پایانه مرز خسرویمرز خسروي از امروز(دوشنبه 28/06/1390) بازگشايي شد و کاروان های زیارتی سازمان حج و زیارت از این مرز به عتبات عالیات عراق اعزام شدند. مرز خسروی در پی اعتراض کشاورزان خانقینی در اواخر تیرماه امسال بسته اعلام شد و کاروانهای اعزامی از این مرز موقتا از مرز مهران تردد می کردند.

+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۳۱ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:22 |
[1390/06/30 - 07:32 ]

آزمون سراسری روحانیان کاروان‌های عمره مفرده از سوی بعثه مقام معظم رهبری، ساعت 9 صبح فردا پنجشنبه برگزار می‌شود. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، آزمون سراسری روحانیان کاروان‌های عمره مفرده از سوی بعثه مقام معظم رهبری، ساعت 9 صبح فردا پنجشنبه 31 شهریورماه در 9 حوزه انتخابی در کشور برگزار می‌شود.

این آزمون با هدف استفاده بیشتر از ظرفیت بالای حوزه‌های علمیه و روحانیان سراسر کشور برای کاروان‌های عمره مفرده می باشد. نام‌نویسی این آزمون از یکم تیرماه آغاز و تا دهم مردادماه ادامه داشت که ده روز هم تمدید شده بود.

به گزارش خبرنگار ما، 3 هزار و 500 نفر در این آزمون نام‌نویسی کردند که یک هزار و 560 نفر در قم به رقابت می‌پردازند.

بنابراین گزارش، این آزمون در 9 حوزه انتخابی ( شامل تهران، قم، آذربايجان شرقي، مشهد، شيراز، اصفهان، كرمان و مازندران ) برگزار می‌شود که استان قم بیشترین تعداد و استان مازندران کمترین تعداد متقاضی را به خود اختصاص داده است.

اعتقاد و التزام عملی به اسلام و مذهب تشیع، تابعیت و التزام عملی به نظام مقدس و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ولایت فقیه، برخورداری از حسن شهرت و معاشرت و نداشتن سوء پیشینه و سابقه محکومیت در محاکم قضایی جمهوری اسلامی ایران از شرایط عمومی نام‌نویسی در این آزمون بود.

همچنین، توانایی جسمی و سلامت روانی، تأهل، نداشتن منع قانونی از نظر خدمت نظام وظیفه عمومی، داشتن گواهی اتمام پایه ده مراکز مدیریت حوزه‌های علمیه مورد تأیید شورای عالی حوزه، معمم بودن دایمی و داشتن حداقل سن 27 و حداکثر 50 سال از دیگر شرایط نام‌نویسی در این آزمون بوده است.

گفتنی است، محدودیتی برای جذب روحانیان کاروان‌های عمره مفرده وجود ندارد و کسانی که به 70 درصد سؤالات پاسخ صحیح دهند، برای مصاحبه دعوت می‌شوند، و قبول‌شدگان در آزمون کتبی و مصاحبه پس از ارزیابی نوار سخنرانی برای آموزش بدو خدمت و آموزش میدانی اعزام می‌شوند.

متقاضیان می توانند جهت دریافت کارت اینترنتی ورود به آزمون اینجا را کلیک نمایید.

منابع مكتوب آزمون روحانیون عمره عبارتند از:

عقائد: كتاب عقائد استدلالي تأليف حجه الاسلام و المسلمين علي رباني گلپايگاني . ناشر: انتشارات هاجر ؛ مناسك حج : كتاب درسنامه مناسك حج،  دانلود، تأليف حجه الاسلام و المسلمين محمدحسين فلاح زاده . ناشر: مؤسسه فرهنگي هنري مشعر ؛ احكام عمومي : كتاب درسنامه احكام مبتلا به حجاج،  دانلود، تأليف حجه الاسلام و المسلمين محمدحسين فلاح زاده . ناشر: مؤسسه فرهنگي هنري مشعر ؛ اسرار و معارف حج : كتاب درسنامه اسرار حج،  دانلود تأليف آقاي محمدتقي فعالي . ناشر: مؤسسه فرهنگي هنري مشعر ؛ تاريخ اسلام : كتاب درسنامه تاريخ اسلام جلد 1 دانلود و 2 دانلود تأليف آقاي سيدعلي ميرشريفي  . ناشر: مؤسسه فرهنگي هنري مشعر ؛ اماكن : كتاب آثار اسلامي مكه و مدينه،  دانلود تأليف حجه الاسلام و المسلمين رسول جعفريان  . ناشر: مؤسسه فرهنگي هنري مشعر ؛ اطلاعات عمومي  دانلود،  اطلاعات سياسي و اجتماعي .

 

+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:7 |
[1390/06/30 - 11:00 ]

از 97 هزار زائر ایرانی امسال به حج تمتع سال جاری، 51 هزار و 196 نفر توسط شرکت ایران ایر جابه‌جا خواهند شد، و نیز تعداد حجاجی که توسط شرکت هواپیمایی ماهان جابه‌جا می‌شوند، 48 هزار و 415 نفر است. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، غلامرضا رستمیان مدیر کل نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی گفت: از 97 هزار زائر ایرانی امسال به حج تمتع سال جاری،  51 هزار و 196 نفر توسط شرکت ایران ایر جابه‌جا خواهند شد، و نیز تعداد حجاجی که توسط شرکت هواپیمایی ماهان جابه‌جا می‌شوند، 48 هزار و 415 نفر است.

مدیر کل نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و مؤسسات هوانوردی تأکید کرد: جمع کل پروازهای حجاج امسال 274 پرواز است که از این تعداد 141 پرواز متعلق به هواپیمایی ماهان و 133 پرواز متعلق به شرکت ایران‌ایر است.


+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:3 |


[1390/06/27 - 14:00 ]

رئیس سازمان حج و زيارت در مورد ثبت نام حج تمتع گفت: براي 15 سال آینده ظرفيت حج تمتع تکمیل است، به همين دليل فعلا تصميمي براي ثبت نام دوباره حج تمتع نداريم. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، علي ليالي درباره‌ي تصميم سازمان حج و زيارت براي ثبت نام حج تمتع گفت: براي 15 سال آینده ظرفيت حج تمتع تکمیل است، به همين دليل فعلا تصميمي براي ثبت نام دوباره حج تمتع نداريم.

وی افزود: علی رغم اشتیاق مردم جمهوری اسلامی ایران برای سفر به حج تمتع، به علت محدودیت ها و سهمیه بندی هر کشور و تکمیل بودن ظرفیت تا 15 سال آینده، فعلا ثبت نام برای حج تمتع نداریم و فقط برای عمره مفرده ثبت نام در بانک های ملی و ملت انجام می پذیرد.

معاون وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي همچنين با اشاره به آغاز اعزام زائران ايراني براي حج تمتع از دهم ذي‌القعده (16 مهرماه) يادآوري كرد: به‌خاطر محدوديت‌ فرودگاه‌هاي جده و مدينه مدت زمان حضور زائران بیشتر از گذشته خواهد بود، اما هزینه اضافی از زائران گرفته نمی شود.

به گفته‌ي او، طول مدت اقامت زائران در حج تمتع امسال به 38 روز رسيده است.

ليالي همچنين يادآوري كرد: امسال حدود 97هزار نفر ايراني براي شركت در مناسك حج تمتع به عربستان اعزام مي‌شوند.


+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۲۹ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 7:45 |
سود 10 درصدی به سپرده گذاران عمره  

[1390/06/27 - 14:16 ]

براساس تفاهم‌هاي صورت‌گرفته با بانك، قرار شده است سود اين سپرده‌ها 10 درصد محاسبه شود. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از ایسنا، رييس سازمان حج و زيارت درباره‌ي ثبت نام عمره‌ي مفرده كه از 24 شهريورماه آغاز شده است، بيان كرد: اعزام اين وديعه‌گذاران از سال 1393 آغاز مي‌شود. سپرده‌ي اين افراد نيز در نزد بانك‌ها علي‌الحساب است و براساس تفاهم‌هاي صورت‌گرفته با بانك، قرار شده است سود اين سپرده‌ها 10 درصد محاسبه شود.

وي همچنين درباره‌ي هزينه‌ي نهايي سفر عمره، اظهار كرد: قيمت نهايي در زمان اعزام براساس شرايط تورم و نرخ‌هاي ايران و عربستان تعيين مي‌شود. هزينه‌اي كه در حال حاضر در بانك سپرده‌گذاري مي‌شود، هزينه‌ي اوليه‌ي اين سفر است.

او ادامه داد: در زمان اعزام، اصل پول وديعه‌گذاري‌شده با سودي كه بانك به حساب افراد واريز مي‌كند، محاسبه مي‌شود و با در نظر گرفتن قيمت كاروان انتخابي زائران، باقي‌مانده‌ي اين مبلغ توسط شخص پرداخت خواهد شد.

ليالي درباره‌ي دليل اين نوع ثبت نام عمره با توجه به حجم بالاي تقاضا، گفت: ما بايد برنامه‌ريزي طولاني‌مدت داشته باشيم. اگر بتوانيم براي سه سال آينده با هتل‌ها قرارداد ببنديم، قطعا هزينه‌ها ارزان‌تر تمام مي‌شود و در اين صورت، خيال ما نيز آسوده‌تر خواهد بود كه قراردادهاي مناسبي را بسته‌ايم.

او تأكيد كرد: در سفر عمره، هزينه‌ي تغذيه و هواپيما زياد نيست، بلكه هزينه‌ي اقامت زياد است.

وي درباره‌ي تفاوت قيمت سفر عمره نيز يادآوري كرد: اين تفاوت‌ هزينه به مقصد پرواز زائران كه مستقيم به مدينه انجام شود يا به جده، مربوط است.

ليالي ادامه داد: ما هميشه در موسم عمره، 33هزار زائر در مدينه و 33هزار زائر را در مكه داريم، براي همين نمي‌توانيم همه‌ي آن‌ها را در هتل‌هاي يكساني اقامت دهيم. مردم هم معمولا براساس نياز و شرايط مالي خود، كاروان‌ها را انتخاب مي‌كنند.

رييس سازمان حج و زيارت با اشاره به اين‌كه سپرده‌گذاري عمره در برخي بانك‌ها زودتر از موعد مقرر، يعني 24 شهريورماه آغاز شده است، اظهار كرد: افرادي كه پيش از اين زمان در بانك‌ها وديعه‌گذاري كرده‌اند، براي عمره ثبت نام قطعي نشده‌اند، آن‌ها فقط سپرده‌گذاري كرده‌اند و بايد مراحل تكميلي را طي كنند.


+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۲۸ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 7:33 |
کاظمین، درخشش دو گنبد طلا، زیارت پدر و فرزند حضرت امام رضا (ع)  

[1390/06/26 - 19:35 ]

نام اين شهر برگرفته از نام مبارک حضرت کاظم(عليه السلام) است و از آنجايي که در اين مکان شریف حرم حضرت موسي بن جعفر(عليه السلام) ملقب به کاظم و نواده ایشان حضرت محمد بن علي(عليه السلام) ملقب به جواد مدفون مي باشند شهر به نام اين دو تن با غلبه دادن نام کاظم، «کاظمين» ناميده شده است. ...


اين شهر سوّمين شهر مقدّس عراق پس از نجف و کربلا است و در شمال غربي بغداد و در سمت غرب رودخانه دجله قرار گرفته که تنها عرض رودخانه دجله آن را از بغداد جدا مي کند. پيشينه شهر کاظمين به سال 145 هـ . باز مي گردد. در اين سال جعفر فرزند منصور عبّاسي درگذشت و در گورستان اين منطقه مدفون گرديد و پس از او جمعي از قريشيان از آن جمله دو امام معصوم(عليهما السلام) در اين مکان به خاک سپرده شدند و همواره به نام «مقابر قريش» مشهور بوده است. ليکن بعدها به تدريج نام اين بقعه به نام امروزي آن شهرت يافت.
دور نماي حرم
بارگاه نوراني امام موسي كاظم و امام جواد(عليهما السلام)، در مركز بخش اصلي شهر كاظمين واقع است. از دوردست كه به حرم مي نگري، دو قبه از طلا نمودارند كه در تابش آفتاب جذابيت خاصي پيدا مي كنند. به نظر مي رسد كه هنرمندان طراح حرم خواسته اند از اين درخشش ظاهري در بيان موقعيت هدايتگري امامان بهره جويند. گلدسته هاي واقع در چهار گوشه بام حرم، چشم انداز جالبي دارند. اين گلدسته هاي كوچك و توپر طلاكاري شده، بر فروغ و روشني حرم افزوده اند.
در چهار زاويه بام رواق آن نيز، مأذنه هاي مرتفع قرار دارد كه از ديواره حوضچه تا نوك ميله سر آن ها تذهيب شده و داراي كتيبه هاي متعددي به خط كوفي و ثلث است.
اين زيبايي ها در كنار هم چنان جمع شده اند كه كاظمين در ميان مشاهد ايران و عراق، در حُسن منظره شاخص گشته است.
حرم مطهر
ساختمان کنوني حرم از ساخته هاي دوره آغازينِ صفويّه و اضافات دوره هاي بعدي است. معماري و هنر دوره صفويه، از ايوانهاي زيبا و کاشي کاريهاي معرّق نفيس و آينه کاريهاي بديع در آن به وضوح قابل مشاهده است. حرم مطهّر داراي دو گنبد طلايي است که هر يک بر روي بقعه يکي از دو امام عليهما السلام قرار گرفته است. در زير دو گنبد فضاي مربع مستطيل است که ميانه دو ديوار شرقي و غربي را دو ستون عظيم در برگيرنده گنبدها اشغال کرده است حرم مطهر داراي ده درب است كه هر يك به نامي خوانده مي شود و شايد هر درب، ادبي در خور خويش داشته باشد. چه اين كه حرم ملك تصرف آنان است و كاري بي خواست آن ها در آن جا تحقّق نيابد. اين درب ها در ديوارهايي به قطر 20 سانتي متر و به طول بيش از 120 متر، كه بر گرد حرم افراشته است، پراكنده شده اند. در ديوار شمالي دو درب باز مي شود; يكي از صحن مراد كه به باب جواهريه معروف است و دومي هم از صحن قريش كه باب قريش نام دارد. در ديوار شرقي هم سه درب قرار گرفته است. باب فرهاديه در گوشه شمال شرقي ديوار، باب رجاء بين وسط ديوار و شمال آن، و درب بزرگي در وسط آن به نام باب مراد. در ديوار غربي نيز باب صافي در گوشه جنوب غربي و باب صاحب الزمان كه در ميانه ديوار جاي گرفته، قرار دارد.
درب هاي ديوار جنوبي هم عبارتند از: باب مغفرت كه در ثلث شرقي ديوار است، درب بزرگي كه در وسط ديوار است و به باب قبله معروف است. از اين درب ها سه درب اصلي است كه عبارتند از:
1 . باب صاحب الزمان 2. باب قبله 3. باب مراد. اين سه
درب، ارتفاع زيادتري داشته و اطراف آن ها نيز كاشيكاري شده است.
صحن مطهر 
مجموعه حرم و رواقها را سه صحن وسيع در بردارد که صحن غربي به نام «صحن قريش» مي باشد. برج و بارو و دروازه هاي هفت گانه صحن با معماري زيباي آن و کاشي کاري نفيس پراکنده در سردرها و کتيبه ها چشم بيننده را مي نوازد صحن شريف با فضايي باز و گسترده، خيل عظيم زائران را در خود جاي مي دهد.
صحن از چهار طرف، داراي هفتاد حجره است كه در گذشته، مخصوص دانش پژوهاني بوده كه بر گرد حرم، جان خويش را صيقل مي دادند، ولي اكنون اين حجره ها به صورت آرامگاه هاي خانوادگي درآمده اند. هر چند بناي صحن يك طبقه است، ولي در هر زاويه از زواياي چهارگانه آن، دو اتاقك ايوان دار باريك، در دو گوشه راهروها بنا كرده اند; به طوري كه در قسمت پاياني هر ضلع، يك اتاقك قرار گرفته است. 
هم چنين در دو طرف ايوان هاي بلندي كه در وسط جنوبي و شرقي و غربي صحن قرار دارند، نيز دو اتاقك زيبا و كم عرض بر فراز دو حجره باريك اطراف ايوان وجود دارد. با تكرار اين اتاقك ها كه در فاصله هاي معيّن انجام گرفته   زيبايي روح افزايي به صحن داده شده است.
رواق هاي حرم
رواق هاي حرم عبارتند از:
1. رواق شمالي; اين رواق از جهت شمالي به مسجد صفوي وصل است و از طرف جنوب خود به روضه راه دارد.
2. رواق غربي; اين رواق از جانب شرقي متصل به روضه است و از طرف غرب به طارمه صحن قريش متصل بوده و از شرق خود متصل به روضه است.
3. رواق شرقي; رواق مزبور از جهت غرب به روضه راه دارد. رواق شرقي با سه در، از جهت شرقي به طارمه باب مراد متصل است.
4. رواق جنوبي; از شمال متصل به روضه، و از طرف جنوب هم وصل به طارمه قبله است. اين رواق نيز با طارمه مذكور، به وسيله سه در، ارتباط دارد.
زاير با رسيدن به روضه شريف، به مقصود نزديك مي شود. روضه به منزله قلب حرم است و آداب مخصوصي دارد. زائر بايد فزون تر از گذشته خلوص را نمايان ساخته، طمأنينه و آرامش را در گفتار و رفتار خود حاكم نمايد. هر چند كه اگر زائر آشناتر باشد، شوق، مجال تكلّف را از او مي گيرد و خود به خود آرامش و قرار بر جان او سايه مي اندازد.
روضه دو امام(عليهما السلام)، مشترك، و ضريح هر دوي آنان در وسط آن قرار گرفته است; اما همين روضه مشترك، به دو قسمت تقسيم شده است: قسمت جنوبي كه روضه امام كاظم ( عليه السلام ) ، و قسمت شمالي كه روضه امام جواد ( عليه السلام ) است و دو راه باريك و تنگ، آن ها را به هم متصل مي سازد.
درب هاي روضه
براي ورود در روضه، شش در وجود دارد كه از رواق ها به طرف روضه ها گشوده مي شود. پيش تر روضه داراي سه درب و سه دريچه بود كه براي آسان تر شدن رفت و آمد زائران، دريچه ها را به درب هاي ورود و خروج تبديل كرده اند.
اين شش درب عبارتند از:
1. درب جنوبي روضه امام كاظم ( عليه السلام ) ; اين درب طلايي بوده و ساخت اصفهان است.
2. درب شرقي روضه امام كاظم ( عليه السلام ) ; اين درب هم طلايي بوده و ساخت اصفهان است.
3. درب غربي روضه امام كاظم ( عليه السلام ) ; درب مزبور به سعي و اهتمام دو تاجر شوشتري مهيا شده است.
4. درب شمالي روضه امام جواد ( عليه السلام ) ; اين درب نقره اي است و اهداكننده آن ايرانيان بوده اند. بر اين درب، اين بيت شعر نقش بسته:
چه در گهي كه باب المراد نامندش *** شفيع خلق، امام جواد خوانندش
5. درب شرقي روضه امام جواد ( عليه السلام ) ; اين درب نقره اي است و اهداكننده آن نيز ايرانيان بوده اند. بر پيرامون لنگه هاي اين در اشعاري فارسي نوشته شده است.
6. درب غربي روضه امام جواد ( عليه السلام ) ; اين درب نقره اي است و مانند درب شرقي، بر اطراف لنگه هاي آن اشعار فارسي نوشته شده است.
ضریح مطهر
يک ضريح نقره اي قبر دو امام را با دو صندوق خاتم نفيس در بردارد; با ورود از ايوان جنوبي، به نخستين رواق و سپس به درون حرم و گنبد خانه نخست در برابر قبر مطهّر حضرت موسي بن جعفر عليه السلام قرار خواهيم گرفت و در پشت سر ايشان قبر مطهّر حضرت جواد(عليه السلام) قرار دارد ضريح اهدايي بانو حاجيه سلطان است كه در سال 1324 هـ .ق. جاي ضريح بزرگ فولادي را گرفت.
اما همين ضريح نيز در 1359 هـ .ق. توسط دولت عراق مرمت و بازسازي شد. سبب اين همه تعمير و تعويض اين است كه اعراب عادت دارند هنگام التجا و حاجت خواهي، خود را به پنجره هاي ضريح بياويزند و آن را به شدت تكان دهند.
ضريح مزبور هم اينك بسيار زيبا و به شكل مربع مستطيل است. عرض آن پنج متر و طولش شش متر بوده و ارتفاع آن 75/2 متر است. در چهار طرف ضريح، درگاه ها قرار گرفته، اين درگاه ها با شبكه هاي زيبا و مقاطع كوثر رماني بوده و كتيبه هايي به خط ثلث و نستعليق، اطراف آن را در برگرفته اند. سقف داخلي ضريح، از چوب ساخته شده و مزيّن به نقوش هندسي و گل و بوته است.
در ضلع شرقي ضريح، طرف پايين پاي امامان، در زيبايي از نقره و داراي قلمزني هايي ممتاز و ريزه كاري ها و كنده كاري هاي جالب به همراه گل بوته هاي ظريف و خطوط زيباي نستعليق قرار دارد كه با قفل بزرگي از نقره بسته شده است. اين در در شب هاي جمعه، مقارن نصف شب، براي غبارروبي و جمع آوري نذورات باز مي شود.
بر فراز ستون هاي چهارگانه ضريح كه در زواياي آن قرار دارند، در دو طبقه، هشت قنديل فولادي از آثار گرانبهاي صفوي قرار دارد. بر روي اين قنديل ها، كتيبه هايي از آيات قرآني، روايات و اسماي جلاله، با دقت كنده كاري شده و بعد، وسط آن را با طلا پُر كرده اند. 
پيرامون حرم چهار شبستان بزرگ قرار گرفته و رواقهاي جنوبي و غربي هر يک به ايواني زيبا و بزرگ راه دارد..
برخي بيوت و ضمايم حرم مطهّر:
مسجد صفوي:  اين مسجد از ساخته هاي شاه اسماعيل صفوي است که پس از تسخير عراق آن را به سبک ساختمانهاي عراقي ساخت. مسجد از زيبايي خاصي برخوردار است که حس تحسين بيننده را در برابر عظمت ستونهاي ضخيم و طاقهاي قوسي آن برمي انگيزد و داراي گنبد کاشي کاري بسيار کوتاهي است که به زحمت مي توان آن را از درون صحن ديد. در جنب محراب و منبر کهن مسجد، پنجره اي به درون رواق شمالي حرم مطهّر باز شده است که از ميان آن، ضريح مطهّر قابل مشاهده است.
آرامگاه خواجه نصير الدين طوسي:  وي از بزرگان جهان علم ودانش و از مشاهير دانشمندان است که دوست و دشمن بر جلالت قدر و عظمت مقام او اتفاق نظر دارند. او در سال 672هـ . درگذشت و در گور يکي از خلفاي بني العباس که در جوار حرم مطهّر کنده و آماده شده بود مدفون گرديد. بر روي قبر او ضريحي فولادي و کهن قرار دارد.
آرامگاه شيخ مفيد:  که در مشرق رواق جنوبي قرار دارد. وي از بزرگان شيعه و فقها و متکلمان چيره دست و توانا بود که در سال 413هـ . در گذشت. بر روي قبر او ضريحي فولادي و کهن قرار دارد و بر بالاي قبرش، بر روي مرمر، قطعه شعري است که امام زمان(عليه السلام)  در رثاي فوت او سروده است: لا صوّت الناعي بفقدک إنّه *** يومٌ علي آلِ الرسول عظيمُ
 آرامگاه ابوالقاسم جعفر بن محمّد بن قولويه: از بزرگان و فقها و محدثين اماميّه است. وي در سال 368هـ . . در گذشت و آرامگاهش در مشرق رواق جنوبي به همراه قبر شيخ مفيد است.
آرامگاه جمع کثيري از وزرا، فقها و اعيان، که برخي از مشاهير آنان عبارتند از:
موسي بن ابراهيم بن موسي بن جعفر(عليه السلام  (وي يمن را در دوران مأمون تسخير نمود و مردم را به امامت حضرت رضا(عليه السلام) دعوت کرد. معزّالدوله آل بويه، جلال الدوله آل بويه، وزير مهلبي، عميد الجيوش، فخرالدوله ديلمي، مشرف الدوله ديلمي، ابن حمدون، ضياء الدين ابن الأثير، ابن الناقد، ابن العلقمي، فرهاد ميرزا، آية الله سيد حسن صدر و گروهي ديگر از اين خانواده، سيد هبة الدين شهرستاني و...  آرامگاه سيد مرتضي و سيد رضي، اين دو برادر از اعيان و مشاهير و بزرگان اماميه در قرن پنجم هجري بشمار مي آيند. قبر اين دو تن در دو ساختمان جداگانه بيرون صحن مطهر و در نزديکي يکديگر در جنوب شرقي ديوار صحن قرار دارد.
قبر ابويوسف قاضي، وي در سال 166 هـ . به منصب قضاوت در بغداد پايتخت خلافت بني العباس برگزيده شد و نخستين کس در اسلام است که به عنوان «قاضي القضات» شهرت يافت. قبر او در جنوب شرقي صحن مطهر، درون يکي از حجره ها مي باشد  
منابع :
دکتر احسان بخش – راهنمای اماکن زیارتی و سیاحتی در عراق –نشر مشعر -1388
دکتر قائدان – راهنمای عتبات عالیات
حسین ایدرم - سیمای کاظمین آرام دجله 
سایر کتابها و مطالعات مربوط به کتابخانه تخصصی حج وزیارت
فارس نیوز
مشاهدات خبرنگار اعزامی بعثه مقام معظم رهبری به کربلا در تیر و مرداد 1390 به همراه عکس و تصویر
ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در یکشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 7:47 |


[1390/06/26 - 13:42 ]

کاربران محترم می توانند نام این مکان و توضیحاتی درباره آن، و در صورت تمایل به همراه نام و نام خانوادگی خود از طریق بخش نظرات و پیشنهادات ارسال کنند. ...


 
کاربران محترم می توانند نام این مکان و توضیحاتی درباره آن، و در صورت تمایل به همراه نام و نام خانوادگی خود از طریق بخش نظرات و پیشنهادات ارسال کنند.

+ نوشته شده توسط در یکشنبه ۲۷ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 7:43 |


 

مراسم غبارروبی ضریح مطهر امام‌ رضا(ع) صبح امروز با حضور رهبر انقلاب برگزار شد. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت‌ آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای، مراسم غبارروبی ضریح مطهر حرم حضرت امام رضا علیه‌السلام، صبح امروز با حضور حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب برگزار شد.

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

مراسم غبار روبي مضجع شريف ثامن الحجج، حضرت امام رضا عليه السلام

+ نوشته شده توسط در شنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:1 |
 

تهران – ثبت نام برای عمره گزاری از صبح امروز – پنجشنبه - در سرتاسر کشور شروع شد. در تهران عده زیادی با صف کشیدن جلوی بانکهای تعیین شده از ساعتی قبل از شروع به کار آنها ، برای ثبت اسم خود اقدام کردند. ...


تهران – ثبت نام برای عمره گزاری از صبح امروز – پنجشنبه - در سرتاسر کشور شروع شد. در تهران عده زیادی با صف کشیدن جلوی بانکهای تعیین شده از ساعتی قبل از شروع به کار آنها ، برای ثبت اسم خود اقدام کردند.

صبح امروزدر مقابل بانکهای اصلی در تهران شهروندان دو دسته صف را شاهد بودند. صف اول ، صف خرید سکه ! و صف دوم ، آنهایی که مشتاق زیارت حرمین شریفین هستند و می خواستند نام خود را در لیست عمره ای ها ثبت کنند.

ثبت نام برای تشرف به عمره فقط در بانکهای ملت و ملی ایران و نیز به صورت اینترنتی صورت می گیرد و سازمان حج و زیارت استان تهران به تبع سازمان مادر خود گفته است که ثبت نام در بانکهای دیگر را قانونی نمی داند و معتبر نیست.

سازمان حج و زیارت گفته است که ثبت نام برای عمره به مدت یک ماه ادامه خواهد داشت و روز جمعه 25 شهریور نیز شعب دو بانک ذکر شده برای ثبت نام باز خواهد بود.

 ترتیب اعزام ثبت نام کننده ها براساس قرعه کشی مستقلی خواهد بود که بعدا انجام می شود و لذا زمان ثبت نام تاثیری در نوبت اعزام نخواهد داشت.

 ثبت نام کنندگان این دوره از سال 93 به بعد اعزام خواهند شد و هیچ منعی برای نام نویسی تشرف مجدد به عمره مفرده وجود ندارد .

 افرادی که علاقه مند هستند تا از طریق اینترنت برای تشرف به عمره ثبت نام کنند ، لازم است به یکی از دو آدرس  www.bankmellat.ir و یا بانك ملی ایران www.bmi.ir   مراجعه کرده و به ترتیبی که راهنمایی شده است ، اقدام به ثبت نام کنند.

مبلغ علي‌الحساب دريافتي ثبت نام براي تمام افراد بالاي 10 سال، هشت‌ميليون ريال و براي افراد زير 10 سال شش‌ميليون ريال است.


+ نوشته شده توسط در شنبه ۲۶ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 7:51 |
 

[1390/06/22 - 07:21 ]

"كتابخانه زائر" عنوان نرم افزاري است با 80 كتاب كاربردي– آموزشي ویژه زائران حج تمتع و عمره مفرده که به همت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت تولید و در اختیاز زائران قرار خواهد گرفت. ...


"كتابخانه زائر" عنوان نرم افزاري است با 80 كتاب كاربردي– آموزشي ویژه زائران حج و عمره که به همت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت تولید و در اختیاز زائران قرار خواهد گرفت. 

مدير پايگاه اطلاع رساني حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبري اعلام کرد: اين كتابخانه مشتمل بر 80 كتاب آموزشی و مورد نیاز زائران با موضوع‌هاي؛ اسرار و معارف حج ، تاريخ و اماكن مكه و مدينه، احكام و مناسك حج ، خاطرات و سفرنامه‌ها در اختيار علاقه مندان قرار مي گيرد. 

حجت الاسلام روزبه بركت رضايي گفت: امكانات ويژه جستجو، قابليت اتصال به دايره المعارف‌ها و كتب مرجع از مزاياي اين كتابخانه ديجيتالي به شمار مي رود.

وی ادامه داد: اين نرم افزار همچنین، مشتمل بر 200 تصوير از اماکن و مساجد مکه مکرمه و مدینه منوره می باشد.

بركت رضايي خاطر نشان كرد: 80 نرم افزار ويژه تلفن همراه مشتمل بر 30 حلقه فيلم آموزشي براي زائران عمره وتمتع را از ديگر ويژگي هاي اين نرم افزاراست.

مدير پايگاه اطلاع رساني بعثه مقام معظم رهبري در پایان افزود: حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت در آینده نزدیک، نرم افزارهای کتابخانه جامع حج، کتابخانه های اسرار و مناسک, اعتقادات و پاسخ به شبهات، اماکن و آثار اسلامی، سفرنامه ها و خاطرات و عتبات عالیات و سوریه را تولید و در اختیار علاقمندان این حوزه قرار خواهد داد.

كتابخانه زائر توسط حوزه نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت و با همكاري مركز كامپيوتري نور توليد شده است كه در هفته حج در اختیار زائران اعزامی به حج تمتع امسال قرار مي‌گيرد.


+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:58 |

افراد مسلح پس از متوقف کردن یک دستگاه اتوبوسی که از سوریه وارد خاک عراق شده بود، همه بیست و دو مسافر اتوبوس را با سلاح به قتل رساندند.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل ازخبرگزاری فرانسه، ژنرال حیدر رضایی از افسران بلندپایه پلیس عراق شامگاه دوشنبه اعلام کرد: "این حادثه در ناحیه بیابانی نُخَیر در سیصد کیلومتری غرب بغداد روی داد".
+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:56 |

[1390/06/21 - 14:00 ]

مدیرکل بین‌الملل و راهبری امور زیارتی سازمان حج و زیارت از احتمال گنجاندن بسته‌‌های 10 یا 12 روزه در کاروان‌های زیارتی عتبات عالیات در دور جدید ثبت‌‌نام عتبات خبر داد. ...


حجت‌الاسلام مهدی شهسواری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس با اشاره به آغاز دور جدید پیش ثبت‌نام عتبات عالیات از روز شنبه نوزدهم شهریور ماه اظهار داشت: فعلا مبنای پیش‌ثبت‌نام عتبات بر سفر‌های 7 و 8 روزه است اما تلاش می کنیم تا زمان ثبت‌نام قطعی زائران در این دور، وضعیت نهایی طول مدت سفر عتبات عالیات را مشخص کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در بسته‌های جدید عتبات عالیات، سفر‌های 10 یا 12 روزه همچنین سفر‌های 5 روزه در دست بررسی است.

مدیرکل بین‌الملل و راهبری امور زیارتی سازمان حج و زیارت با بیان اینکه در سفر‌های 10 روزه عتبات، زائران 4 شب در نجف، 4 شب در کربلا و 2 شب در سامرا و کاظمین خواهند بود، تصریح کرد: در سفر‌های 5 روزه 2 شب به اقامت زائران در کربلا و 2 شب نیز به اقامت در نجف اشرف اختصاص خواهد یافت.

حجت‌الاسلام شهسواری درباره قیمت‌ سفر‌های 12 روزه عتبات گفت: در صورتی که سفر‌های 12 روزه قطعی شود به تبع آن مبالغی نیز به هزینه ثبت‌نام افزوده می شود اما هنوز قیمت نهایی آن مشخص نشده است.


+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:9 |

[1390/06/22 - 00:42 ]

ارائه کارت هوشمند زائر از دیگر خدمات بانک ملی است که دربرگیرنده اطلاعاتی از قبیل شماره حساب، مشخصات شناسنامه‌ای و اطلاعات پزشکی زائران است. ...


به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، برات کریمی با اشاره به آغاز ثبت نام عمره مفرده توسط بانک ملی افزود: ۱۷۰ شعبه بانک ملی در سراسر استان آماده ثبت نام زائران خانه خدا هستند.
کریمی مبلغ ثبت نام عمره برای هر فرد بالای ۱۰ سال را ۸۰۰ هزار تومان و افراد کمتر از ۱۰ سال را ۶۰۰ هزار تومان اعلام کرد و اظهار داشت: بانک ملی بدون اخذ هرگونه کارمزد و یا وجه اضافه اقدام به ثبت نام زائران می‌کند.
وی با اشاره به اینکه ثبت نام به دو صورت اینترنتی و حضوری انجام می‌شود، تصریح کرد: ارائه کارت هوشمند زائر از دیگر خدمات بانک ملی است که دربرگیرنده اطلاعاتی از قبیل شماره حساب، مشخصات شناسنامه‌ای و اطلاعات پزشکی زائران است.
رئیس امور شعب بانک ملی مازندران ادامه داد: افرادی که دسترسی به اینترنت ندارند در شعبه بانک ملی بلوار طالقانی همکاران ما با تمام تجهیزات آماده ارائه خدمات به این افراد هستند.

+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۲۲ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:7 |

[1390/06/17 - 07:51 ]

پیش ثبت ثبت نام برای سفر زیارتی عتبات عالیات از ساعت 8 روز شنبه نوزدهم شهریور ماه آغاز و تا سی و یکم شهریور ادامه دارد. ...


سازمان حج و زیارت جهت رفاه و سهولت بیشتر برای متقاضیان و به منظور پیشگیری از ازدحام علاقمندان تشرف به سفر زیارتی عتبات مقدسه در دفاتر خدمات زیارتی، اقدام به ایجاد سامانه پیش ثبت‌نام اینترنتی عتبات عالیات نموده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، متقاضیان محترم تشرف به عتبات عالیات از تاریخ 06/08/90 لغایت 15/10/90 می توانند با رعایت موارد ذیل و با تکمیل فرم مربوطه در سایت پیش ثبت نام (http://atabat.haj.ir) برای خود و همراهان پیش ثبت‌نام نمایند.

شروع پیش ثبت نام از ساعت 8 صبح روز شنبه مورخ 19/06/90 لغایت ساعت 24 روز پنج شنبه 31/06/90 خواهد بود.

نتایج قرعه کشی روز دوشنبه 04 /07/90 بر روی سایت پیش ثبت نام (http://atabat.haj.ir) قابل رویت خواهد بود.

متقاضیان می توانند به یکی از دو روش ذیل نسبت به پیش ثبت نام عتبات عالیات اقدام نمایند:

الف- پیش ثبت نام گروهی، از 1 تا 7 نفره (ثبت نام در این روش حداقل 1 نفر و حداکثر تا 7 نفر می باشد)

ب- پیش ثبت نام گروهی، فقط 35 نفره (ثبت نام در این روش می بایست حتماً 35 نفر کامل باشد)

توجه مهم: افرادی که مبادرت به ثبت نام 35 نفره می نمایند در صورتیکه تعدادی از آنها منصرف یا از آن گروه خارج شوند (گروه جدید تشکیل دهند) و عدد گروه به کمتر از 25 نفر تقلیل یابد؛ گروه اولیه حذف شده و در قرعه کشی شرکت داده نخواهد شد.

توجه: فقط 15درصد ظرفیت اعزام مختص اعزام های گروهی (گروههای 35 نفره) می باشد، لذا پیشنهاد می شود برای آنکه از امکان بیشتری برای تشرف بهره مند شوید، در گروههای حداکثر تا 7 نفره ثبت نام فرمائید.


تذکرات مهم

1-هر گروه از یک سرگروه و افراد زیر گروه وی (همراهان) تشکیل می‌شود که لازم است مشخصات کامل سرگروه و اطلاعات اولیه همراهان(کد ملی ، نام و نام خانوادگی ، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد) به صورت صحیح در فرم پیش ثبت‌نام سایت درج گردد.

2-هر نفر فقط یکبار و در یک گروه می تواند (بعنوان سرگروه یا همراه) پیش ثبت‌نام نماید و چنانچه به هر دلیلی هر یک از افراد پیش ثبت نام شده (سرگروه یا همراهان) پس از ثبت نام و دریافت کد رهگیری، خواستار ثبت نام با گروه جدید یا جابجائی اسامی گروه خود باشد می تواند نسبت به ثبت نام مجدد اقدام و کد رهگیری جدید دریافت نماید که در این صورت اطلاعات ثبت نامی در گروه قبلی حذف خواهد شد.

3- کدملی و مشخصات کلی متقاضیان تشرف با اطلاعات سازمان ثبت احوال تطبیق و در صورت مغایرت، اطلاعات موجود در پایگاه ثبت‌احوال کشور مبنای عمل خواهد بود، لذا در ثبت کد ملی دقت مضاعف به عمل آورید.

4- پس از اتمام مهلت پیش ثبت نام (پنج شنبه 31/06/90) امکان تغییر نام و مشخصات افراد ثبت نام شده میسر نمی باشد.

5- با توجه به اعلام اسامی افراد پذیرفته شده جهت ثبت نام در کاروانها از طریق سیستم ارسال پیام کوتاه، ثبت شماره تلفن همراه سرگروه (یا یکی از نزدیکان وی) در فرم پیش ثبت‌نام الزامی است.

6- در صورتیکه تعداد افراد پیش ثبت‌نام شده از ظرفیت اعزام در ماه‌های اعلام شده در استان‌های مختلف بیشتر باشد، اولویت تشرف گروه‌ها براساس قرعه‌ تعیین و از طریق همین سایت به آنها اعلام می گردد و افراد مازاد بر ظرفیت حذف خواهند شد.

7-قرعه کشی و اعزام افراد پذیرفته شده از استان محل سکونت سرگروه (قید شده در سیستم) صورت خواهد گرفت. لذا، استان و شهر محل سکونت را با دقت از فهرست مربوطه انتخاب نمائید. ضمناً کرج و کاشان براساس تقسیمات سازمان حج و زیارت مستقل در نظر گرفته می شود.

8-تاریخ تولد افراد باید به صورت کامل روز، ماه و سال (بصورت چهار رقمی) در فرم درج شود.

9-کدملی همه افراد ده رقمی بوده و باید کلیه ارقام (صفرهای سمت چپ) آن بطور کامل در فرم ثبت شود.

10-پس از تکمیل فرم و ثبت آن ، اطلاعات دریافتی جهت کنترل نمایش داده می‌شود، اطلاعات نمایش داده شده را به دقت کنترل و در صورت صحت، گزینه تأیید را انتخاب و نسبت به قطعی نمودن پیش ثبت‌نام خود اقدام نمائید. چنانچه اطلاعات نمایش داده شده صحیح نیست با انتخاب گزینه بازگشت و اصلاح مجدد نسبت به رفع مغایرتها اقدام نمائید.

11-پس از قطعی نمودن پیش ثبت‌نام، سیستم یک شماره رهگیری به گروه تخصیص می دهد که این شماره را یادداشت نموده و برای پیگیری های بعدی نزد خود نگهداری خواهید فرمود.

12-داشتن گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه از تاریخ اعزام ضروری است ضمنا فرزندان بالای 17 سال نیاز به گذرنامه مستقل دارند.

13-برابر مقررات جاری برای زنان بدون محرم زیر 45 سال، روادید صادر نمی گردد.

14-فقط افراد پذیرفته شده در قرعه کشی دارای الویت اعزام بوده و انتقال یا جایگزینی به غیر، میسر نمی باشد.+ نوشته شده توسط در شنبه ۱۹ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:16 |
[1390/06/17 - 10:34 ]

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اين كه اولويت‌هاي اعزام به عمره مفرده از طريق قرعه‌كشي مشخص خواهد شد گفت: زمان ثبت‌نام يك ماه تعيين شده و در انتخاب اولويت‌ها هيچ تفاوتي ميان متقاضيان از نظر زمان ثبت‌نام وجود ندارد. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری به نقل از فارس، علي ليالي گفت: 6 هزار شعبه از بانك‌هاي ملي و ملت به ثبت نام متقاضيان عمره اختصاص يافته‌ كه فعاليت اين شعب از 24 شهريور ماه به مدت يك ماه آغاز خواهد شد و علاقه‌مندان اين سفر معنوي مي‌توانند به شعب اين بانك‌ها مراجعه كنند.

وي بيان داشت: هم اكنون سيستم نرم‌افزاري مشتركي در اختيار بانك‌هاي عامل قرار گرفته تا كليه امور ثبت نام به صورت سيستماتيك صورت بپذيرد لذا هيچ تفاوتي در بين ثبت نام در بانك‌هاي عامل وجود ندارد و در اين زمينه متقاضيان با مشكلي رو‌به‌رو نخواهند شد.

ليالي اظهار داشت: اگر خللي در امر ثبت نام متقاضيان عمره ايجاد شود بانك‌هاي عامل به 3 الي 4 بانك افزايش خواهد يافت.

وي با اشاره به اين كه اولويت‌هاي اعزام به عمره مفرده از طريق قرعه‌كشي مشخص خواهد شد گفت: زمان ثبت‌نام يك ماه تعيين شده و در انتخاب اولويت‌ها هيچ تفاوتي ميان متقاضيان از نظر زمان ثبت‌نام وجود ندارد.

 

+ نوشته شده توسط در شنبه ۱۹ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:14 |


[1390/06/16 - 08:00 ]

بقیع یا بقیع‌الفرقد یا جنت‌البقیع نام قبرستانی در مدینه است که قدمتی بسیار داشته و برخی امامان شیعه در آن مدفون هستند. ...


بقیع یا بقیع‌الفرقد یا جنت‌البقیع نام قبرستانی در مدینه است که قدمتی بسیار داشته و برخی امامان شیعه در آن مدفون هستند.

گروه تاریخ و اماکن اسلامی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - پیشینه تاریخی بقیع به دوران قبل از اسلام می‌رسد ولی در کتب تاریخی به روشنی قدمت تاریخی آن مشخص نشده‌ است. بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان بوده، مردم مدینه قبل از آمدن مسلمانان به آنجا اجساد مردگان خود را در دو گورستان «بنی‌حرام» و «بنی‌سالم» و گاهی نیز در خانه‌هایشان دفن می‌کردند، در واقع بقیع اولین قبرستانی است که به دستور پیامبراکرم(ص)و توسط مسلمانان صدراسلام ساخته شد.

نخستین کسی که در آنجا به توصیه پیامبر دفن شد عثمان بن مظعون بود که از دوستان نزدیک پیامبر(ص) و علی بن ابیطالب به شمار می‌رفت. حضرت علی(ع) در سخنان خود از عثمان بسیار یاد می‌کرد و بدلیل علاقه بسیار حضرت علی به وی، نام یکی از فرزندانش را عثمان نهاد.

رسول الله برخی شهدای احد و یکی از فرزندان خود بنام ابراهیم را در آنجا دفن کرد و به این ترتیب بر شرافت آن افزود.

بقیع هم‌اینک مدفن 4 امام شیعه امام حسن مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام باقر(ع) و امام صادق(ع) است. همچنین قبر اغلب زنان پیامبر و نیز عباس عموی پیامبر و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی و برخی دیگر از بزرگان در این قبرستان قرار دارد. قبرستان بقیع در چند قدمی حرم پیامبر اکرم واقع و مورد احترام همه فرقه‌های اسلامی است .

بقیع از دیروز تا امروز

قبرستان بقیع دارای دو در ورودی است که یک در همیشه بسته و در دیگر بر روی زائران باز ‌است.

در ابتدا حرمی هشت ضلعی بود. میرزا محمدحسین فراهانی در سفرنامه‌اش این‌گونه آورده‌است که: اول چهار نفر از ائمه اثنی‌عشر است که در بقعه بزرگی که به صورت هشت‌ضلعی ساخته شده و اندرون و گنبد آن سفیدکاری است دفن شده اند.

حرم ائمه بقیع مانند سایر حرم‌ها دارای ضریح، روپوش، چلچراغ، شمعدان و فرش بوده‌است. ابن‌جبیر می‌نویسد: قبرشان بزرگ و از سطح زمین بلندتر و دارای ضریحی از چوب می‌باشد که بدیع‌ترین و زیباترین نمونه‌است از نظر فن و هنر. و نقوشی برجسته از جنس مس بر روی آن ترسیم شده و میخکوبی‌هایی به جالب‌ترین شکل در آن تعبیه شده که نمای آن را زیباتر و جالب‌تر نموده‌است.

وهابیان 8 شوال سال 1344 هجری قمری قبور ائمه بقیع را ویران کردند.

تا آن زمان بر روی قبور پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت. ائمه بقیع در بقعه بزرگی که به‏ طور هشت ضلعی ساخته شده بود و اندرون و گنبد آن سفیدکاری، مدفون بودند.

پس از تسلط وهابیان بر مدینه آنها قبور و بناهای این قبرستان را تخریب کردند .

در جریان این واقعه بارگاه امام حسن مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) نیز ویران شد.

این حرکت وهابیان که ناشی از کج فهمی و نآگاهیهای بسیار آنها بود، اعتراضات بسیاری در پی داشت. علاوه بر ویرانی قبور امامان شیعه، مزار عبدالله بن عبدالمطلب و آمنه پدر و مادر پیامبر اسلام، عباس عموی پیامبر(ص) و اسماعیل از فرزندان امام جعفر صادق(ع) نیز به طور کامل ویران شد.

یکی از آفات بزرگ و خطرناک‌ تمام مذاهب و ادیان، کج‌فهمی و تندروی‌ها و برداشت‌های غلط و انحرافی و قرائت‌های خودساخته از دین است که در مقاطع مختلف از میان پیروان همان مذاهب به وجود آمده و موجب تضعیف و تفرقه در آن مذهب شده است.

برخی دفن شدگان در بقیع‏

امام حسن(ع)

امام زین العابدین (ع)

امام محمد باقر(ع)‏

امام جعفر صادق(ع)

عباس بن عبدالمطلب

فاطمه بنت اسد

فرزندان رسول خدا(ص)

اسماعیل فرزند امام صادق(ع)

ام البنین مادر حضرت عباس(ع)

ام سلمه، زینب بنت جحش (دختر عمه پیامبر)، ماریه قبطیه، زینب بنت خُزَیمه، عایشه دختر ابوبکر، حفصه دختر عمر بن خطاب، ام حبیبه دختر ابوسفیان، ام البنین و عمه‏هاي پیامبر اسلام ، سعد بن معاذ، مزار شهداي واقعه حرّه‏ برخي از چهره‏هاي سرشناس دیگر صدر اسلام در بقیع به خاک سپرده شده‏اند.

 

+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 7:44 |


[1390/06/16 - 12:24 ]

ثبت نام عمومي دوره‌ي جديد عمره‌ي مفرده از ساعت 8 صبح روز پنجشنبه، 24 شهريورماه در تمام شعب بانك‌هاي ملي و ملت سراسر كشور آغاز مي‌شود و تا يك‌ماه ادامه مي‌يابد. ...


ثبت نام عمومي دوره‌ي جديد عمره‌ي مفرده از ساعت 8 صبح روز پنجشنبه، 24 شهريورماه در تمام شعب بانك‌هاي ملي و ملت سراسر كشور آغاز مي‌شود و تا يك‌ماه ادامه مي‌يابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زيارت پس از حدود چهار سال توقف ثبت نام عمره و حج در بانك‌ها براساس تصميم شوراي عالي حج، اعلام كرد كه امسال ثبت نام عمره را دوباره آغاز مي‌كند؛ ولي هنوز براي ثبت نام حج تمتع تصميمي ندارد. بنابراين متقاضيان عمره مي‌توانند از 24 شهريورماه از طريق راه‌هايي كه اين سازمان تعيين كرده است، براي ثبت نام عمره اقدام كنند.

متقاضيان لازم است كه پيش از اقدام به اين نكات توجه كنند تا در ادامه، با مشكل خاصي مواجه نشوند.

1 ـ مدت زمان ثبت نام از تاريخ 24 شهريورماه 1390 به‌مدت يك‌ماه و تا پايان وقت اداري روز يكشنبه، 24 مهرماه ادامه دارد.

2 ـ ثبت نام از زمان اعلام‌شده فقط در تمام شعب بانك‌هاي ملت و ملي به دو روش حضوري و اينترنتي ( به آدرس‌هاي بانك ملت www.bankmellat.ir و بانك ملي www.bmi.ir) خواهد بود.

3ـ مدارك لازم براي هر فرد در زمان ثبت نام‌، ارائه‌ي اصل و يك‌سري كپي از صفحات شناسنامه و كارت ملي به شعبه‌ي مربوط است.

4 ـ محدوديتي براي ثبت نام از افرادي كه در دوره‌هاي گذشته نيز ثبت نام كرده‌اند، وجود ندارد.

5 ـ سازمان براي ظرفيت اعزام حداكثر سه سال از بين ثبت نام‌شدگان به‌صورت قرعه‌كشي، تعيين اولويت مي‌كند.

6 ـ مبلغ علي‌الحساب دريافتي ثبت نام براي تمام افراد بالاي 10 سال، هشت‌ميليون ريال و براي افراد زير 10 سال شش‌ميليون ريال است. بديهي است، هزينه‌ي قطعي سفر در زمان تشرف متقاضي تعيين و اعلام خواهد شد.

7 ـ مبناي محاسبه‌ي سن افراد متناسب با زمان ثبت نام،‌ به‌صورت سيستمي انجام و تعيين مي‌شود.

8 ـ ثبت نام‌، زماني قطعي و كامل تلقي مي‌شود كه متقاضي پس از طي مراحل ارائه و درج اطلاعات‌، اقدام به واريز كردن مبلغ علي‌الحساب (بند 6) كند و كارت ثبت نام را كه ممهور به مهر شعبه و امضاي متقاضي است، دريافت كند.

9 ـ تأكيد مي‌شود، تمام افرادي كه قصد تشرف با يكديگر را دارند‌، حتما در يك «شماره ليست گروه» و هم‌زمان در يك بانك ثبت نام كنند. سازمان هيچ‌گونه تعهدي در اعزام هم‌زمان افرادي كه در دو «شماره ليست گروه» متفاوت و غيرهم‌زمان ثبت نام كرده باشند‌، نخواهد داشت. (ظرفيت هر ليست گروه حداكثر 25 نفر است)

10ـ تأكيد مي‌شود، متقاضيان‌ فقط در يك بانك و براي يك‌بار مجاز به ثبت نام هستند و هرگونه ثبت نام تكراري بيش از يك‌بار متقاضي، اعتبار ندارد و از سوي سازمان حذف خواهد شد.

11 ـ حضور تمام اعضاي خانواده براي ثبت نام اجباري نيست و سرپرست خانواده مي‌تواند با در دست داشتن مدارك لازم‌ براي ثبت نام اوليه‌ي آن‌ها اقدام كند.

12 ـ شرايط ثبت نام در هريك از شعب بانك‌هاي ملي يا ملت يكسان است و هيچ‌يك از دو بانك يادشده در ثبت نام و تشرف‌، داراي اولويت و امتياز خاصي نسبت به ديگري نيست.

13 ـ به‌منظور رفاه حال متقاضيان‌، تمام شعب بانك ملي و ملت در روز جمعه، 25 شهريورماه نيز آماده‌ي ثبت نام هستند.

14 ـ زمان احتمالي اعزام ثبت نام‌هاي اين دوره، از سال 1393 به بعد خواهد بود.

15ـ برابر ضوابط و مقررات عربستان سعودي براي بانوان بدون محرم زير 45 سال متقاضي تشرف، رواديد عمره صادر نمي‌شود.

 

+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۱۷ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 7:43 |
[1390/06/16 - 12:24 ]

ثبت نام عمومي دوره‌ي جديد عمره‌ي مفرده از ساعت 8 صبح روز پنجشنبه، 24 شهريورماه در تمام شعب بانك‌هاي ملي و ملت سراسر كشور آغاز مي‌شود و تا يك‌ماه ادامه مي‌يابد. ...


ثبت نام عمومي دوره‌ي جديد عمره‌ي مفرده از ساعت 8 صبح روز پنجشنبه، 24 شهريورماه در تمام شعب بانك‌هاي ملي و ملت سراسر كشور آغاز مي‌شود و تا يك‌ماه ادامه مي‌يابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زيارت پس از حدود چهار سال توقف ثبت نام عمره و حج در بانك‌ها براساس تصميم شوراي عالي حج، اعلام كرد كه امسال ثبت نام عمره را دوباره آغاز مي‌كند؛ ولي هنوز براي ثبت نام حج تمتع تصميمي ندارد. بنابراين متقاضيان عمره مي‌توانند از 24 شهريورماه از طريق راه‌هايي كه اين سازمان تعيين كرده است، براي ثبت نام عمره اقدام كنند.

متقاضيان لازم است كه پيش از اقدام به اين نكات توجه كنند تا در ادامه، با مشكل خاصي مواجه نشوند.

1 ـ مدت زمان ثبت نام از تاريخ 24 شهريورماه 1390 به‌مدت يك‌ماه و تا پايان وقت اداري روز يكشنبه، 24 مهرماه ادامه دارد.

2 ـ ثبت نام از زمان اعلام‌شده فقط در تمام شعب بانك‌هاي ملت و ملي به دو روش حضوري و اينترنتي ( به آدرس‌هاي بانك ملت www.bankmellat.ir و بانك ملي www.bmi.ir) خواهد بود.

3ـ مدارك لازم براي هر فرد در زمان ثبت نام‌، ارائه‌ي اصل و يك‌سري كپي از صفحات شناسنامه و كارت ملي به شعبه‌ي مربوط است.

4 ـ محدوديتي براي ثبت نام از افرادي كه در دوره‌هاي گذشته نيز ثبت نام كرده‌اند، وجود ندارد.

5 ـ سازمان براي ظرفيت اعزام حداكثر سه سال از بين ثبت نام‌شدگان به‌صورت قرعه‌كشي، تعيين اولويت مي‌كند.

6 ـ مبلغ علي‌الحساب دريافتي ثبت نام براي تمام افراد بالاي 10 سال، هشت‌ميليون ريال و براي افراد زير 10 سال شش‌ميليون ريال است. بديهي است، هزينه‌ي قطعي سفر در زمان تشرف متقاضي تعيين و اعلام خواهد شد.

7 ـ مبناي محاسبه‌ي سن افراد متناسب با زمان ثبت نام،‌ به‌صورت سيستمي انجام و تعيين مي‌شود.

8 ـ ثبت نام‌، زماني قطعي و كامل تلقي مي‌شود كه متقاضي پس از طي مراحل ارائه و درج اطلاعات‌، اقدام به واريز كردن مبلغ علي‌الحساب (بند 6) كند و كارت ثبت نام را كه ممهور به مهر شعبه و امضاي متقاضي است، دريافت كند.

9 ـ تأكيد مي‌شود، تمام افرادي كه قصد تشرف با يكديگر را دارند‌، حتما در يك «شماره ليست گروه» و هم‌زمان در يك بانك ثبت نام كنند. سازمان هيچ‌گونه تعهدي در اعزام هم‌زمان افرادي كه در دو «شماره ليست گروه» متفاوت و غيرهم‌زمان ثبت نام كرده باشند‌، نخواهد داشت. (ظرفيت هر ليست گروه حداكثر 25 نفر است)

10ـ تأكيد مي‌شود، متقاضيان‌ فقط در يك بانك و براي يك‌بار مجاز به ثبت نام هستند و هرگونه ثبت نام تكراري بيش از يك‌بار متقاضي، اعتبار ندارد و از سوي سازمان حذف خواهد شد.

11 ـ حضور تمام اعضاي خانواده براي ثبت نام اجباري نيست و سرپرست خانواده مي‌تواند با در دست داشتن مدارك لازم‌ براي ثبت نام اوليه‌ي آن‌ها اقدام كند.

12 ـ شرايط ثبت نام در هريك از شعب بانك‌هاي ملي يا ملت يكسان است و هيچ‌يك از دو بانك يادشده در ثبت نام و تشرف‌، داراي اولويت و امتياز خاصي نسبت به ديگري نيست.

13 ـ به‌منظور رفاه حال متقاضيان‌، تمام شعب بانك ملي و ملت در روز جمعه، 25 شهريورماه نيز آماده‌ي ثبت نام هستند.

14 ـ زمان احتمالي اعزام ثبت نام‌هاي اين دوره، از سال 1393 به بعد خواهد بود.

15ـ برابر ضوابط و مقررات عربستان سعودي براي بانوان بدون محرم زير 45 سال متقاضي تشرف، رواديد عمره صادر نمي‌شود.

 

+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۱۶ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 18:25 |
 

[1390/06/16 - 09:27 ]

امسال ايرانيان رتبه نخست اعزام زائر عمره را به خود اختصاص دادند و سهميه حج تمتع امسال 97 هزار نفر پيش‌بيني شده است كه اميدواريم تا سقف 103 هزار نفر نيز افزايش يابد. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، 'علي ليالي' رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: براي نخستین بار 800 هزار عمره‌گزار به سرزمين وحي اعزام که تاكنون اين تعداد بي سابقه بوده است.
وي، استراتژي اين سازمان را توسعه ظرفيت‌هاي زيارتي و روان‌سازي زيارت عنوان كرد و افزود: امسال ايرانيان رتبه نخست اعزام زائر عمره را به خود اختصاص دادند و سهميه حج تمتع امسال 97 هزار نفر پيش‌بيني شده است كه اميدواريم تا سقف 103 هزار نفر نيز افزايش يابد.

'علي ليالي' در ادامه افزود: اعزام حجاج به عربستان از نيمه نخست مهرماه آغاز مي شود و طبق برنامه، مدت زمان اقامت زائران 33 تا 38 روز خواهد بود.
وي اظهار داشت: مقدمات سفر فراهم شده است و درحال حاضر براي اسكان، تداركات، تغذيه و نيز وسايل حمل و نقل زائران در مكه و مدينه برنامه ريزي مي شود.

+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۱۶ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 18:15 |


[1390/06/16 - 08:00 ]

بقیع یا بقیع‌الفرقد یا جنت‌البقیع نام قبرستانی در مدینه است که قدمتی بسیار داشته و برخی امامان شیعه در آن مدفون هستند. ...


بقیع یا بقیع‌الفرقد یا جنت‌البقیع نام قبرستانی در مدینه است که قدمتی بسیار داشته و برخی امامان شیعه در آن مدفون هستند.

گروه تاریخ و اماکن اسلامی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - پیشینه تاریخی بقیع به دوران قبل از اسلام می‌رسد ولی در کتب تاریخی به روشنی قدمت تاریخی آن مشخص نشده‌ است. بعد از هجرت مسلمانان به مدینه، بقیع تنها قبرستان مسلمانان بوده، مردم مدینه قبل از آمدن مسلمانان به آنجا اجساد مردگان خود را در دو گورستان «بنی‌حرام» و «بنی‌سالم» و گاهی نیز در خانه‌هایشان دفن می‌کردند، در واقع بقیع اولین قبرستانی است که به دستور پیامبراکرم(ص)و توسط مسلمانان صدراسلام ساخته شد.

نخستین کسی که در آنجا به توصیه پیامبر دفن شد عثمان بن مظعون بود که از دوستان نزدیک پیامبر(ص) و علی بن ابیطالب به شمار می‌رفت. حضرت علی(ع) در سخنان خود از عثمان بسیار یاد می‌کرد و بدلیل علاقه بسیار حضرت علی به وی، نام یکی از فرزندانش را عثمان نهاد.

رسول الله برخی شهدای احد و یکی از فرزندان خود بنام ابراهیم را در آنجا دفن کرد و به این ترتیب بر شرافت آن افزود.

بقیع هم‌اینک مدفن 4 امام شیعه امام حسن مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام باقر(ع) و امام صادق(ع) است. همچنین قبر اغلب زنان پیامبر و نیز عباس عموی پیامبر و فاطمه بنت اسد، مادر امام علی و برخی دیگر از بزرگان در این قبرستان قرار دارد. قبرستان بقیع در چند قدمی حرم پیامبر اکرم واقع و مورد احترام همه فرقه‌های اسلامی است .

بقیع از دیروز تا امروز

قبرستان بقیع دارای دو در ورودی است که یک در همیشه بسته و در دیگر بر روی زائران باز ‌است.

در ابتدا حرمی هشت ضلعی بود. میرزا محمدحسین فراهانی در سفرنامه‌اش این‌گونه آورده‌است که: اول چهار نفر از ائمه اثنی‌عشر است که در بقعه بزرگی که به صورت هشت‌ضلعی ساخته شده و اندرون و گنبد آن سفیدکاری است دفن شده اند.

حرم ائمه بقیع مانند سایر حرم‌ها دارای ضریح، روپوش، چلچراغ، شمعدان و فرش بوده‌است. ابن‌جبیر می‌نویسد: قبرشان بزرگ و از سطح زمین بلندتر و دارای ضریحی از چوب می‌باشد که بدیع‌ترین و زیباترین نمونه‌است از نظر فن و هنر. و نقوشی برجسته از جنس مس بر روی آن ترسیم شده و میخکوبی‌هایی به جالب‌ترین شکل در آن تعبیه شده که نمای آن را زیباتر و جالب‌تر نموده‌است.

وهابیان 8 شوال سال 1344 هجری قمری قبور ائمه بقیع را ویران کردند.

حضرت آیت‌الله صافی‌گلپایگانی در پیامی، خواستار نامگذاری هشتم شوال سالروز تخریب قبول ائمه‌(ع) بقیع به دست وهابیون به نام روز «بقیع» و اقامه عزاداری شدند. ...

تا آن زمان بر روی قبور پیشوایان و سایر بزرگان اسلام که در مدینه مدفون بودند گنبدها و بناهایی قرار داشت. ائمه بقیع در بقعه بزرگی که به‏ طور هشت ضلعی ساخته شده بود و اندرون و گنبد آن سفیدکاری، مدفون بودند.

پس از تسلط وهابیان بر مدینه آنها قبور و بناهای این قبرستان را تخریب کردند .

در جریان این واقعه بارگاه امام حسن مجتبی(ع)، امام سجاد(ع)، امام محمد باقر(ع) و امام جعفر صادق(ع) نیز ویران شد.

این حرکت وهابیان که ناشی از کج فهمی و نآگاهیهای بسیار آنها بود، اعتراضات بسیاری در پی داشت. علاوه بر ویرانی قبور امامان شیعه، مزار عبدالله بن عبدالمطلب و آمنه پدر و مادر پیامبر اسلام، عباس عموی پیامبر(ص) و اسماعیل از فرزندان امام جعفر صادق(ع) نیز به طور کامل ویران شد.

یکی از آفات بزرگ و خطرناک‌ تمام مذاهب و ادیان، کج‌فهمی و تندروی‌ها و برداشت‌های غلط و انحرافی و قرائت‌های خودساخته از دین است که در مقاطع مختلف از میان پیروان همان مذاهب به وجود آمده و موجب تضعیف و تفرقه در آن مذهب شده است.

برخی دفن شدگان در بقیع‏

امام حسن(ع)

امام زین العابدین (ع)

امام محمد باقر(ع)‏

امام جعفر صادق(ع)

عباس بن عبدالمطلب

فاطمه بنت اسد

فرزندان رسول خدا(ص)

اسماعیل فرزند امام صادق(ع)

ام البنین مادر حضرت عباس(ع)

ام سلمه، زینب بنت جحش (دختر عمه پیامبر)، ماریه قبطیه، زینب بنت خُزَیمه، عایشه دختر ابوبکر، حفصه دختر عمر بن خطاب، ام حبیبه دختر ابوسفیان، ام البنین و عمه‏هاي پیامبر اسلام ، سعد بن معاذ، مزار شهداي واقعه حرّه‏ برخي از چهره‏هاي سرشناس دیگر صدر اسلام در بقیع به خاک سپرده شده‏اند.

 

+ نوشته شده توسط در چهارشنبه ۱۶ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 18:11 |

[1390/04/25 - 07:58 ]

بعثه مقام معظم رهبری با هدف آشنایی هر چه بیشتر کودکان و نوجوانان با اماکن مقدس در سرزمین معنوی مسابقات گوناگونی را در هتل های ایرانی برگزار می کند که با استقبال بسیار گرم حاجی کوچولوها رو به رو می شود. ...


به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی حج به مدینه منوره، بعثه مقام معظم رهبری با هدف آشنایی هر چه بیشتر کودکان و نوجوانان با اماکن مقدس در سرزمین معنوی مسابقات گوناگونی را در هتل های ایرانی برگزار می کند که با استقبال بسیار گرم حاجی کوچولوها رو به رو می شود.
براساس این گزارش، این برنامه بسیار جذاب و متنوع که از سوی واحد فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری و با همراه رابطان فرهنگی در هتل ها برگزار می شود، کوکانی که به زیارت قبور ائمه بقیع و حرم نبوی می روند پس از زیارت از این اماکن مقدس به بخش فرهنگی هتل ها مراجعه می کنند و با نگاه کودکانه خود به معرفی این اماکن می پردازند.
این گزارش حاکی است، بعثه مقام معظم رهبری نیز به منظور تشویق و ترقیب هر چه بیشتر کودکان جهت استقبال از برنامه های فرهنگی، جوایزی را نیز به کودکان اهدا می کند.
 

 


 
 
+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۱۵ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:35 |
  

[1390/06/14 - 08:29 ]

مسجد النبی در مدینه درهای متعدد دارد مانند باب جبرئیل، باب النساء و ... روبروی باب جبرئیل و باب النساء خانه ها و کوچه های تنگ و بسیار قدیمی وجود داشت. این خانه ها و کوچه ها معروف به محله بنی هاشم بود. ...


گروه تاریخ و اماکن اسلامی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - مسجد النبی در مدینه درهای متعدد دارد مانند باب جبرئیل، باب النساء و ... روبروی باب جبرئیل و باب النساء خانه ها و کوچه های تنگ و بسیار قدیمی وجود داشت. این خانه ها و کوچه ها معروف به محله بنی هاشم بود.

برخی از این کوچه ها تا قبرستان بقیع امتداد داشت و در دوران های مختلف محفوظ مانده بود و برخی از خانه های آن نیز بازسازی شده بودند. مالکان مغازه ها و دکان های این کوچه از سادات علوی بودند. از سال 1364 هجری شمسی تا 1366 این محله به کلی تخریب و تا قبرستان بقیع باز و محل عبور و مرور زائران شد و بخشی از آن در توسعه شرقی مسجد النبی جزو مسجد شد. همین الان از باب البقیع، قبرستان بقیع به طور مستقیم دیده می شود.

در این محله آثار تاریخی هم تخریب شد. در کتاب (تاریخ و آثار اسلامی مکه مکرمه و مدینه منوره، اصغر قائدان) همه آثار باستانی تخریب شده در توسعه مسجد النبی توضیح داده شده است. محله بنی هاشم در مدینه، در زمان های قدیم از محله های آباد شهر محسوب می شد ولی پس از تسلط آل سعود رو به خرابی گذاشت و در عصر ما این محله از محله های عقب مانده مدینه بود. در این محله به همت ایرانیان مهدیه ای ساخته شد و شیعیان در آن اجتماعات تشکیل می دادند. دولت سعودی مهدیه را تصرف و آن را مدرسه دخترانه کرد. اکثر منازل شیعیان مدینه در این محله بود. این محله را محله شیعیان هم می نامند. بیشتر خانه های نزدیکان پیامبر و امامزادگان در همین محله بود.


تصاویر قدیمی کوچه بنی هاشم

              

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 10:8 |
 

[1390/06/14 - 08:29 ]

مسجد النبی در مدینه درهای متعدد دارد مانند باب جبرئیل، باب النساء و ... روبروی باب جبرئیل و باب النساء خانه ها و کوچه های تنگ و بسیار قدیمی وجود داشت. این خانه ها و کوچه ها معروف به محله بنی هاشم بود. ...


گروه تاریخ و اماکن اسلامی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - مسجد النبی در مدینه درهای متعدد دارد مانند باب جبرئیل، باب النساء و ... روبروی باب جبرئیل و باب النساء خانه ها و کوچه های تنگ و بسیار قدیمی وجود داشت. این خانه ها و کوچه ها معروف به محله بنی هاشم بود.

برخی از این کوچه ها تا قبرستان بقیع امتداد داشت و در دوران های مختلف محفوظ مانده بود و برخی از خانه های آن نیز بازسازی شده بودند. مالکان مغازه ها و دکان های این کوچه از سادات علوی بودند. از سال 1364 هجری شمسی تا 1366 این محله به کلی تخریب و تا قبرستان بقیع باز و محل عبور و مرور زائران شد و بخشی از آن در توسعه شرقی مسجد النبی جزو مسجد شد. همین الان از باب البقیع، قبرستان بقیع به طور مستقیم دیده می شود.

در این محله آثار تاریخی هم تخریب شد. در کتاب (تاریخ و آثار اسلامی مکه مکرمه و مدینه منوره، اصغر قائدان) همه آثار باستانی تخریب شده در توسعه مسجد النبی توضیح داده شده است. محله بنی هاشم در مدینه، در زمان های قدیم از محله های آباد شهر محسوب می شد ولی پس از تسلط آل سعود رو به خرابی گذاشت و در عصر ما این محله از محله های عقب مانده مدینه بود. در این محله به همت ایرانیان مهدیه ای ساخته شد و شیعیان در آن اجتماعات تشکیل می دادند. دولت سعودی مهدیه را تصرف و آن را مدرسه دخترانه کرد. اکثر منازل شیعیان مدینه در این محله بود. این محله را محله شیعیان هم می نامند. بیشتر خانه های نزدیکان پیامبر و امامزادگان در همین محله بود.


تصاویر قدیمی کوچه بنی هاشم

 + نوشته شده توسط در دوشنبه ۱۴ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 10:6 |
[1390/06/09 - 08:44 ]

هر زائری که به حریم کریلا می رسد از دور سراغ گنبد و بارگاه امام حسین (ع) را می گیرد. همین که نگاهش به گنبد طلای حرم می افتد بی اختیار اشک از چشمهایش جاری می شود ، با آقایش نجوا می کند و به یاد مصائب دشت نینوا می افتد. ...


گروه تاریخ و اماکن اسلامی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - هر زائری که به حریم کریلا می رسد از دور سراغ گنبد و بارگاه امام حسین (ع) را می گیرد. همین که نگاهش به گنبد طلای حرم می افتد بی اختیار اشک از  چشمهایش جاری می شود ، با آقایش نجوا می کند و به یاد مصائب دشت نینوا می افتد .حرم مطهر امام حسين(ع) در بخش مركزي شهر كربلا با مساحت  تقريبا 13000 متر مربع بنا شده است . در اینجا به معرفی اماکن موجود درحرم همراه با تصاویر می پردازیم.

آثار و اماكن حرم مطهر

صندوق و ضريح امام حسين عليه السلام  
ضريح امام حسين عليه السلام به صورت شش ضلعي است كه دو ضلع پايين آن به حضرت علي اكبر و شهيدان بني هاشم تعلق دارد. امروزه طول ضريح مطهر به پنج پنجره و عرض آن نيز به چهار پنجره تقسيم مي شود. هر قسمت هشتاد سانتي متر عرض دارد. اما بخشي كه مرقد علي اكبر عليه السلام در آن است ، يعني پايين پاي آن حضرت ، از ضريح تنها يك بخش و از طول دو بخش را در بر مي گيرد . طول ضريح مرقد امام حسين عليه السلام 5/5 و عرض آن 5/4 متر است و طول آن قسمت كه قبر حضرت علي اكبر عليه السلام را در خود جاي داده  6/2 و عرض آن 4/1 متر است. بر روي ضريح، ديوارهاي صحن، حرم و گل دسته ها آثاري از گلوله ديده مي شود كه حاصل تهاجم نيروهاي بعثي به شيعيان متحصن در مرقد مطهر در سال 1370 ش است . اين شيعيان عليه حكومت وقت قيام كرده بودند .

قبر و ضريح حضرت علي اكبر عليه السلام  
محل دفن جوان شجاع و دلاور امام حسين عليه السلام در پايين پاي آن حضرت است . اين قسمت به ضريح بيروني قبر امام حسين وصل شده و 6/2 متر طول و 4/1 متر عرض دارد .  
مزار شهيدان بني هاشم
مزار شهيدان بني هاشم در كنار مزار علي اكبر و پايين پاي مبارك امام حسين عليه السلام قرار دارد . بر اساس روايات ، بني اسد وقتي شهيدان را به خاك سپردند جنازه هاي شهيدان بني هاشم را ، كه در يك خيمه توسط امام حسين عليه السلام جمع آوري شده بود ، پايين پاي آن حضرت دفن كردند و سپس چند متر پايين تر از آن ديگر شهيدان كربلا ، غير از بني هاشم ، را به خاك سپردند . 
قبرهاي ديگر شهيدان كربلا
تمامي شهيدان كربلا ، به جز حضرت ابوالفضل ، حربن يزيد رياحي و حبيب بن مظاهر ، در نزديكي قبر حضرت امام حسين ( عليه السلام ) به خاك سپرده شده اند و قبرهاي آنان در سمت جنوب شرقي ضريح امام حسين عليه السلام، به فاصله چند متري آن قرار دارد . اكنون اين قبرها ، كه در داخل يك اتاقك دوازده متري و حاوي صندوق خاتم است ، پنجره اي از نقره به طول پنج متر دارد و آرامگاه را مشخص مي كند . بر بالاي اين پنجره ، اسامي شهيدان كربلا ، همراه با زيارت نامه مخصوص بر روي كتيبه اي از كاشي هاي آبي نقش بسته است
1 . بنگريد زيارت مخصوص امير المؤمنين كه در آن به دفن سر امام حسين ( عليه السلام ) در اين مكان اشاره شده است .

رواق ها و شبستان هاي حرم مطهر
ضريح و روضه امام حسين عليه السلام از چهار سو به وسيله رواق هايي بسيار زيبا و وسيع احاطه شده است . هر يك از اين رواق ها حدود چهل متر طول و حدود پنج متر عرض دارد و ارتفاع ديواره هاي آن نيز به دوازده متر مي رسد . اين رواق ها ، هر يك ، به نامي خاص معروف اند . .
- رواق غربي، رواق ابراهيم مُجاب  
اين رواق در غرب ضريح قرار دارد و به سبب دفن يكي از فرزندان امام كاظم ( عليه السلام ) ، يعني سيد ابراهيم مُجاب ، به آن نام مشهور شد . در قسمت جنوبي رواق ، دري است كه به طرف صحن باز مي شود و باب ابراهيم مجاب نام دارد و قبر و ضريح ابراهيم مجاب در شمال غربي آن واقع است . دراطراف مرقد او سادات و عالمان زيادي از جمله سيد رضي و شريف و مرتضي و ديگران دفن اند . اين رواق در گذشته در داخل صحن بود ولي با توسعه حرم ، در داخل قرار گرفته است . از اين رواق يك در ديگر نيز به داخل صحن باز مي شود كه به باب حبيب بن مظاهر معروف است .
مرقد ابراهيم مُجاب
ابراهيم مجاب فرزند امام موسي كاظم عليه السلام و به روايتي فرزند محمد العابد بن موسي بن جعفر  عليه السلام است . پدرش ، محمد العابد ، برادر تني امام رضا عليه السلام بود . او در 247 ق به زيارت امام حسين عليه السلام شتافت و نخستين علوي بود كه در كربلا ساكن شد .
او كه از بينايي محروم بود كنار ضريح سيد الشهداء ( عليه السلام ) آمد و با صداي بلند بر ابا عبدالله چنين سلام كرد : « السلام عليك يا جدّاه » . گفته مي شود از درون ضريح صدايي شنيد كه پاسخ او را مي داد : « و عليك السلام يا ولدي » . چون پاسخ سلام خود را از امام حسين ( عليه السلام ) شنيده بود به ابراهيم مجاب معروف شد .
امروزه بر مزار آن بزرگوار صندوقي از چوب ساج و ضريحي از برنز با ابعاد 2×2 متر و به ارتفاع دو متر قرار دارد  
ـ رواق شرقي (رواق فقیهان )
رواق شرقي يا رواق فقيهان به طول 45 و عرض پنج متر با سنگ هاي مرمر در ديواره ها و كف ، محل نماز و عبادت زائران است و هم چون ديگر رواق ها ، با آينه هايي زيبا تزيين شده است . از اين رواق دري به سوي صحن و دو در به سوي حرم باز مي شود . در دوره اي ، به سبب دفن آقا باقر وحيد بهبهاني ، از فقهاي اصولي در اين جا ، به نام رواق « آقاباقر » معروف بود از آن جا كه فقيهان و دانشمندان در اين رواق دفن اند آن را رواق فقيهان ناميده اند . اين رواق به وسيله دودر به صحن متصل است 
ـ رواق جنوبي (رواق حبيب بن مظاهر)
اين رواق به سبب وجود مرقد حبيب بن مظاهر ، يار با وفاي امام حسين ( عليه السلام ) در كربلا ، به اين نام مشهور شده است . پايين ديوارها و كف آن با سنگ هاي مرمر سنگ فرش و بالاي ديوارها از نيمه تا سقف و نيز تمامي سقف آن آينه كاري است و چهل چراغي بزرگ از سقف آن آويزان است . اين رواق روبه روي روضه ، سمت جنوب غربي ضريح ، واقع شده و باب القبله حرم به اين سمت باز مي شود .
قبر و ضريح حبيب بن مظاهر
حبيب بن مظاهر از صحابه و ياران با وفاي امام علي ( عليه السلام ) است . او در دوران حكومت آن حضرت عضو شرطة الخميس ( نيروهاي انتظامي ) و در جنگ هاي جمل ، صفين و نهروان نيز حاضر بود و در رأس قبيله بني اسد ، از قبيله هاي حامي اهل بيت و خاندان پيامبر ( صلّي الله عليه وآله ) ، قرار داشت . حبيب بن مظاهر از كساني است كه براي حمايت از امام حسين ( عليه السلام ) و قيام او در كوفه تلاش كرد و خود نيز به سپاه امام در كربلا پيوست . در حالي كه حدود 75 سال سن داشت و موها و ريش هايش سفيد بود فرماندهي جناح چپ سپاه را بر عهده گرفت و در يك جنگي نابرابر شهيد شد . قبيله بني اسد هنگام دفن شهيدان كربلا حبيب را ، كه از بزرگان آنان بود ، در ده متري قبر امام حسين ( عليه السلام ) به طور مستقل و جداگانه به خاك سپردند . بعدها ، اين مرقد در داخل روضه امام حسين ( عليه السلام ) و در رواق شرقي قرار گرفت . 
ـ رواق شمالي 
اين رواق را شاه صفي ساخته است و چون پادشاهان قاجار در آن دفن هستند آن را رواق پادشاهان ناميده اند . شاه صفي ، كه به زيارت حرم مطهر آمده بود ، ضمن بخشش هاي فراوان براي خادمان و فقيران شهر دستور داد تا اين رواق را احداث كنند . ( 1 ) ايواني نيز بيرون آن ساخت كه به « صافي صفا » معروف شد . قبر مظفرالدين شاه ، محمد علي شاه ، احمد شاه و محمد حسن ميرزا ، از پادشاهان ايران ، در اين رواق قرار دارد كه البته مكان آن دقيقاًمشخص نيست   .                                                                             

همه اين رواق ها به وسيله هفت در به داخل صحن باز مي شوند . اين درها عبارت است از : 1ـ باب حبيب بن مظاهر 2 ـ باب القبله 3 ـ باب صاحب الزمان 4 ـ باب علي اكبر 5 ـ باب الكرامه 6 ـ باب ابراهيم مجاب 7 ـ باب رأس الحسين
ـ گنبد مطهر
برفراز قبر و ضريح حضرت امام حسين ( عليه السلام ) گنبد زيبا و مرتفعي وجود دارد كه از دور جلوه اي خاص به كربلا بخشيده است و عظمت هنري و معنوي آن چشم هر بيننده اي را خيره مي كند و دل ها را مجذوب خويش مي سازد .
 اين گنبد حدود 37 متر ارتفاع دارد . در بالاي آن ميله اي از طلا نصب شده و بر فراز آن چراغ نوراني قرار دارد . در قسمت ازاره گنبد ، دوازده پنجره نور و هوا را به داخل حرم منتقل مي كند . 
ـ ايوان هاي حرم مطهر
ايوان هاي بزرگ و اصلي عبارت است از : 
ـ ايوان طلا (جنوبی)
اين ايوان از ساير ايوان ها بزرگ تر است . طول آن به 36 متر مي رسد و سراسر حرم را از سمت قبله دربر گرفته است . دوازده ستون با ارتفاع متفاوت ، سقف آن را نگه داشته اند . اين ايوان به وسيله سه باب به داخل روضه راه دارد ( 3 ) يك باب در وسط به طول چهار و عرض دو متر و دو باب ، از دو طرف ، به عرض 70/1 متر . هر دوي آن ها داراي روكش طلا و مزين به آيه ها و اشعار است كه سردار جان بن سردار خان وقف كرده است .  ديوارهاي اين ايوان به دستور يكي از همسران فتحعلي شاه قاجار در 1232 ق با طلاي خالص زر اندود شد ( 2 ) و كاشي هاي بسيار زيبا به قسمت هاي فوقاني آن ها افزوده گشت . سقف ايوان نيز با آيه هايي از قرآن كريم به خط سيد صادق آل طعمه مزين است . در زمان هاي قبل شمعدان بزرگي به سقف اين ايوان آويزان بود .
- ايوان ناصري (غربی)
اين ايوان در ضلع غربي حرم واقع است و چون ناصر الدين شاه قاجار آن را ساخته بود به نام او معروف شد . اندكي بعد ، سلطان عبد الحميد ثاني ، پادشاه عثماني ، آن را بازسازي كرد و نام آن به « ايوان حميدي » تغيير يافت . ارتفاع آن پانزده ، طول پايه آن هشت و عرض آن پنج متر است . اين ايوان در 1275 ق بنا شده است و سقف ايوان كاشي كاري شده و با شعرهايي مزين است . بر پيشاني آن عبارت « عمل استاد احمد شيرازي 1296 ق » ديده مي شود . 
ـ ايوان شمالي
درسمت شمال حرم ايوان بزرگي قراردارد كه آن راشاه صفي ساخته است و به همين دليل در ابتدا نام « صافي صفا » داشت . اين ايوان در گذشته هاي دور به « ايوان ليلو » معروف بود . زيرادرويشان درآن جا تكيه داشتند ومراسم عزاداري امام حسين ( عليه السلام ) را برپا مي كردند . در اين ايوان باني آن و چند تن از عالمان و انديشمندان به خاك سپرده شده اند .   
صحن حرم
گنبد و بارگاه سالار شهيدان هم چون نگيني در ميان انگشتري قرار دارد كه جلوه اي خاص به آن بخشيده است . پيرامون و گرداگرد حرم را صحني وسيع احاطه كرده است . بر اين صحن نام « جامع » و « مشهد » نيز اطلاق مي شود كه از داخل به شكل مستطيل و دو طبقه و از بيرون به شكل بيضوي است . ارتفاع ديوارهاي آن به دوازده متر مي رسد كه تا دومتر آن با سنگ و بقيه با كاشي تزيين شده و كتيبه ها و آيه هاي قرآني زينت بخش آن است . طی سالهای اخیر صحن مطهر با استفاده از نقش کاشیهای زیبا مسقف شده و دریچه هایی برای تبادل هوا در آن تعبیه گردیدده است .
 
درهاي صحن
صحن شريف حسيني اكنون داراي ده در است كه زائران به وسيله آن ها به داخل صحن و مرقد مطهر راه مي يابند . اين صحن تا عصر قاجار تنها شش در داشت .   
1 ـ   باب القبله
باب القبله قديمي ترين درِ صحن و درِ اصلي است كه به ايوان طلا باز مي شود و چون سمت قبله قرار دارد آن را باب القبله ناميده اند .
2 ـ   باب قاضي الحاجات
باب قاضي الحاجات در برابر سوق العرب است و به ياد حضرت مهدي ( عج ) آن را چنين ناميده اند . ارتفاع آن پنج و عرض آن 5/3 متر است . دري به ارتفاع چهار و عرض سه متر بر آن تعبيه شده كه آن را در 1286 ق ساخته اند .   اين در با آيه هايي از قرآن مزين است .
3 ـ   باب الشهداء
در ميانه ضلع شرقي و راه مرقد حضرت ابوالفضل واقع است و آن را به ياد شهيدان كربلا « باب الشهداء » ناميده اند . ارتفاع آن به چهار و عرض آن به سه متر مي رسد  . آيه هايي از قرآن با خط زيبا بر اين در نقش بسته است . 
4 ـ   باب الكرامه
باب الكرامه در دورترين نقطه ضلع شمال شرقي صحن و كنار باب الشهدا است و به سبب كرامت امام حسين ( عليه السلام ) باب الكرامه ناميده شده است . چهار متر ارتفاع و سه متر عرض دارد و با آيه هايي از قرآن تزيين شده است .  
5 ـ   باب السلام
اين دروازه در وسط ضلع شمالي واقع است و چون مردم از آن جا به امام حسين ( عليه السلام ) سلام مي دادند به باب السلام معروف است . چهار متر طول و سه متر عرض دارد و آيه هايي از قرآن بر آن نقش بسته است .
6 ـ   باب الرجاء
در ميان باب القبله و باب قاضي الحاجات دري است كه آن را ، به اميد برخورداري از فضل و كرامت الهي ، باب الرجاء مي خوانند . كتيبه اي از بيرون با آيه هايي از قرآن آن را جلا بخشيده است . قوس ايواني كه بر فراز آن است با كاشي هاي زيبا همراه با آيه هاي قرآن به خط ثلث تزيين شده است . ارتفاع دروازه به حدود پنج و عرض آن به 5/3 متر مي رسد . ( 2 )
7 ـ   باب السّدرة
اين دروازه به ياد درخت سدري كه نشانگر قبر بود و هارون الرشيد آن را از بيخ بركند ، به « باب السدره » معروف شد . در دورترين نقطه ضلع شمال غربي صحن قرار دارد و ارتفاع آن به چهار و عرض آن به سه متر مي رسد . اين دروازه پيش از آن بر « باب القبله » نصب شده بود و در 1385 ق به اين مكان منتقل شد .   بالاي اين در با آيه هايي از قرآن تزيين شده است . در مقابل این درب خیابان سدره کربلا قراردارد که به مقام حضرت صاحب الزمان منتهی می گردد.
8 ـ   باب السلطانيه
در سمت غرب صحن ، دروازه اي به وسيله يكي از پادشاهان عثماني ساخته شد كه آن را « باب السلطانيه » نام نهادند . ارتفاع آن چهار و عرض آن سه متر است و آيه هايي از قرآن زينت بخش آن است . مدرسه حسن خان سردار مقابل اين در قرار دارد .
9 ـ باب رأس الحسين
اين دروازه روبه روي سر مقدس ( بالاسر ) امام حسين ( عليه السلام ) باز مي شود و آن را باب رأس الحسين ( عليه السلام ) خوانده اند . محل آن به وسيله كاشي هاي زيبايي تزيين شده است . ارتفاعش به چهار و عرضش به سه متر مي رسد
10 ـ   باب الزينبيه
در جنوب غربي صحن يعني نزديك تل الزينبيه ساخته شده است و به سبب نزديكي به آن مكان به « باب الزينبيه » معروف است . ارتفاع آن چهار و عرض آن سه متر است و با آيه هايي از قرآن مزين شده است .   
شايان ذكر است همه اين ده درب اكنون به فلكه اي باز مي شود كه در 1368ق احداث شده است . 
قتلگاه
قسمت پاياني سمت چپ رواق جنوب غربي ، يعني در امتداد آرامگاه حبيب بن مظاهر ، به وسيله دري به سالن باريكي مرتبط است كه در آن يك اتاق نُه متري قرار دارد . در ديوار سمت قبله آن يك پنجره نقره اي تعبيه شده است . اين مكان اندكي گود است و ديوارهاي آن آينه كاري و نقاشي شده است . در همين مكان شريف ، نواده رسول خدا ( صلّي الله عليه وآله ) شهيد شده است . از اين جا دري است كه به جاي گودتري راه دارد . گويند آن جا محلي است كه حضرت سيد الشهداء از اسب بر زمين افتاد و چون در زمان هاي پيشين خاك زيادي براي تبرك بر مي داشتند بسيار گود شد . بعدها آن مكان را پر كردند و دري روي آن قرار دادند .    
آثار گلوله های عوامل صدام بر دیوارهای داخلی حرم مطهر
در قسمتی از دیوارهای داخلی حرم مطهر آثار گلوله های عوامل رژیم صدام در حمله به حرم مطهر و کشتار مردم بی دفاع با ثبت نوشته هایی برآن  حفظ و نگهداری می شود .
توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) به مساحت 20000 مترمربع
عملیات اجرای توسعه حرم امام حسین (ع) در چهار طبقه با مساحت 20 هزار متر مربع در حال انجام است
به گزارش خبرنگار بعثه مقام معظم رهبری این طرح از سال 89 آغاز شده است . طبقه زیرین به انجام امور نماز و زیارت زائرین اختصاص دارد. طبقه همکف برای تعبیه کشفداریها و استقرار نیروهای حفاظتی وتفتیش زائرین اختصاص دارد . کتابخانه تخصصی حضرت درطبقه اول احداث و دایر می گرددو طبقه دوم نیز مکانی برای ادای نماز و زیارت خواهد بود . 
منابع :
دکتر احسان بخش – راهنمای اماکن زیارتی و سیاحتی در عراق –نشر مشعر -1388
دکتر قائدان – راهنمای عتبات عالیات
سایر کتابها و مطالعات مربوط به کتابخانه تخصصی حج وزیارت
مشاهدات خبرنگار اعزامی بعثه مقام معظم رهبری به کربلا در تیر و   مرداد 90 به همراه عکس و تصویر

+ نوشته شده توسط در یکشنبه ۱۳ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 8:40 |
 
۱390/06/12 - 10:45 ]


شهردار مکه گفت: عربستان سعودی درنظر دارد بیش از 27 میلیارد دلار را طی 10 سال آینده برای توسعه شهر مکه به یک شهرکاملاً مدرن سرمایه‌گذاری کند و پس از اجرای این پروژه ظرف سه سال آینده ظرفیت زائران خانه خدا افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، اسما البدر شهردار مکه گفت: بیش از 27 میلیارد دلار طی 10 سال آینده برای توسعه و تحول شهر مکه و تبدیل آن به یک شهر کاملا مدرن درنظر گرفته شده است.

وی اظهار داشت یکی از پروژه‌های مدرن کردن شهر مکه تغییر محل تمام دفاتر دولتی و اداری است. برای این پروژه زمینی بسیار بزرگی درنظر گرفته شده است و منابع مالی این پروژه به‌زودی از سوی وزارت اقتصاد ارائه می‌شود.

براساس این گزارش عربستان سعودی می‌تواند ظرف سه سال آینده پذیرای بیش از 10 میلیون نفر زائر خانه خدا باشد.

هرساله بیش از 2 میلیون نفر برای زیارت خانه خدا راهی مکه می‌شوند.


+ نوشته شده توسط در شنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:27 |

 

رييس سازمان حج و زيارت: مردم براي ثبت نام حج عمره عجله نكنند

 
 
 
رييس سازمان حج و زيارت با اشاره به اين كه هنوز نحوه الويت اعزام به حج عمره در ثبت نام جديد مشخص نشده گفت: مردم براي ثبت نام يك ماه فرصت دارند و عجله نكنند.

'علي ليالي' روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با بيان اين كه ثبت نام جديد عمره از روز 24 شهريور ماه آغاز مي شود، افزود: مردم براي ثبت نام به بانكها هجوم نياورند، چرا كه مهلت ثبت نام يكماه ادامه خواهد داشت.

وي تصريح كرد: بعد از پايان ثبت نام نحوه اولويت اعزام زائرين بيت الله الحرام كه بر اساس قرعه كشي يا اولويت ثبت نام خواهد بود، از طريق رسانه ها اعلام مي شود.

رييس سازمان حج و زيارت ادامه داد: اعزام كساني كه از تاريخ 24 شهريور ماه ثبت نام مي كنند، بر اساس سياست تعيين اولويت سازمان حج و زيارت از سال 1393 آغاز مي شود.

ليالي، در مورد وديعه ثبت نام عمره مفرده گفت: وديعه ثبت نام عمره مفرده براي افراد بزرگسال هشت ميليون ريال و براي كودكان زير 10 سال شش ميليون ريال است كه توسط بانكهاي ملي و ملت از 24 شهريور به صورت همزمان در سراسر ميهن اسلامي دريافت خواهد شد.
+ نوشته شده توسط در جمعه ۱۱ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 10:8 |
 

ثبت نام مرحله جدید عمره مفرده در بانك های ملي و ملت از 24 شهريور ماه آغاز خواهند شد. ...


با تمهيدات صورت گرفته فرآيند ثبت‌نام‌هاي‌ جديد عمره مفرده طراحي شده و دو بانك ملي و ملت به عنوان بانك‌هاي عامل، ثبت‌نام عمره مفرده معرفی شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، ودیعه ثبت نام عمره مفرده برای متقاضيان 10 سال به بالا 800 هزار تومان و براي متقاضيان زير 10 سال 600 هزار تومان می باشد که این مبلغ به عنوان سپرده نزد بانک باقی می ماند و سود آن هم به خود فرد می رسد، البته این مبلغ با توجه به افزایش نسبی قیمت ها و هزینه ها در نظر گرفته شده است. 

اعزام زائران ثبت نامی جدید از سال 93

علی لیالی در برنامه گفتگوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دوم سیما اعلام کرد: اعزام زائراني كه در اين دوره ثبت‌نام مي‌كنند، از سال 93 شروع مي‌شود و براي سال‌هاي 91 و 92 زائراني كه از پيش ثبت‌نام كرده‌اند، اعزام خواهند شد.

بانک ملی و ملت به عنوان بانک های عامل

لیالی، با اشاره به مصوبه شورای عالی حج برای ثبت نام از متقاضیان جدید عمره در سال جاری گفت: با طراحی های انجام شده در بخش کارشناسی سازمان دو بانک ملی و ملت به عنوان بانک های عامل انتخاب و ثبت نام از روز 24 شهریور در 6000 شعبه این دو بانک آغاز می شود.

لیالی روز آغاز ثبت نام را پنج شنبه ذکر کرد و گفت: از نظر اداری مراجعه کمتری در این روز به بانک ها انجام می شود و علاوه بر آن شعبه هایی که در آنها ثبت نام انجام می شود در صورت داشتن مراجعه کننده،‌ روز جمعه هم ثبت نام را انجام می دهند.

امکان ثبت نام اینترنتی وجود دارد

وی افزود: هنوز معیار اولویت بندی که براساس زمان مراجعه یا قرعه کشی باشد،‌ تعیین نشده و برای آسان سازی ثبت نام، امسال علاوه بر تعیین دو بانک عامل به جای یک بانک، امکان ثبت نام اینترنتی هم تعریف شده است.

علت تفاوت قیمت در سفرهای حج و عمره

رئیس سازمان حج و زیارت، خدمات عمومی به زائران از جمله در تغذیه و انتقال را یکسان ذکر کرد و گفت:‌ تفاوت قیمتی که در اعزام وجود دارد به دلیل متفاوت بودن هتل ها است، گذشته از این پروازهای سعودی به علت هزینه هایی که برای آمدن به فرودگاه های ما متقبل می شوند و نیز ورود مستقیم به مدینه به علت زمان بیشتر حضور زائر و حذف مسیر انتقال از جده به مدینه، هزینه خاص خود را دارد.

نظارت بر کاروان های زیارتی با قوت

وی ضمن تاکید بر نظارت سازمان حج و زیارت و همچنین بعثه مقام معظم رهبری در عملکرد و خدمات کاروانها افزود: تجربه سالهای گذشته نشان داده است که مدیران ناتوان از ارائه خدمات، یا کسانی که انتظارها را برآورده نکرده اند، کنار گذاشته می شوند.

هر فرد در این دوره، فقط یک بار می تواند ثبت نام کند

لیالی در ادامه، ثبت نام برای کسانی که پیش از این ثبت نام کرده باشند، اعم از افرادی که مشرف شده یا نشده باشند را مقدور دانست و گفت: ثبت نام در این دوره برای هر کس یک بار و در یک بانک ممکن است و امکان جا به جایی و واگذاری فیش عمره هم وجود ندارد.

قابل توجه افرادی که با هم می خواهند سفر کنند

وی به کسانی که می خواهند به همراه هم به سفر عمره بروند توصیه کرد که با هم در فهرست های 25 نفره ای که در بانک ها وجود دارد ثبت نام کنند تا اگر تشرف براساس قرعه کشی بود، اعزام هم زمان باشد.

لیالی افزود: اگر اعزام براساس زمان ثبت نام باشد نیز، افرادی که در یک زمان ثبت نام می کنند، در یک موقع هم اعزام می شوند.

بامداد 16 مهر، نخستین زائر ایرانی وارد مدینه می شود

رئیس سازمان حج و زیارت در بخش دیگری از سخنان خود شروع اعزام زائران حج تمتع را از 16 مهر ذکر کرد و گفت: تعداد افراد مورد توافق برای اعزام تاکنون 97 هزار نفر بوده است که اگر ظرفیت افزایش یابد، ما آمادگی جذب و کاروان بندی را داریم.

نوبت حج تا 15 سال آینده تکمیل است

وی افزود: با اعزام امسال، در مجموع یک میلیون و 500 هزار متقاضی ثبت نام کرده حج باقی می مانند که با ظرفیت فعلی، اعزام آنها حدود 15 سال به طول خواهد انجامید.

لیالی با اشاره به مصوبه دیگر شورای عالی حج گفت: همه کسانی که ثبت نام کرده اند و سن آنها بالای 80 سال است فراخوان شده و اگر نوبتشان هم نشده باشد، امسال اعزام می شوند البته پزشکان کاروان همه زائران را از نظر توانایی انجام اعمال حج معاینه می کنند و در صورتی که تشخیص ناتوانی بدهند، معاینه دوباره ای در کمیسیون عالی انجام می شود، در نهایت اگر کمیسیون نظر به ناتوانی متقاضی حج داد، از اعزام وی ممانعت می شود.

امکان واگذاری فیش حج به دیگر افراد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، رئیس سازمان حج افزود: در حج تمتع برخلاف عمره، برای نقل و انتقال فیش، گشایش های خوبی پیش بینی شده است به گونه ای که امکان انتقال آن به بستگان نسبی یا سببی که بتوانند، این نسبت را ثابت کنند فراهم شده و همچنین اگر کسی فوت کرده یا ناتوان تشخیص داده شود و منسوبین آنها هم آمادگی سفر نداشته باشند، فیش قابلیت واگذاری به غیر را دارد ولی در کل، خرید و فروش فیش به غیر از موارد مشخص شده ممنوع است.

لیالی درباره کسانی که اولویت آنها اعلام می شود ولی امکان سفر را در آن سال پیدا نمی کنند گفت: این اشخاص در سالهای بعد هم در اولویت هستند ولی در نظام جدید ثبت نام عمره اعتبار دو سال متوالی برای فیش تعیین شده است به این معنی که اگر متقاضی پس از اعلام اولویت در دو سال متوالی امکان اعزام به حج را نداشته باشد، اعتبار آن لغو می شود، البته این رویه در مورد ثبت نام های قبلی اعمال نمی شود.

امسال حج تمتع طولانی تر خواهد شد

وی طول مدت حج تمتع برای زائران ایرانی را دست کم 35 و حداکثر 38 روز ذکر کرد و تصریح کرد: وزارت حج عربستان به دلیل افزایش تعداد زائران و محدودیت فرودگاههای جده و مدینه، زمان ورود حجاج تا خروج نخستین کاروانها را در محدوده زمانی 45 روزه ای تعیین کرده است تا زمان انتقال طولانی شود ولی با هماهنگی و تعامل انجام شده، مدت حج تمتع زائران ایرانی در همان قالب بین 35 تا 38 روز معین شد.

سفر انفرادی حج ممکن نیست

رئیس سازمان حج و زیارت، متقاضیان حج را از تشرف انفرادی منع کرد و گفت: حج سفری پر زحمت و مرارت است که با اعزام انفرادی هماهنگ نیست از جمله جایی که 2 تا 3 میلیون زائر حضور دارند، گرفتن خدمات کار آسانی نیست.

بعثه مقام معظم رهبری درباره تبلیغات مسموم هوشیار است

وی در مورد برخی تبلیغات مسموم در طول زمان حج هم تصریح کرد: ما حرکت ساماندهی شده ای در جهت این نوع تبلیغات مسموم یا توهین به زائران ایرانی مشاهده نکردیم ولی بعثه مقام معظم رهبری کاملا هوشیار است و نظارت داد و اگر افرادی قصد ایجاد شبهه داشته باشند با حضور مجموعه های مسلط بر مبانی فکری و عرضه کتابهای غنی، پاسخ آنها داده می شود، مبلغان ما هم مراقبت می کنند، حوزه بازرسی و نظارت نیز فعال است و با مشاهده موارد اینچنینی بلافاصله طرح شکایت و پی گیری می کنیم به گونه ای که در عمره امسال دو تا سه مورد پی گیری حقوقی انجام شد و افراد خاطی به زندان های 5 تا 6 ماه و حتی شلاق محکوم شدند.

آخرین توصیه ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، رئیس سازمان حج و زیارت در انتهای سخنان خود به متقاضیان ثبت نام حج عمره توصیه کرد که فقط به شعبه های تعیین شده بانک های عامل مراجعه کنند و به غیر از آنها به هیچ شرکت یا نهادی برای ثبت نام نروند.

وی همچنین به کسانی که امسال به عمره مشرف می شوند هم توصیه کرد که آمادگی خود را برای انجام حج افزایش دهند و توجه داشته باشند که ذات این سفر سختی و خستگی دارد و با توجه به امکان جا به جایی اندک زمان بازگشت،‌ پیش بینی لازم را داشته باشند.

+ نوشته شده توسط در دوشنبه ۷ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:53 |
[1390/06/06 - 12:14 ]

مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت گفت:‌ زمان نام نویسی از متقاضیان عمره مفرده اواخر شهریور خواهد بود . ...


مدیرکل حوزه ریاست و روابط عمومی سازمان حج و زیارت گفت:‌ زمان نام نویسی از متقاضیان عمره مفرده اواخر شهریور خواهد بود.

غیرتی در مصاحبه با واحد مرکزی خبر افزود: افراد ثبت نام کننده در این دوره برای سال 93 به بعد اعزام خواهند شد.

وی مبلغ دریافتی در زمان ثبت نام را 800 هزار تومان برای بزرگسالان و 600 هزار تومان برای کودکان اعلام کرد.

عملیات اعزام به عمره مفرده امسال که از سوم اسفند سال گذشته آغاز شده بود اواخر ماه گذشته پایان یافت و در این دوره حدود 800 هزار نفر به سرزمین وحی اعزام شدند.

قرار است اعزام زائران حج تمتع نیز از 15 مهر آغاز شود.

در تمتع امسال که مدت هر دوره آن تا 38 روز افزایش یافته است بیش از 97 هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

+ نوشته شده توسط در یکشنبه ۶ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:3 |
آغاز زمان نام نویسی حج عمره ؛ به زودی +تعرفه ثبت نام
1390/06/05
تعداد بازدید: 545
آغاز زمان نام نویسی حج عمره ؛ به زودی +تعرفه ثبت نام
رئیس سازمان حج و زیارت در اردبیل گفت: مبلغ آن برای افراد بزرگسال800 هزار تومان و برای کودکان زیر 12 سال نیز 600 هزار تومان تعیین شده است.
 
واحد مرکزی خبر: ثبت‌ نام حج عمره و زمان سپرده ‌گذاری تا دوشنبه هفته آینده اعلام می‌شود. 

رئیس سازمان حج و زیارت در اردبیل گفت: مبلغ آن برای افراد بزرگسال800 هزار تومان و برای کودکان زیر 12 سال نیز 600 هزار تومان تعیین شده است.

لیالی زمان اعزام زائران ثبت‌ نام شده را سال 93 اعلام کرد.

وی از افزایش پرواز عتبات عالیات خبر داد و گـفت: به زودی تعداد پروازهای هوایی ما به عتبات عالیات در هفته به 80 پرواز افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ما به تدریج از پنج پرواز اعزام زائران را به عتبات عالیات در عراق به صورت هوایی آغاز کردیم به طوری که در حال حاضر 24 پرواز هفتگی را شاهد هستیم.

وی درباره اعزام هوایی از استان اردبیل گفت: با رایزنی‌ های مسئولان استانی و اعـلام آمادگی استاندار اردبیل به زودی اعزام هوایی از اردبیل به نجف آغاز می‌شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره علل بسته شدن مرز خسروی و تردد از مسیر مرز مهران گفت: هیچ مشکلی در تردد زائران عتبات از مرز خسروی نداریم درحالی که بنا به مصلحت عراق و شرایط داخلی این کشور تاکنون خبری از بازگشایی مرز خسروی به دست ما نرسیده و اگر این کار شود اعزام زائران به تناسب از مرز خسروی و مهران صورت میگیرد.
 
 
+ نوشته شده توسط در شنبه ۵ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 17:24 |

۱۳۹۰ شنبه ۵ شهریور ساعت 09:50

 
علی لیالی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی برنا ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: امروز جلسه نهایی تصمیم گیری برای زمان آغاز ثبت نام عمره مفرده تشکیل می شود که به تبع آن تا روز دوشنبه زمان دقیق این دوره از ثبت نام اعلام می شود. 

وی در ادامه با بیان این مطلب که تا کنون بانک عامل قطعی نشده است، خاطر نشان کرد: امروز بانک عامل برای ثبت نام عمره مفرده نیز تعیین می شود، بر این اساس 
تا قبل از اینکه زمان دقیق ثبت نام در بانک اعلام نشود، هیچ بانکی حق ثبت نام ندارد و این امر تخلف محسوب می شود. 

رییس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: کمیته ای برای بررسی جوانب مختلف ثبت نام متقاضیان سفر به عمره مفرده تشکیل شده است که تصمیم گیری درباره شیوه ثبت نام، مبلغ ودیعه و بانک عامل در این کمیته انجام می شود که پس از نهایی شدن به شهروندان اعلام خواهد شد.

+ نوشته شده توسط در شنبه ۵ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 16:55 |
[1390/06/03 - 10:21 ]

در راوايات است كه ارواح مومنين در اين قبرستان گرد هم مي آيند و هر مومني كه از دنيا برود ملكي روحش را به اينجا مي آورد و هر كس كه در اين قبرستان دفن شود عذاب قبر از او برداشته مي شود. ...


گروه تاریخ و اماکن اسلامی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - قبرستان وادی السلام در قسمت شمالي حرم امام علي(ع) در شهر نجف واقع است و بزرگترين قبرستان خاورميانه محسوب مي باشد. این قبرستان از جنوب به حرم مطهر امام علی(ع) و خیابان اصلی نجف- کوفه (شارع علی بن ابیطالب) از شرق به جاده نجف - کربلا ، از شمال به منطقه حی المهندسین و غرب به دریای سابق نجف محدود می گردد ، در راوايات است كه ارواح مومنين در اين قبرستان گرد هم مي آيند و هر مومني كه از دنيا برود ملكي روحش را به اينجا مي آورد و هر كس كه در اين قبرستان دفن شود عذاب قبر از او برداشته مي شود.
در اين قبرستان علاوه بر قبور اهالي عراق ، قبور مردم مختلفي از ايران ، هند ، پاكستان ، لبنان و ... ديده مي شود در قبرستان وادی السلام قبور بسياري از علما و انبياء الهي وجود دارد

 

مرقد مطهر حضرت هود و صالح (ع) در ورودي قبرستان

مرقد مطهر حضرت هود و صالح (ع) در ورودي قبرستان

مرقد مطهر حضرت هود و صالح (ع) در ورودي قبرستان

مرقد مطهر حضرت هود و صالح (ع) در ورودي قبرستانمرقد مطهر حضرت هود و صالح (ع) در ورودي قبرستان

مرقد آيت ا... سيد علي قاضي طباطبايي عارف و عالم برجسته در قسمت جنوبی وادی السلام و نزدیک مقام حضرت هود و صالح(ع)


مرقد آيت ا... سيد علي قاضي طباطبايي عارف و عالم برجسته در قسمت جنوبی وادی السلام و نزدیک مقام حضرت هود و صالح(ع)


رئيس علي دلواري از دلیرمردان تنگستان بوشهر که در نبرد با انگلیسی ها به شهادت رسید.

مقام امام زمان (عج) و امام صادق(ع):
در داخل وادي السلام علاوه بر قبور انبيا و علما دو مقام وجود دارد كه مقام امام زمان (عج) و مقام امام صادق(ع) مي باشد، مشهور است كه امام صادق(ع) در اين محل به عبادت پرداخته اند و همچنين برخي از علما از جمله سيد مهدي بحرالعلوم و سيد ابوالحسن اصفهاني و... در اين محل به زيارت حضرت مهدي(عج) نائل آمده اند.


مقام امام زمان (عج) و امام صادق(ع)+ نوشته شده توسط در شنبه ۵ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 10:0 |


[1390/06/05 - 08:30 ]

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: زائران حج تمتع از 15 مهر ماه عازم حرم امن الهی می‌شوند. ...


علی لیالی که به منظور حضور در مراسم روز قدس به اردبیل سفر کرده است، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار داشت: امسال قرار است 97 هزار زائر به حج تمتع اعزام شوند که مقدمات کار برای سهولت این سفر و راحتی اعزام حجاج انجام شده است.
وی گفت: با هماهنگی انجام شده با کشور عربستان امیدواریم حج امسال نیز در کمال آرامش و نهایت اطمینان و اعتماد از سوی هر دو کشور برگزار شود تا شاهد رضایتمندی حجاج بیت‌الله‌الحرام باشیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پایان مهلت اعزام حج عمره خبر داد و بیان‌ داشت: در یک سال گذشته بیش از 800 هزار زائر عمره مفرده به خانه امن الهی اعزام شدند که اعزام امسال با کمترین مشکل و تنش انجام شد.
ليالي از افزایش اقامت حجاج تا 38 روز خبر داد و تصریح کرد: امسال مدت اقامت حجاج ایرانی بین 35 تا 38 روز خواهد بود و هیچ مابه‌التفاوتی را از ثبت‌نام کنندگان دریافت نمی‌کنیم و با همان مبلغ پرداخت شده آنها را به حج اعزام می‌کنیم.
وي در مورد ثبت‌نام عمره و زمان سپرده‌گذاری نیز خاطرنشان کرد: تا دوشنبه هفته آینده زمان دقیق ثبت‌نام عمره مفرده اعلام می‌شود اما مبلغ آن برای افراد بزرگسال 800 هزار تومان و برای کودکان زیر 12 سال نیز 600 هزار تومان تعیین شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت زمان اعزام زائران ثبت‌نام شده را سال 93 اعلام کرد و گفت: هنوز بانک عامل ثبت‌نام عمره مفرده نیز مشخص نشده است.
ليالي در بخش دیگری از سخنان خود از افزایش پرواز عتبات عالیات نیز خبر داد و اضافه کرد: به زودی تعداد پروازهای هوایی ما به عتبات عالیات در هفته به 80 پرواز افزایش مي‌یابد.
وي بیان داشت: ما به تدریج از پنج پرواز اعزام زائران را به عتبات عالیات در عراق به صورت هوایی آغاز کردیم به طوری که در حال حاضر 24 پرواز هفتگی را شاهد هستیم.
رئیس سازمان حج و زیارت در مورد اعزام هوایی از استان اردبیل نیز اظهار داشت: با رایزنی‌های مسئولان استانی و اعلام آمادگی استاندار اردبیل به زودی اعزام هوایی از اردبیل به نجف آغاز می‌شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود در مورد علل بسته شدن مرز خسروی و تردد از مسیر مرز مهران نیز خاطرنشان کرد: هیچ مشکلی در تردد زائران عتبات از مرز خسروی نداریم در حالی که بنا به مصلحت عراق و شرایط داخلی این کشور تاکنون خبری از بازگشایی مرز خسروی به دست ما نرسیده و اگر این کار انجام شود اعزام زائران به تناسب از مرز خسروی و مهران انجام می‌شود.


+ نوشته شده توسط در شنبه ۵ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 9:45 |
[1390/06/02 - 09:27 ]

 عملیات عمره جمعه هفته ای که گذشت، پایان گرفت، و نزدیک به 800 هزار ایرانی همانطور که برنامه ریزی شده بود، توفیق تشرف به حرمین شریفین و به جای آوری مناسک عمره را یافتند. ...


عملیات عمره جمعه هفته ای که گذشت، پایان گرفت، و نزدیک به 800 هزار ایرانی همانطور که برنامه ریزی شده بود، توفیق تشرف به حرمین شریفین و به جای آوری مناسک عمره را یافتند.
بعثه مقام معظم رهبری با دو نمایندگی ثابت در مدینه منوره و مکه مکرمه و نیز رابطانی در طول مسیرهای آمد و شد و توقف های زائران مانند هتل ها و میقات ها ، در این دوره از عمره نیز فعالیت های گسترده ای را در عرصه های فرهنگی – ارشادی انجام داد .
حجت الاسلام و المسلمین " مرتضی خادمی " نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه در بازگشت از ماموریت شش ماهه خود در این سمت از عربستان سعودی، در تشریح فعالیت های بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه در طول دوره عمره ای که پایان یافت، بیشتر روی برنامه های فرهنگی انجام شده بخصوص برای اقشار مرجع جامعه تاکید کرد و از جمله گفت که در دوره عمره پایان یافته، بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه برای 213 کاروان دانشجویی ، 27 کاروان از طلاب حوزه های علمیه ، سه کاروان از مدیران ثابت هتل ها و سه کاروان از مسئولین فرهنگی، سه کاروان از ایرانی های زائر مقیم خارج از ایران و 200 کاروان از نخبگان علمی، فرهنگی و دانشگاهی و نیز شخصیت های و خانواده های معزز شاهد و مجموعا 45 هزار نفر زائر برنامه بازدید ویژه از اماکن مقدسه و مشاهد مشرفه در مکه مکرمه برگزار کرده است .
 وی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری همچنین گفت که در طول دوره امسال طی 32 دوره روحانیونی که برای نخستین بار توفیق تشرف با کاروانهای عمره گزار را پیدا می  کردند، در دوره های ویژه در بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه تحت آموزش قرار گرفتند.
بعثه مقام معظم رهبری در دوره های عمره و تمتع، دوره هایی را تحت عنوان " زیارت ویژه " برای زائران طبقات مرجع برگزار می کند. این زیارت ها شامل اماکنی می شود که در برنامه معمول کاروانهایی که زائران آنها بیشتر با هدف زیارت مشرف شده اند، قرار ندارد.
 این اماکن شاهد حوادث و رخدادهایی در طول تاریخ اسلام و بویژه درصدر آن بوده اند و آشنایی با  مختصات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و حتی جغرافیایی آنها برای طبقات مرجع که علاوه بر زیارت با هدف تحقیق و پژوهش و مطالعه توفیق تشرف پیدا می کنند، اهمیت دارد.
 از دیگر فعالیت های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه طی عمره گذشته، برگزاری دوره های مصور مکه شناسی بود. 
حجت الاسلام و المسلمین خادمی  گفت که در این دوره ها طی عمره پایان یافته 55 نوبت نشست مکه شناسی برای گروههای مرجع برگزار شده است  که با استقبال بی نظیر مخاطبان روبرو شد.
برگزاری 200 جلسه انس و معرفت و 250 جلسه قرائت قرآن در میان زائران کاروانها و نیز زائران حرمین شریفین، 100 مسابقه و ویژه برنامه فرهنگی، 200 جلسه متمرکز برای تجلیل و تبریک گویی به زوج های جوان، برگزاری 100 ایستگاه فرهنگی برای ارایه کارهای نقاشی و خاطره نویسی و نیز دیگر نوشته ها و دل نوشته های زائران و بخصوص زائران نوجوان و جوان، یک هزار و 150 جلسه دعای کمیل در هتل های تحت پوشش، 300 نوبت هم خوانی دعای روح بخش ندبه و یک صد مراسم برای تجلیل از خانواده محترم و معزز شهدا و ایثارگران بخشی دیگر از فعالیت های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در دوره عمره ای بود که هفته گذشته به پایان رسید.
حجت الاسلام و المسلمین خادمی همچنین با اشاره به فعالیت گسترده روحانیون کاروانها در دوره عمره گذشته گفت که در این دوره سه همایش ویژه تحت عناوین " پیامبر رحمت و منادی وحدت " ،" مهدویت ، آسیب ها و چالش ها " و " بعثت و ظهور " برای روحانیون کاروانها برگزار شد.
وی به تشریح برنامه های برگزار شده در ماه مبارک رمضان از سوی بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه برای اقشار مختلف زائران حرم شریف الهی پرداخت و گفت : در دوره ماه مبارک رمضان در همه ی هتل ها برای بهره مندی زائران جلسات مختلف قرائت قرآن، دعاخوانی و جلسات تفسیر برگزار شد.
 وی گفت: زائران ایرانی در ایام ماه مبارک رمضان که در مکه مکرمه حضور داشتند 450 دوره ختم قرآن داشتند و به زائرانی که قرائت قرآن را نمی دانستند، قرآن خوانی آموخته شد.
وی افزود: رابطین بعثه مقام معظم رهبری نیز در دوره عمره به عنوان هیات علمی مسئولیت تغذیه و ارایه مطالب به روحانیون را به عهده داشتند و جزوه هایی را که دراین راستا تهیه کرده بودند، در اختیار روحانیون کاروانها قرار دادند.
یکی از فعالیت های بعثه مقام معظم رهبری در راستای ماموریت های بزرگ فرهنگی و ارشادی اش ، برگزاری جلسات هماهنگی و هم نظری با روحانیون کاروانها بود.
حجت الاسلام و المسلمین خادمی گفت که در طول دوره عمره پایان یافته در هر هفته حداقل سه جلسه با مشارکت همه ی روحانیون کاروانها در بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه برای هماهنگی های لازم برگزار شد.
برگزاری 23 جلسه فرهنگی با حضور مسئولین فرهنگی هتل ها و 10 جلسه با مدیران ثابت هتل ها و 30 جلسه با مسئولین و مدیران مناطق بخشی از فعالیت های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه طی دوره عمره پایان یافته بود.
فعالیت های فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه عموما طی جلسات شورای فرهنگی  به بحث و بررسی همه جانبه گذاشته می شد تا در اجرا کمترین مشکل و در عین حال بیشترین بازده را داشته باشد.
به گفته نماینده بعثه مقام معظم رهبری در مکه مکرمه برای هماهنگی فعالیت های فرهنگی با بخش های مختلف بعثه و نیز ستاد عمره ، در طول دوره عمره شورای فرهنگی بعثه 20 جلسه داشت.


+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۳ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 10:19 |

.به گزارش شیعه آنلاین، یکی از کاربران ما در عربستان سعودی با ارسال مطلبی نوشت: چندي پيش يک روحاني باسواد در بقيع به بحثي جنجالي با وهابيون پرداخت که طبق معمول حاصلي جز رسوايي آن‌ها نداشت

وي به آن‌ها گفت متعه طبق سنت عمر حرام مي‌باشد. در صورتي که پادشاه شما 4 زن ثابت دارد. وي بيمار است و طبق گزارشات واصله دکترها گفته‌اند نامبرده براي بهبود درمان بايد با دختر جواني ازدواج کند و اين خلاف سنت عمر مي‌باشد.

وي ادامه داد شما خواندن نماز را در قبرستان حرام مي‌دانيد، در صورتي که خودتان در مسجد النبي که قبر پيغمبر قرار دارد و يا در مسجد الحرام که قبور حضرت هاجر و اسماعيل و قبور 80 پيغمبر وجود دارد، نماز مي‌خوانيد.

يکي از آن‌ها در ادعايي سخيف و کذب گفت طبق گفته وهابيون قرآن از (حضرت) علي (عليه السلام) نقل نشده است. روحاني مذکور عصباني شد و به شيعياني که در اطراف او جمع شده بودند، گفت سريع يک قرآن از مسجد النبي براي من بياوريد. وقتي قرآن رسيد، به آن‌ها نشان داد که در کنار نام عثمان عفان و زيد بن ثابت و چند تن ديگر نام اميرالمومنين عليه السلام نيز نوشته شده است. وهابيون با تعجب به قرآن نگاه مي کردند.

گفتند شما زيارت جامعه کبيره را مي‌خوانيد که شرک است. روحاني شيعه گفت ابتداي زيارت جامعه با اشهد ان لا اله الا الله و ان محمدا عبده و رسوله آغاز مي شود که اين را هم شيعه و هم ساير فرق ديگر اسلامي قبول دارند. بعد با ذکر 100 مرتبه الله اکبر دل را از هرچه خارج از خداست خالي کرده و تمامي وجود را متوجه خدا مي‌کند. که تمامي اين‌ها مقابل با شرک مي‌باشد.

گفتند شما مي گوييد عايشه زناکار است. وي از ما شيعيان اطراف خود پرسيد که آيا شما چنين مي‌گوييد؟ همه تکذيب کردند. وي خطاب به وهابيون گفت اما شما در کتاب‌هاي خود نوشته‌ايد که پيامبر عايشه را بر دوش خود مي گذاشت و به مجالس مطربي مي‌برد.

آن‌ها گفتند شما مي‌گوييد عمر کافر است. وي مجددا رو به ما کرد و اين مطلب را از ما پرسيد. آن‌ها تکذيب کردند و گفتند نه، ما او را مسلمان مي‌دانيم.

جواب او را به هيچ عنوان نمي توانستند بدهند. داشت شلوغ مي‌شد. روحاني را به کناري کشيديم که مبادا متعرض او شوند.

او براي ما تعريف مي‌کرد که چه گفته و همه ما دور او جمع شده بوديم. يکي از شيوخ زخم خورده وهابي گفت بيرون برو. اين جا نايست که فکر کني بر حقي و بدين ترتيب همگان منطق بي‌خردانه اين جماعت ابله را ديدند.

الحمد لله الذي جعل اعدائنا من الحمقاء.

انسان به ياد سخن عالم بزرگ آيت‌الله العظمي وحيد حفظه الله مي‌افتد که فرمود اگر کوچک‌ترين شاگرد من اعلم علماي آن‌ها را بيچاره نکرد، من اول سني هستم!
+ نوشته شده توسط در پنجشنبه ۳ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 10:13 |


[1390/06/01 - 10:06 ]


+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۱ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 16:37 |
[1390/05/29 - 11:51 ]

از ، امام حسن (ع) منقول است که امیرالمؤمنین وصیت می فرمایند مراسم غسل مرا مخفیانه و با حضور تنی چند از اصحاب خاص انجام داده، سپس تو و برادرت امام حسین (ع) فقط عقب تابوت را بلند کنید زیرا جلوی آن را ملائک مقرب الهی بلند خواهند کرد. از مسیری که ملائک می پیمایند پیروی کنید و هر کجا که تابوت به زمین نشست، پس از اقامه نماز میت، کمی خاک را کنار بزنید، قبری را که حضرت نوح (ع) برای من آماده کرده است خواهید یافت. ...


تاریخچه حرم مطهر
گروه دین و اندیشه پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری - امیر المؤمنین علی علیه السلام در سال 40 هجری قمری، امام علی(ع) در مسجد کوفه و به هنگام نماز با شمشیر زهرآلود ابن ملجم مرادی  ضربت می خورند و دو روز بعد به شهادت می رسند. از  ، امام حسن (ع) منقول است  که امیرالمؤمنین وصیت می فرمایند مراسم غسل مرا مخفیانه و با حضور تنی چند از اصحاب خاص انجام داده، سپس تو و برادرت امام حسین (ع) فقط عقب تابوت را بلند کنید زیرا جلوی آن را ملائک مقرب الهی بلند خواهند کرد. از مسیری که ملائک می پیمایند پیروی کنید و هر کجا که تابوت به زمین نشست، پس از اقامه نماز میت، کمی خاک را کنار بزنید، قبری را که حضرت نوح (ع) برای من آماده کرده است خواهید یافت. امام حسن علیه السلام و سایر افراد حاضر چنین می کنند و تا 150  سال تنها تعداد انگشت شماری از اصحاب خاص ائمه محل دقیق قبر ایشان را می دانستند. تمامی روایات بر این امر تاکید دارد که قبر حضرت آدم ابوالبشر و حضرت نوح و حضرت علی علیه السلام هر سه در کنار هم واقع هستند.


آشکار شدن قبر مطهر امیرالمؤمنین علیه السلام در زمان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام بود از عبدالله حازم روایت است که گفته است روزی با هارون از کوفه بیرون شدیم بجانب غريین پس آهوانی دیدیم بازها و سگهای شکاری را بجانب آنها روانه کردیم ساعتی آهوان را دوانیدیم آهوان پس از دویدن زیا د پناه بردند به پشتۀ و بازها و سگهای شکاری برگشتند رشید متعجب شد پس آهوان از پشته بیرون آمدند دو دفعه بازها و سگها را بسوی آنها مراجعت دادیم دفعۀ دیگر نیز آهوان به همان پشته پناه بردند رشید خیلی تعجب کرد گفت بروید بجانب کسی که عمرش از همه بیشتر است او را حاضر کنید پس پیرمردی از بنی اسد را آوردند رشید گفت خبر بده مرا که این پشته چیست پیرمرد گفت خبر داد به من پدرم از پدرانش که در این پشته قبر حضرت علی بن ابی طالب علیه السلام است و خداوند او را حرم امن قرار داده هیچ چیز به او پناه نمی برد مگر اینکه در امانست و پیرمرد گفت پدرم مرا به این موضع می آورد و زیارت می کرد و می گفت من با حضرت صادق علیه السلام به زیارت این مکان آمدیم و آن جناب می فرمود من با پدرم حضرت باقر علیه السلام به زیارت این مکان آمدیم و پدرم حضرت باقر علیه السلام می فرمود من با پدرم حضرت علی بن الحسین علیه السلام به زیارت این مکان آمدیم و علی بن الحسین علیه السلام می فرمود من با پدرم حسین بن علی علیه السلام به زیارت این مکان آمدیم و حسین بن علی علیه السلام می فرمود در این مکان موضع قبر امیرالمؤمنین علیه السلام است پس هارون از مركب خود فرود آمد و آب طلبید وضو گرفت و در آن پشته نماز کرد و دعا کرد و گریست و خود را بخاک مالید و امركرد قبه ای در آنجا بنا کنند که چهار در داشته باشد و این اولین بنای حرم امیرالمؤمنین علیه السلام بود
 هارون همچون برخی دیگر از حکام عباسی در اوایل حکومت خود سعی داشته است خود را از خاندان نزدیکان پیامبر معرفی کند. به همین منظور وی اولین بقعه بر سر قبر مطهر را در سال 175 ه.ق. بنا می کند و این در حقیقت باعث پیدایش هسته  اولیه شهر نجف می گردد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۱ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 16:36 |
  

[1390/05/30 - 10:14 ]

سازمان حج و زیارت اعلام کرد: نحوه ثبت‌نام "عمره مفرده" اعم از مبلغ ودیعه ثبت‌نام، بانک عامل و ... به‌صورت رسمی از طریق سازمان حج و زیارت اعلام می‌شود. ...


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، روابط عمومی سازمان حج و زیارت طی اطلاعیه ای اعلام کرد: با توجه به نزدیک شدن زمان ثبت‌نام "عمره مفرده" به اطلاع عموم هموطنان عزیز می‌رساند اعلام شرایط ثبت‌نام مرحله جدید عمره مفرده فقط از طریق سازمان حج و زیارت تعیین و اعلام می‌شود.

لذا نحوه ثبت‌نام اعم از زمان ثبت‌نام، مبلغ ودیعه ثبت‌نام و همچنین بانک عامل (بانک ثبت‌نام‌کننده) به‌صورت رسمی از طریق رسانه‌های جمعی، روزنامه‌های کثیر‌الانتشار و همچنین سایت رسمی سازمان حج و زیارت به آدرس www.hajnews.ir به اطلاع خواهد رسید.

لازم به یاد‌آوری است که هرگونه اقدام اعم از پیش‌ثبت‌نام یا تبلیغات در این خصوص قبل از صدور اطلاعیه رسمی از طرف سازمان حج و زیارت مورد تایید سازمان حج و زیارت نیست.

همچنین واحد اطلاع‌رسانی سازمان حج و زیارت با شماره تماس7 ـ 64512701 در ساعات اداری آماده پاسخگویی به سوالات هموطنان است.

بنابراین گزارش، پیشتر اواخر شهریور زمان ثبت نام برای عمره مفرده اعلام شده بود که هفته آینده زمان قطعی، مبلغ ودیعه ثبت نام و همچنین بانک عامل (بانک ثبت نام کننده) اعلام خواهد شد.

برخی از شعب بانک‌ها در حالی که هنوز رایزنی‌ها در حج و زیارت برای تعیین بانک عامل ودیعه‌گذاری عمره در حال انجام است تا شورای عالی حج در این زمینه تصمیم‌گیری کند، اقدام به دریافت وجه از مردم کرده که این امر تخلف مسلم محسوب می‌شود.

پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری (www.hajj.ir) آخرین اخبار و اطلاعات ثبت نام عمره مفرده را در اختیار علاقمندان قرار خواهد داد.+ نوشته شده توسط در سه شنبه ۱ شهریور۱۳۹۰ و ساعت 10:41 |