در استان تهران ادامه دارد و اعزام اين زائران به‌محض دريافت رواديدها آغاز مي‌شود. ...


ثبت نام در كاروان‌هاي عمره كم و بيش در استان تهران ادامه دارد و اعزام اين زائران به‌محض دريافت رواديدها آغاز مي‌شود.

شاكري ـ مدير حج و زيارت استان تهران ـ با بيان اين مطلب در گفت‌و‌گو با ايسنا، اظهار كرد: ظرفيت بيشتر كاروان‌هاي عمره كه اعزام آن‌ها از اين ماه (بهمن) آغاز مي‌شود و تا 26 ارديبهشت‌ماه ادامه دارد، تكميل شده، اما با توجه به ظرفيت خالي برخي كاروان‌ها، ثبت نام به‌شكل كامل متوقف نشده است.

وي درباره‌ي احتمال افزايش ظرفيت عمره در استان تهران نيز گفت: وعده‌اي داده شده است كه ظرفيتي به عمره‌ي استان تهران اضافه شود، چون اين موضوع در حال پيگيري بود. اگر ظرفيت جديد در اختيار استان تهران قرار گيرد و پروازهايي براي آن تعريف شود، امكان ثبت نام براي اولويت‌هاي 1 تا 250 بانك ملت و وديعه‌گذاران بانك ملي وجود دارد.

او درباره‌ي امكان جابه‌جا كردن تاريخ اعزام عمره براي افرادي كه به اشتباه تاريخي را انتخاب كرده‌اند يا شرايط مناسبي براي اعزام در تاريخ تعيين‌شده ندارند، توضيح داد: جابه‌جا كردن تاريخ اعزام كاروان منوط به وجود جاي خالي در كاروان‌هايي است كه در اين مرحله تعيين شده‌اند. در صورت تقاضا براي جابه‌جايي و بودن جالي خالي، متقاضيان بايد از كارواني كه در آن ثبت نام كرده‌اند، انصراف دهند و در كاروان ديگر ثبت نام كنند.

وي تأكيد كرد: انصراف از كاروان در اين مرحله، جريمه ديگري ندارد و ممكن است پرداخت هزينه‌ي اضافي به‌خاطر مابه‌تفاوت نرخ كاروان باشد، يعني اگر درجه‌ي كارواني كه جايگزين شده، بالاتر است بايد اختلاف هزينه‌ي آن را پرداخت.

او همچنين گفت: به‌طور كلي مشكلي براي جابه‌جا كردن تاريخ اعزام وجود ندارد؛ ولي به‌خاطر محدوديت ظرفيت، شايد با انصراف دادن، متقاضيان جاي خالي پيدا نكنند و جاي قبلي خود را نيز از دست بدهند. مگر اين‌كه بخواهند براي اعزام در مرحله‌ي دوم كه از 26 ارديبهشت‌ماه آغاز مي‌شود اقدام كنند كه ثبت نام آن مرحله نيز در نيمه‌ي فروردين‌ماه انجام مي‌شود.

شاكري در ادامه با بيان اين‌كه براي دريافت رواديد آن گروهي كه در كاروان‌ها ثبت نام كرده‌اند، اقدام نشده است، افزود: بايد تأييديه‌اي را از عربستان بگيريم تا براساس آن، رواديد زائران از طريق سفارت و كنسولگري عربستان در ايران صادر شود. سفارت عربستان نيز اعلام كرده است در چند روز آينده، صدور رواديدها را آغاز مي‌كند.
+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۵ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:37 |
توقیف خودروهای متخلف در اطراف مسجدالحرام  

[1390/11/05 - 14:54 ]

راهنمایی و رانندگی مکه مکرمه با تخلیه منطقه مرکزی اطراف مسجدالحرام از خودروها از اجرای طرح نقل ترددی برای جابجایی عمره گزاران خبر داد. ...


راهنمایی و رانندگی مکه مکرمه با تخلیه منطقه مرکزی اطراف مسجدالحرام از خودروها از اجرای طرح نقل ترددی برای جابجایی عمره گزاران خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از الوطن، اداره راهنمایی و رانندگی مکه مکرمه، طرح ترافیک ویژه تعطیلات بهار را که بر تخلیه منطقه مرکزی حرم شریف مکی از خودروها می شود، آغاز کرد.

این طرح با هدف فراهم شدن زمینه حرکت آسان تر برای افراد پیاده است.

مشعل المغربی مدیر راهنمایی و رانندگی مکه مکرمه اظهار داشت این طرح بر متوقف کردن خودروهای عمره گزاران در ایستگاههایی خارج از منطقه مرکزی حرم و سوار شدن بر اتوبوسهایی است که ماموریت رساندن عمره گزاران به مسجدالحرام را از طریق پنج مسیر بر عهده دارند.

وی افزود شیوه نقل ترددی در نقل عمره گزاران و زائران اجرا خواهد شد.

وی گفت مسیر اول از طریق تونلهای "محبس الجن" خواهد بود که خودروهای حمل و نقل عمومی(سندیکای اتوبوسداران) عمره گزاران را از طریق تونلهای عبدالعزیز، مسیر دوم از طریق تونلهای اجیاد المصافی، مسیر سوم از طریق تونلهای کدی، مسیر چهارم از طریق جاده الرصیفه و مسیر پنجم از طریق القشله منتقل خواهند کرد.

المغربی خاطر نشان کرد با شرکت حمل و نقل عمومی هماهنگی شده است تا اتوبوس به تعداد کافی برای جابجایی عمره گزاران و رساندن آنها به حرم شریف مکی و بازگرداندن آنها به محلهای اقامت آنها تامین کند.

وی گفت نیروهای راهنمایی و رانندگی در تمام منطقه مرکزی حرم شریف مکی برای پیگیری تردد خودروها و خارج کردن خودروهای توقیف شده در مکانهای توقف ممنوع مستقر شده اند.

المغربی اظهار داشت خودروهای "انیسه" و اتوبوسهای گازوئیلی که برای حمل و نقل عمره گزاران تلاش می کنند، تحت پیگرد قرار می گیرند و مقررات در خصوص متخلفان اجرا خواهد شد و این خودروهای غیر استاندارد توقیف خواهد شد.

خبر دیگر اینکه بندر حجار وزیر حج عربستان در جریان بازدید از دفتر موسسه الاهلیه للادلاء یکی از موسسات دست اندرکار حج عربستان در جریان فعالیتها و همچنین موانع و مشکلات پیش روی فعالیت این موسسه قرار گرفت.


+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۵ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:34 |
فشردگی پروازهای عمره از آغاز ربیع الاول  

[1390/10/28 - 10:13 ]

یک مقام محلی در مدینه منوره از آمادگی فرودگاه بین المللی این شهر برای موسم عمره و تراکم پروازها از آغاز ربیع الاول خبر داد. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از  عکاظ، عبدالفتاح عطا مدیرکل فرودگاه بین المللی محمد بن عبدالعزیز مدینه منوره اعلام کرد آغاز ربیع الاول آینده، این فرودگاه از پروازهای فراوان  عمره گزاران استقبال خواهد کرد.
  
وی افزود فرودگاه مدینه برای استقبال از عمره گزاران از طریق یک طرح عملیاتی آماده است.

مدیر فرودگاه مدینه منوره از آماده شدن جدول پروازها و تامین کادرها با هماهنگی طرفهای ذیربط دولتی برای ارائه بهترین خدمات به زائرانی خبر داد که از طریق فرودگاه مدینه وارد می شوند.+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۳ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 18:13 |
فشردگی پروازهای عمره از آغاز ربیع الاول  

[1390/10/28 - 10:13 ]

یک مقام محلی در مدینه منوره از آمادگی فرودگاه بین المللی این شهر برای موسم عمره و تراکم پروازها از آغاز ربیع الاول خبر داد. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از  عکاظ، عبدالفتاح عطا مدیرکل فرودگاه بین المللی محمد بن عبدالعزیز مدینه منوره اعلام کرد آغاز ربیع الاول آینده، این فرودگاه از پروازهای فراوان  عمره گزاران استقبال خواهد کرد.
  
وی افزود فرودگاه مدینه برای استقبال از عمره گزاران از طریق یک طرح عملیاتی آماده است.

مدیر فرودگاه مدینه منوره از آماده شدن جدول پروازها و تامین کادرها با هماهنگی طرفهای ذیربط دولتی برای ارائه بهترین خدمات به زائرانی خبر داد که از طریق فرودگاه مدینه وارد می شوند.


+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۳ بهمن۱۳۹۰ و ساعت 17:39 |